منو
مرد در تاریکی

مرد در تاریکی

 • 7 قطعه
 • 151 دقیقه مدت کتاب
 • 2935 دریافت شده
نویسنده: پل استر
راوی: حبیب دهقان نسب
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
این رمان درباره‌ی پیرمردی منزوی است که در ذهن خود آمریکای جدیدی را خلق می‌کند که به‌جای جنگ با عراق درگیر جنگ داخلی است.

از ایرانصدا بشنوید

درباره‌ی کتاب
مردی 72ساله به نام «آگوست بریل» در خانه‌ی دخترش درحال بهبودی از یک سانحه‌ی رانندگی است. آگوست معمولاً خوابش نمی‌برد، در تخت دراز می‌کشد و برای خودش داستان‌هایی تعریف می‌کند. مرگ همسرش و قتل وحشتناک تیتوس، نامزدِ نوه‌اش، او را به‌هم ریخته‌است.
آگوست که یک منتقد کتاب بازنشسته است، جهانی موازی را تصور می‌کند که در آن، آمریکا به‌جای جنگ با عراق درحال نبرد با خود است. در این آمریکای خیالی، برج‌های دوقلو سقوط نکرده‌اند، اتحاد میان ایالت‌ها از بین رفته و یک جنگ داخلی خونین در گرفته‌است. با گذشت زمان، داستان بریل عجیب‌تر و گسترده‌تر می‌شود و چیزی که این شخصیت تلاش می‌کند تا ناگفته باقی بماند، دست از سر روایت او برنمی‌دارد.

درباره‌ی نویسنده
«پل استر» نویسنده، مقاله‌نویس، مترجم، کارگردان و شاعر آمریکایی است که رمان‌های معماگونه‌اش اغلب درباره‌‌ی جست‌وجوی هویت و معنای شخصیت است. آثار او ترکیبی از ابسوردیسم، اگزیستانسیالیسم و داستان جنایی است و به بیش از چهل زبان ترجمه شده‌‌است. کتاب‌های او در سراسر دنیا به روان‌ بودن و خوش‌خوانی مشهورند.
پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه کلمبیا، استر به فرانسه رفت و مشغول به ترجمه‌ی آثار نویسندگان فرانسوی شد. او همچنین مقاله‌ها و شعرهای خود را در مطبوعات آمریکایی چاپ می‌کرد. شهرت او بیشتر با انتشار سه‌گانه‌ی نیویورک حاصل شد که سه کتاب کارآگاهی است که به‌گونه‌ای به یکدیگر مرتبطند. اما این کتاب‌ها مانند دیگر کتاب‌های پلیسی نیستند که برمبنای یک معما و تعدادی سرنخ طراحی شده باشند، بلکه او از فرم کارآگاهی برای پرداختن به مسائل وجودی و پرسش درباره‌ی هویت، فضا، زبان، ادبیات و خلق فرم پست‌‌مدرن خاص خود استفاده کرده‌است.
آثار بعدی استر نیز با مضامینی مشابه همراه بوده و به‌شدت بر نقش اتفاقات و رویدادهای تصادفی تمرکز داشته‌است و همچنین رابطه‌ی بین افراد، همتاهایشان و محیط را به تصویر می‌کشد. قهرمانان داستان‌های استر اغلب خود را مجبور به ایفای نقش در قسمتی از برنامه‌ی مرموز و فرا‌زندگی افراد دیگر می‌یابند. از ویژگی‌های دیگر کتاب‌های این نویسنده، داخل کردن خود و زندگی شخصی خود در داستان است.
وی برنده‌ی جایزه فاکنر، جایزه‌ی فرهنگ و ادب فرانسه، جایزه‌ی مفهوم مستقل و چندین عنوان افتخاری دیگر شده‌است.
پل استر یکی از نویسندگان محبوب خوانندگان ایرانی است که همواره آثارش در زمره‌ی پرطرفدارترین کتاب‌ها قرار گرفته‌اند. کتاب‌هایی مانند خاطرات زمستان، شهر شیشه‌ای، ارواح، کتاب اوهام، هیولای دریایی، اتاق در‌بسته، مون پلاس، شب پیشگویی، مردی در تاریکی، نا‌پیدا، اختراع انزوا، سانست پارک، سفر در اتاق تحریر و دیوانگی در بروکلین، از این نویسنده در ایران منتشر شده‌اند. نشر افق بیشتر آثار این نویسنده را منتشر کرده‌است.

* کتاب:
Man in the Dark
Originally published: August 8, 2008
Author: Paul Auster
Country: United States
Language: English
Publication date: August 19, 2008
Pages: 180 pp

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • متاسفانه،،تکنیک گویندگی ندارند،،بسیار مونوتن،،و کسالت بار،،،
 • سلام. کاش در انتخاب راویان داستان سلیقه بهتری اعمال می شد. راوی باید قادر به خلق موقعیت دراماتیک باشد وگرنه روایتش کسالت بار می شود. ارادتمند _ جلیل جعفری شنونده همیشگی نمایش های رادیویی از دهه 60 تاکنون!
 • آقای دهقان نسب بازیگر خوبی هستن من علاقه خاصی به ایفای نقش ایشان در سریال مختارنامه دارم...ولی متاسفانه روایت ایشون در این اثر سلیقه من نبود.ممنون از عوامل ایرانصدا❤(سامی)
 • سلام. مرد در تاریکی چرا دوبار بارگذاری شده؟
 • کاربر مهمان
  سلام. مرد در تاريکي چرا دوبار بارگذاري شده؟
  سلام. مطمئنید با عنوان کتاب دیگری اشتباه نگرفته اید؟
 • بد نبود دو داستان در یک داستان بود داستان اصلی عالی بود اما اون یکی دیگه چنگی به دل نمیزد و فقط داستان اصلی رو پیچیده و نامفهوم کرده بود (ر_قاین)

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا