منو
هزار و یک شب

هزار و یک شب

  • 7 قطعه
  • 110 دقیقه مدت کتاب
  • 3373 دریافت شده
در زمان‌های دور، دو شاهزاده به نام‌های «شهریار» و «شاه زمان»، با خیانت زنان خود روبه‌رو می‌شوند... این سرآغازی است برای شروع قصه‌ی هزارویک‌ شب.

«هزار و یک شب» داستان دو شاهزاده برادر، به نام‌های شهریار و شاه زمان است، . شاه زمان که شاهد خیانت همسرش بود ترک پادشاهی کرده و راهی دیار برادر می‌شود اما در آنجا نیز متوجه خیانت همسر برادرش می شود. شاه زمان ناامید شهریار را از ماجرا آگاه می کنند. شهریار به همراه شاه زمان سر به بیابان می گذارد و به انتقام خیانت همسرش هر شب دختری را به نکاح خود در می‌آورد و بامداد دستور قتلش را می‌داد. تا اینکه وزیرش دیگر نمی تواند دختری را برای همسری شهریار بیابد. شهرزاد که پدر خود یعنی وزیر شهریار را مستاصل می بیند از او می خواهد تا او را به عقد شهریار دربیاورد چرا که راه چاره ی نجات خود و سایر دختران و همینطور شهریار را می داند در ازدواج می بیند و و پدرش چنین می کند. شهرزاد در شب اول بعد از اینکه به عقد شهریار در آمد با گفتن قصه ی دیو و بازرگان و نا تمام گذاردن آن ، شهریار را مشتاق شنیدن نگاه می دارد و اینگونه از مرگ می رهد و هر شب تا سحر گاه این کار را انجام می دهد.
در سومین جلد این مجموعه، شهرزاد حکایت «خیاط، گوژپشت، یهودی، مباشر و نصرانی» را برای شهریار می‌گوید و سپس حکایت‌های «طبیب»، «عاشق و دلاک»، و در پایان حکایت «شیخ خاموش و برادرانش» را روایت می‌کند.

از ایرانصدا بشنوید

افسانه‌‌های هر ملتی، تاریخ ناگفته‌ی آرزوهای آن ملت است. از درون افسانه‌‌ها می‌توان آنچه را بر مردمان آن قوم رفته است، بیرون کشید. گاهی آن مردمان از یک قوم یا ملت‌اند و گاهی از یک جغرافیای دیگر و کشورهای مختلف. داستان‌های هزارویک شب هم براساس این قاعده نشان‌دهنده‌ی حال‌وروز مردمان در دوران خودشان هستند. امیدوایم یک‌بار دیگر از شنیدن این کتاب گویا لذت ببرید و ما را از نظرات خود آگاه کنید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا