منو
زنی به نام زینب (سلام الله علیها)

زنی به نام زینب (سلام الله علیها)

  • 17 قطعه
  • 148 دقیقه مدت کتاب
  • 1907 دریافت شده
نویسنده: کمال السید
راوی: سودابه آقاجانیان
قالب: روایی
دسته‌بندی: شخصیت‌ها
این کتاب حوادث بعد از شهادت امام حسین علیه السلام را تا قتل عبیدالله ابن زیاد را بیان می کند. مولف در این اثر شیوه داستانی و ادبیاتی جدیدی را پیموده است، به طوری که حوادث را با بیانی بسیار ادبی و کوتاه و شبیه فیلم نامه به قلم در آورده است.

زینب (5 یا 6ق- 62ق) دختر امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) بود. بر اساس روایات، نام‌گذاری حضرت زینب (س)، توسط پیامبر اسلام(ص) صورت گرفت. او به هنگام حضور امیرالمؤمنین(ع) در کوفه به زنان تفسیر قرآن آموزش می‌داد.

زینب همسر عبدالله بن جعفر بود و در واقعه کربلا در کنار برادرش امام حسین(ع) حضور داشت. امام حسین(ع) هنگام وداع در روز عاشورا از حضرت زینب خواست او را در نماز شبش دعا کند. با پایان یافتن جنگ، زینب و دیگر بازماندگان کاروان امام(ع) به اسارت درآمدند و به کوفه و از آنجا به شام برده شدند.

خطبه حضرت زینب در کوفه و نیز در شام (در مجلس یزید)، معروف است. خطبه او در مجلس یزید، حاضران را تحت تأثیر قرار داد و یزید مجبور شد جنایت و قتل امام حسین (ع) را به گردن ابن زیاد بیندازد و او را لعن کند.

او را به سبب مصیبت‌های فراوانی که دیده، اُمّ المَصائب لقب داده‌اند. درباره محل دفن زینب(س) اختلاف است و حرم حضرت زینب در شام و مقام السیدة زینب در مصر منسوب به اوست.

از ایرانصدا بشنوید

این کتاب حوادث بعد از شهادت امام حسین علیه السلام را تا قتل عبیدالله ابن زیاد را بیان می کند. مولف در این اثر شیوه داستانی و ادبیاتی جدیدی را پیموده است، به طوری که حوادث را با بیانی بسیار ادبی و کوتاه و شبیه فیلم نامه به قلم در آورده است. با توجه به این توضیحات پیشنهاد می‌کنم این کتاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا