منو
خاکستر و الماس

خاکستر و الماس

  • 7 قطعه
  • 129 دقیقه مدت کتاب
  • 1433 دریافت شده
ماجرای داستان در لهستان اوایل سال 1945 می‌گذرد. سربازان آلمان نازی شکست خورده‌اند، اما شرایط سیاسی جامعه هنوز ناپایدار است و هر گروهی در پی آن است که حکومت را به دست آورد.

درست در روز آزادی از زیر یوغ نازی‌های اشغالگر، مشکلات لهستان جدید آغاز می‌شود. گروه‌های ناسیونالیست و کمونیست که در جنگ جهانی دوم کنار یکدیگر مبارزه کرده‌اند، حالا رو‌به‌روی هم قرار می‌گیرند.
برای کمونیست‌ها راه‌حل نهایی، به‌طور کلی در مبارزه‌ی طبقاتی خلاصه می‌شود و برای هرج‌ومرج طلبان، در ترور و ایجاد وحشت!
قهرمان داستان دانشجویی است به نام «ماسیک چمیکی» که در سرنوشت او، غم‌نامه‌‌ی زندگی انسان‌هایی منعکس می‌گردد که در مبارزه‌ی بی‌امان با اشغالگران فاشیست پیروز شده‌اند، اما سرگشته‌اند و راه به بیراهه دارند. او که یک عضو سابق نهضت مقاومت و فرمان‌بر گروه مخالف حکومت نوپا (سیبولسکی) است، دستور می‌گیرد تا دبیر حزب کمونیست را به قتل برساند و همین مسئله تبدیل به یک دوراهی اخلاقی برای او می‌شود.

* درباره کتاب:
«یرژی آندره‌یوسکی» رمان «خاکستر و الماس» را در سال 1948 نوشت که شهرتی جهانی برایش به ارمغان آورد و «آندری وایدا»، کارگردان بزرگ سینمای مدرن لهستان، با ساختن فیلمی از روی این آن، بر شهرت و محبوبیت او افزود.
این فیلم در سال 1958 اکران شد. خاکستر و الماس در کنار دو فیلم دیگر از این کارگردان، یک سه‌گانه را تشکیل می‌دهند. این فیلم سومین قسمت از سه‌گانه‌ی جنگ وایدا است. اگرچه فیلم با استقبال منتقدان رو‌به‌‌رو شد، پس از وقوع انقلاب‌های 1989 توسط انقلابی‌های این کشور موردنقد قرار گرفت. هرچند که با تمام نظرات مثبت و منفی این فیلم تبدیل به یکی از مهم‌ترین آثار سینمای لهستان شد.

* درباره نویسنده:
«یرژی آندره‌یِوسکی» برجسته‌ترین نویسنده‌ی معاصر لهستان، در نوزدهم اوت سال 1909 در «ورشو» به دنیا آمد و تا به امروز در همان شهر زندگی می‌کند.
او از سرشناس‌ترین نویسندگان قرن بیستم لهستان است. نخستین مجموعه داستان او در سال 1936 با نام «راه‌های گریزناپذیر» و نخستین رمانش با نام «نظم قلب» در سال 1938 منتشر شد. داستان‌های دیگر او که اکثراً به مسئله‌ی اشغال لهستان توسط آلمان نازی می‌پردازد؛ در مجموعه‌ی «تب» در سال 1946 منتشر شد. یرژی آندره‌یوسکی را نویسنده‌ای اخلاق‌گرا می‌دانند که در اکثر آثارش از جمله خاکستر و الماس، به توصیف انسان گناه‌کار در مبارزه با خویشتن خویش می‌پردازد.

*کتاب:
Ashes and Diamonds (1948)
*فیلم:
Ashes and Diamonds (Popiół i diament) (1958)

****شنونده گرامی، پیشاپیش از کیفیت پایین و اشکالات جزئی برخی از بخش‌های نمایش پوزش می‌طلبیم.****

از ایرانصدا بشنوید

این کتاب گویا، سرگذشت انسان‌های گناهکار و شکننده‌ی عصر ماست که در مبارزه قدرت‌های سیاسی گرفتار آمده‌اند، راه گریزی ندارند و به مبارزه با خویشتن خویش می‌پردازند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • چقدر پر مفهوم و واقعیت گراست این نمایش. چهره دیو صفت کمونیسم روسی رو بسیار عالی تصویر کرده.
  • سلام از اینکه این امکان را برای ما کاربران عنایت کرده اید واقعا سپاسگزارم. مارا با این کار پسندیده خودتان خوشحال کرده اید امیدوارم همیشه در سایه لطف پرودگار نیز شما عزیزان زحمتکش را شاد و خرم فرماید. بادرود بی پایان برای شما
  • خوب بود .سپاس فراوان. مینا
  • رمان های بدون سانسور و با موضوع خیانت و جرائم از مجموعه رمان های ایالات متحده آمریکا بگذارید جذاب است ممنونم

تصاویر

کتاب گویا