منو
کشتن موش در یکشنبه

کشتن موش در یکشنبه

  • 8 قطعه
  • 149 دقیقه مدت کتاب
  • 4370 دریافت شده
نویسنده: امریک پرسبرگر
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
مانوئل آریگوئز مبارز مخالف حکومت اسپانیا در زمان فرانکو است که پس از پایان جنگ داخلی در فرانسه در تبعید زندگی می‌کند. او پس از 20 سال به دلیل بیماری مادرش، تصمیم به بازگشت یه اسپانیا را دارد ولی مأموران حکومت فرانکو دنبال او هستند.


یکی از تکنیک های مدرن و کارساز در نوشتن رمان استفاده از نظرگاه های مختلف روایت است. در بعضی از رمان ها این تغییر نظرگاه بنیادی است، یعنی از اول شخص به سوم شخص و بالعکس حرکت می کند و امکان روایت خوب را به نویسنده می دهد؛ اما در رمان «کشتن موش در یکشنبه (اسب کهر را بنگر)» این تغییر نظرگاه صرفاً تغییر راوی است؛ یعنی راوی اول شخص در هر فصل عوض می شود. این شگرد باعث شده که گاهی اطلاعات کم یکی از راوی ها را راوی دیگری کامل کند و یا در پارادوکسی که بین دو روایت پدید می آمد، خواننده آن روایت را که به نظر خودش درست تر است، انتخاب کند و به طور کلی باعث مشارکت خواننده در امر نوشتن می شود.
***
اسب کهر را بنگر (Behold a Pale Horse) عنوان فیلمی به کارگردانی فرد زینمان و محصول سال 1964 است. این فیلم بر اساس رمانی به نام کشتن موش در روز یکشنبه نوشته امریک پرسبرگر است.
داستان درباره مانوئل آریگوئز مبارز مخالف حکومت اسپانیا در زمان فرانکو است که پس از پایان جنگ داخلی در فرانسه به حال تبعید زندگی می‌کند. او پس از 20 سال به دلیل بیماری مادرش تصمیم به بازگشت یه اسپانیا را دارد ولی مأموران حکومت فرانکو هم دنبال او هستند.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب گویایی که پیش رو دارید، بیانگر زندگی شخصی است که بیشتر زندگی اش در مبارزه سپری شده است. او شخصیتی‌ است‌ تنها و اصولگرا که‌ در موقعیتی‌ بحرانی‌ مورد آزمون‌ قرار می‌گیرد و بر سر دوراهی‌ پای بندی بر اعتقاداتش‌ یا عدول‌ از آنها، دچار تردید می‌شود. شنیدن این داستان جذاب را به شما پیشنهاد می کنم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • باروایت استاد رضوی هست که قصه عالی میشه با آرزوی سلامتی برای ایشان با تشکر .محترم.
  • داستان خیلی قشنگی بود هر فصل از زبان یک شخصیت گفته می‌شد که جالب بود پایانش رو هم نمیتونستی حدس بزنی خیلی عالی بود حتما گوش کنید(ر _قاین)

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا