منو
مرثیه ای برای رفتگان

مرثیه ای برای رفتگان

 • 7 قطعه
 • 142 دقیقه مدت کتاب
 • 1135 دریافت شده
نویسنده: ندا نوبخت
کارگردان: اکبر زنجان پور
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
بعد از کودتای 28 مرداد 1320 شمسی، محمّدرضا پهلوی، یک دوره‌ی استبداد دیکتاتوری 25ساله را با حمایت آمریکا در کشور آغاز کرد.

با وجود همکاری ارتش و شهربانی برای ایجاد امنیّت و حفظ ثبات پایه‌های رژیم، هنوز رابطه‌ای منسجم و سازمان‌­یافته بین سازمان‌های ضدّ مردمی و سرکوب‌گر به وجود نیامده بود؛ از این‌‌­رو وجود تشکیلاتی منسجم ضروری به نظر می‌رسید.
«ساواک»، یا همان «سازمان اطلاعات و امنیت کشور»، مهم‌­ترین نهاد امنیتی و اطلاعاتی بود که آمریکا آن را در سال 1335 تأسیس کرد و پس از تصویب قانون آن در مجلس سنا و مجلس شورای ملّی، کار خود را رسماً از 1336 آغاز کرد.
علاوه بر ساواک، واحدهای پلیسیِ شهربانی، گارد شاهنشاهی، ژاندارمری و نیز واحدهای اطّلاعاتی و سرّی رکن دوم ارتش، بازرسی شاهنشاهی و دفتر ویژه‌ی اطّلاعات، وظیفه‌ی حفظ امنیّت در قلمرو و حکومت شاهنشاهی ایرانی را برعهده داشتند.
ماجرای این کتاب گویا هم در اواخر رژیم شاهنشاهی رخ می‌دهد؛ در جایی که «کمال» و «منیره» نگران حال داماد و دخترشان، طاهره‌، هستند. طاهره گرفتار ساواک شده است و خانواده از حال وی بی‌خبرند....

از ایرانصدا بشنوید

تاریخ ایران‌‌زمین سرشار از فرازونشیب و اتفاق‌های گوناگون سیاسی است که ماجراهای پیچیده‌ای را در دل خود پنهان کرده است. در پس این ماجراها خرده‌روایت‌هایی نیز وجود دارد. در این کتاب با برخی از رویدادهای اجتماعی تاریخ معاصر ایران آشنا می‌‌شویم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • با سلام خواهش منم کتاب های زیبای اگاتاکریستی رو که قبلا بصورت تک صدایی اقای شهرستانی اجرا کرده بودن و من اصلا نتونستم گوش کنم رو دوباره و با صدا پیشه ای خوب توب سایت بزارید.. ممنون
 • باسلام و عرض احترام بی‌نهایت سپاس از این نمایش، چقدر داستان این نمایش قشنگ و جذاب بود، هنرپیشه ها درجه یک، کارگردانی درجه یک، افکتور، صدا گذاری و... درجه یک و ازهمه مهمتر این بود که داستان ایرانی بودو واقعا همه خوب بودن عوامل چون ایرانی بود به چشم آمد، ایکاش بجای اینهمه داستان خارجی ایرانی پخش می‌شد.
 • سلام با تشکر از ایران صدای گل . لطفا آثار نمایشی رو حداقل هفته ای یه اثر رو بذارید الان بعد از یه ماه این اثر رو گذاشتین . ممنون پاینده و شاد باشید . دوستتون داریم.
 • خدا رحمت کنه استاد گنجی
 • سلام وقتتون بخیر، اولش میخواستم گوش نکنم ولی وقتی جلددهم هزارویک شب داشت طولانی میشد مجبور شدم گوش کنم، ولی واقعا خیلی زیبا وعالی وقشنگ بود داستانش خیلی جالبه، لطفاً حتماً گوش کنیدهیچ وقت پشیمان نمیشین. ازتمامی زحمتکشان این برنامه ایران صدا واقعا خیلی ممنونم 🙏🌹❤🥰👏
 • سلام دوستان زحمتکش درایران صدا ورادیوخواهش میکنم داستان‌های بیشتری بزاریدتامخاطبان تون وازدست ندیدخیلی کم کارشدید دوستدارشما(سحر)
 • من اصلا داستان ایرانی گوش نمیکنم اما چون دیگه داستان خارجی جدیدی نداشتید از روی اجبار این داستان رو انتخاب کردم اما واقعا داستان زیبایی بود از شنیدنش لذت بردم. چرا جدیدا کم کار شدید؟ داستان‌های جدیدتون خیلی کم شده چرا؟ (ر_قاین)
 • داستان جالبی بود؛ولی صدا بد بخش میشه

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا