منو
گلهای هیروشیما

گلهای هیروشیما

  • 6 قطعه
  • 109 دقیقه مدت کتاب
  • 525 دریافت شده
نویسنده: ادیتا موریس
راوی: رویا فلاحی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«گل‌های هیروشیما» درباره‌ی خانواده‌ای‌ است که براثر انفجار بمب‌اتم دچار عوارض ناشی از این حادثه شده‌اند و زخم‌هایی روی بدن آن‌ها ایجاد شده‌است. در این بین مستأجر آمریکایی به خانه‌‌ی آن‌ها می‌آید... .

درباره‌ی کتاب
موریس در این رمان، رنج مردمان شهر هیروشیما را در تقابل با آسودگی و خوش‌باشی آمریکایی‌ها به‌ تصویر می‌کشد. سام ویلوبی تاجری است که برای تجارت به توکیو آمده و در وقت آزادش برای سیاحت به شهرهای دیگر ژاپن سر می‌زند. او در مسیرش به هیروشیما می‌رسد. روزی راهش را در کوچه‌پس‌کوچه‌های هیروشیما گم می‌کند و به‌طور اتفاقی با یوکا آشنا می‌شود. یوکا سی‌ویک ساله و مادر دو فرزند است و به همراه همسرش فومیو و اوهاتسو، خواهر کوچکش، در خانه‌‌ی استیجاری کوچکی زندگی می‌کند. با اینکه فومیو در مکانیکی بزرگی مشغول حسابداری است، اما آنها برای تأمین مخارج زندگی بخشی از خانه‌‌ی خودشان را به مسافران اجاره می‌دهند. سام ویلوبی اتاقش را در هتل پس می‌دهد و با خانواده‌‌ی یوکا همراه می‌شود. این خانواده‌ی ژاپنی همگی آسیب‌دیدگان بمباران اتمی هیروشیما هستند و هریک به‌گونه‌ای با مشکلات آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

درباره‌ی نویسنده
ادیتا موریس، نویسنده‌ی سوئدی، در سال 1902 در شهر اوربو متولد شد. پدرش، رینولد تال، کتاب‌هایی درباره‌ی لبنیات و گاوداری به چاپ می‌رساند. خاندان او از سرشناسان کشور سوئد بودند. ادیتا دوران کودکی خود را در شهر استکهلم سپری کرد.
بعد از ازدواج با «ویکتور موریس» نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی که به‌واسطه‌ی مأموریت پدر در سوئد به استکهلم آمده بود، نام خانوادگی خود را تغییر داد. ادیتا و ویکتور در کشورهای مختلفی خانه خریدند و همیشه در سفر بودند. در زمان جنگ‌جهانی دوم در آمریکا ساکن شدند. آنها در آن سال‌ها به‌عنوان فعال سیاسی علیه استفاده از سلاح‌های اتمی و سیاست‌های آمریکا در جنگ سرد فعالیت می‌کردند. او بعدها به پشتوانه‌ی ثروت خانوادگی شوهرش، مؤسسه‌ای برای حمایت از آسیب‌دیدگان بمباران اتمی در هیروشیما راه‌اندازی کرد. این موسسه هرسال جایزه‌ای برای فعالان عرصه‌ی مبارزه با بمب‌های اتمی به برگزیدگان اهدا می‌کند.
موریس حضورش در عرصه‌ی ادبیات را با چاپ داستان‌های کوتاهش در انتشارات هارپر کلید زد. اولین رمانش «عزیزم از لندن» را در سال 1943 چاپ کرد. در همین دوران بود که دوستی عمیقی با نیلز داردِل، نقاش سوئدی، برقرار کرد و به همین دلیل در بسیاری از آثار نقاشی او حضور دارد. ادیتا پس از چاپ هفده اثر درقالب مجموعه‌ی داستان کوتاه و رمان، در سال 1988 از دنیا رفت.
شناخته‌شده‌ترین کتاب ادیتا موریس «گل‌های هیروشیما» است که در سال 1959 منتشر شد. این رمان براساس تجربه‌های پسر ادیتا، ایوان موریس، از هیروشیما نگاشته شده‌است. اقبال عمومی از این اثر در جهان به اندازه‌ای بود که آن را به 39 زبان ترجمه کرده‌اند.

* کتاب:
The Flowers of Hiroshima
Originally published: 1959
Author: Edita Morris
Language: English
Paperback:185 pages

از ایرانصدا بشنوید

این اثر داستانی پر از هیجان و تکان‌دهنده از حوادث وحشتناک انفجار بمب اتم در هیروشیما است. پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا