منو
حاج امین الضرب

حاج امین الضرب

 • 14 قطعه
 • 367 دقیقه مدت کتاب
 • 2709 دریافت شده
نویسنده: خسرو معتضد
راوی: خسرو معتضد
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«چگونگی پیدایش صنعت ملّی ایران و بالندگی و شکوفایی آن، تاریخچه‌‌ی طلای سیاه در ایران، پویش‌های بازرگانی روس و نوسان‌های تجاری، بازرگانان ایران و اندیشه‌های ضد استعماری حاج امین‌الضرب بازرگان و پویش‌های اقتصادی و ملّی» از مطالب این کتاب است.

درباره‌‌ی کتاب:
درباره‌‌ی «وضع اقتصادی و مالی ایران، نحوه‌‌ی تجارت و صادرات و واردات، به‌‌ویژه نقش و سهم ایران در تحولات پس از دوران انقلاب صنعتی» منابع تاریخی موجود اغلب پراکنده، دور از دسترس و مبهم‌‌اند.
ایران، پیشینه‌‌ی طولانی و درخشانی در تاریخ تجارت دارد. به گواهیِ مدارکی که در این کتاب مختصری از آنها آورده شده است، ایرانیان، از سپیده دمان تاریخ، در زمره‌‌ی پیشتازان تجارت در خشکی و دریا بودند.
از آنجا که «بازار» به‌‌‌منزله‌‌ی سازمانی اقتصادی و نهاد اجتماعی بزرگ و مؤثر، در اجتماعات شرقی، به‌‌ویژه جامعه‌‌ی ایران، پیشینه‌ای طولانی و مهم دارد، نگارنده در مجموعه‌‌ی حاضر، تاریخ بازار و تجارت ایران را -از دوران باستان تا روزگار معاصر- بررسی کرده است.
این کتاب، جلد نخست این مجموعه‌‌ی دوجلدی است و از بازار تجارت در ایران قدیم تا تسهیل تجارت انگلیس در ایران را دربرمی‌‌گیرد.
تجارت در عصر اسلام، یورش مغول، تجارت دوران ایلخانی و تیموری، صادرات و واردات تا حمل‌‌ونقل، آغاز توجه دولت روسیه‌‌ی تزاری به تجارت ایران، نفوذ انگلستان در تجارت خارجی ایران، اعطای امتیاز بانک شاهنشاهی ایران، بانک ملّی و بانک استقراضی ایران و … برخی از مباحث کتاب است.
از آنجاکه در تاریخ معاصر ایران «حاج امین‌‌الضرب» وقت خود را صرف ایجاد کارخانه، راه‌آهن و توسعه‌‌ی تجارت و شکوفاکردن اقتصاد کرد و بدون شک، سلسله‌جنبان نهضتی بزرگ گشت و سرانجام، خودی در مقابل بیگانه نشان داد، درباره‌‌ی این شخصیت نیز مباحث مفصلی آمده است.

درباره‌ی نویسنده:
«خسرو معتضد»، استاد تاریخ معاصر ایران، در سال 1321 در شهر تهران دیده به جهان گشود. وی دوره‌‌ی ابتدایی را در مدارس «طهوری» و «طوسی» تهران و دوره‌‌ی دبیرستان را در دبیرستان‌های «نمونه تهران»، «ادیب»، «بامداد» و «بوعلی سینا» گذراند.
معتضد بعد از دریافت دیپلم متوسطه، وارد دانشکده‌‌ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران شد و در سال 1344 در رشته‌‌ی تاریخ و جغرافیا، با درجه‌ی کارشناسی (لیسانس) فارغ‌‌التحصیل شد.
وی بعد از وقفه‌ای کوتاه، (به‌سبب انجام خدمت سربازی) در سال 1349، مدرک کارشناسی ارشد خود را در همان رشته و از همان دانشگاه گرفت.
وی از 16 سالگی به نویسندگی در مطبوعات روی آورد و فضای خاص سال‌های 1329 تا 1332 -‌هم‌زمان با جنبش ملّی‌‌شدنِ نفت-‌ او را به مسائل سیاسی و تاریخی علاقه‌مند کرد.
اوّلین برنامه‌های رادیویی او از رادیو تهران در سال 1337 پخش شد. در سال‌های بعد، به نویسندگی در مطبوعات و رادیو و تلویزیون مشغول شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به کار خود ادامه داد.
معتضد در ابتدای کار خود در رادیو، حدود 20 نمایش‌‌نامه و سریال رادیویی نوشت و در طول آن سال‌ها، سردبیریِ مجلّات «بدیع»، «ترقّی»، «پژوهشگر»، «بندر و دریا»، «کهکشان» و «دور دنیا» را نیز برعهده گرفت.
مقاله‌‌های وی در مجلّه‌‌های «کهکشان»، «دور دنیا»، روزنامه‌‌ی اقتصادی «آسیا»، روزنامه‌‌ی سیاسی «اعتماد»، هفته‌‌نامه‌‌ی «امید جوان»، ماهنامه‌‌ی «پیام ایران‌‌خودرو»، ماهنامه‌‌ی «صنعت حمل‌‌ونقل»، فصل‌‌نامه «سفر»، ماهنامه‌‌ی «مناطق آزاد» و به‌‌تازگی در نشریه‌‌های هفتگی «سلامت» و «سپید» (در زمینه‌‌ی تاریخ پزشکی) به چاپ رسیده است.
خسرو معتضد، در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، دوره‌های کوتاه آموزش رسانه‌ای را در کشورهای فیلیپین، مالزی و تایلند با بورسیه‌‌ی یونیسف گذراند.
از سال 1375 برنامه‌های مستند تاریخِ او با عنوان «فرازهایی از تاریخ معاصر»، «قرن پرماجرا» و «از نگاه تاریخ» و «پلی به گذشته» از شبکه‌های داخلی و بین‌المللی سیما پخش شده است.

*کتاب:
حاج امین‌الضرب و تاریخ تجارت و سرمایه‌گذاری صنعتی در ایران (جلد اول و جلد دوم)
مؤلفان: خسرو معتضد، اشکان معتضد
سال چاپ: 1388
تعداد صفحات: 520

از ایرانصدا بشنوید

این کتاب نشان می‌‌دهد که چگونه، ایرانیان به ضرورت صنعتی‌‌شدن در دوران معاصر آگاهی یافته‌‌‌اند و در نخستین مرحله کوشیدند تا شمع، پارچه، کبریت و دیگر ملزومات زندگی روزمره‌‌ی خود را در داخل کشور تولید کنند. شنیدن تاریخ معاصر ایران از زبان یکی از تاریخ‌دان‌‌های بنامِ ایران، استاد خسرو معتضد، واقعاً شیرین و شنیدنی‌ است. پس بشنوید و لّذت ببرید و با بخشی از تاریخ ایران آشنا شوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • تشکر ، خواهشمندم از استاد دعوت کنید راوی کتب دوران سلسله های دیگر زند صفویه افشار و... باشند تا استفاده کنیم یاحق
 • سلام براستاد بزرگوار دانشمند تاریخ ایران
 • فقط از خدا میخوام از عمر من بگیر به عمر وعزت استاد اضافه کنه نگاه من رو به هستی وتاریخ عوض کرد وباعث شد دیگه تعصبات ابلهانه نداشته باشم
 • فقط از خدا میخوام از عمر من بگیر به عمر وعزت استاد اضافه کنه نگاه من رو به هستی وتاریخ عوض کرد وباعث شد دیگه تعصبات ابلهانه نداشته باشم
 • بسيار خوب متشکرم ، اما چرا موزيک بلندتر از صداي استاده در فصل دهم ، سانسور کرديد؟
  کتاب تلخیص شده
 • بسیار خوب متشکرم ، اما چرا موزیک بلندتر از صدای استاده در فصل دهم ، سانسور کردید؟
 • درود و سلام بر آقای استاد معتضد و خلوص و اخلاصش .عمر بابرکت شما طولانی باد .
 • روایات تاریخی از زبان آقای معتضد خیلی عالیه، ممنون از ایران صدا
 • ممنون از ایران صدا
 • سلام مجموعه های روایی تاریخی آقای معتضد بیشتر بزارید مثلا روایت زمان صفویه و نادر شاه
 • این اهنگ ... چی بود واقعا وسط داستان به این زیبایی.من که پشیمون شدم از شنیدنش.واقعا کارو خراب کردین
 • اي کاش کل دو جلد رو خود استاد يا شخص خوش صداي ديگري روايت ميکرد
  خود استاد روایت کردند
 • داستان!؟ روایت تاریخیه مرد مومن
 • داستان بسیار ضعیف و بیکیفیت حیف
 • دوستان مخاطبان گرامی حتما به نویسنده اثر توجه داشته باشید. باتشکر از ایران صدا

تصاویر

کتاب گویا