منو
دالان سبز

دالان سبز

 • 9 قطعه
 • 221 دقیقه مدت کتاب
 • 2978 دریافت شده
نویسنده: استیون کینگ
کارگردان: علی عمرانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
در سال 1932 یک زندانی سیاه‌پوست و غول‌پیکر به اسم «جان کافی» به اتهام تجاوز و قتل دو دختر خردسال، محکوم به اعدام شد. برای اجرای حکم زندانی را به زندان ایالتی «کولد ماونتن» فرستادند.

«پل اجکامب» در آسایشگاه سالمندان «جورجیا» با هم‌صحبت خود «خانم الین» گذشته‌ها را مرور می‌کند. در این گذشته می‌بینیم که «جان کافی» به اتهام قتل دو دختر 9 ساله «کلاوس اتریک» دستگیر می‌شود.
در زندان، مأمور جدید دیگرآزاری به‌نام «پرسی وتمور» وارد می‌شود که دوست دارد در زمان اعدام زندانیان محکوم به اعدام، از نزدیک شاهد جان‌‌‌کندن اعدامی باشد.
همچنین در این اثنا با موشی به اسم «آقای جینگلز» آشنا می‌شویم که توسط «ادوارد دلاکروا»(دل)، زندانی محکوم به اعدام تربیت شده است.
ورود «بیلی وارتون» مشهور به «بیل وحشی» به دالان زندان و درگیری‌هایی که ایجاد می‌شود، منجر به زندانی شدنش در انباری متروکه می‌گردد. ماجرا وقتی حالت عجیبی به‌خود می‌گیرد که درد مزمن و شدید مثانه‌‌ی پُل با دستان معجزه‌گر جان کافی از بین می‌رود.
روز قبل از رفتن دل روی صندلی الکتریکی اتفاق اعجاب‌آور دیگری رخ می‌دهد. آقای جینگلز که در یک حرکت ناگهانی به دنبال قرقره تا وسط دالان می‌دود، زیر لگد مأمور پرسی از رمق می‌افتد. جان زمزمه می‌کند که موش مرده را در دستانش قرار دهند و موش زیر نگاه متعجب پل و دیگران در دستان جان کافی، دوباره زنده می‌شود. همان شب موقع اعدام دل، پرسی بدون اینکه اسفنج را در آب نمک فرو کند، فرمان وصل برق را صادر می‌کند. درست در آخرین لحظه پل می‌بیند که سر و گردن و زیر پای دل خشک است. ولی امکان تغییر وضعیت وجود ندارد. در نتیجه دل با فجیع‌‌‌ترین وضع ممکن، چسبیده به صندلی الکتریکی، شکنجه و زنده زنده کباب می‌شود.
روز بعد در میهمانی منزل پل، صحبت از جان کافی و قدرت خارق‌العاده‌اش به میان می‌آید و «جنیس» درمی‌یابد پل قصد دارد به وسیله‌‌ی جان کافی کاری برای «ملیندا»، همسر افسر ارشد زندان «هال» صورت دهد. اما چگونه؟ همان شب با نقشه‌ای به همراه جان کافی به سراغ ملیندا می‌روند. در آن‌جاست که اعجاز حیرت‌انگیز جان کافی اتفاق می‌افتد و زیبایی ملیندا را که سرطان از او پیرزنی زشت و استخوانی ساخته، برمی‌گرداند. ولی خودش با حالی وخیم به سلولش باز می‌گردد.
و حال کم‌‌‌کم روز اعدام جان کافی نزدیک می‌شود ...

*درباره‌ی کتاب:
رمان «دالان سبز» یا «مسیر سبز» یکی از برترین و نام‌آشناترین رمان‌های تاریخ رمان‌نویسی و نویسندگی در دنیاست. این کتاب ابتدا از سال 1995 تا 1996 به صورت سری رمان و در شش جلد و سپس در یک جلد در 28 مارس سال 1996 از سوی انتشارات «کتابخانه‌ی ملی آمریکا» به چاپ رسید. جالب است بدانید که هر شش جلد، پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز در آن سال شده و تحسین همگان را برانگیخته بودند.
به گفته‌‌ی نویسنده و برخی از منتقدان، ایده‌‌ی اصلی شکل‌‌گیری این کتاب از دو چیز الهام گرفته شده است. یکی از کتاب «موش‌ها و آدم‌‌ها» نوشته‌ی «جان اشتاین‌بک» و دیگری زندگی و اعدام پسربچه‌ی 14 ساله‌ی سیاهپوست به نام «جورج استینی جونیور» که 50 سال قبل از نگارش کتاب (دهه 1940) توسط صندلی الکتریکی اعدام شد. چند دهه بعد، بی‌گناهی او توسط یکی از وکلای کارولینای جنوبی اثبات شد. تنها جرمی که «جورج» در تمام طول زندگی کوتاهش ناخواسته مرتکب آن شده بود، رنگ سیاهش بود. پرونده به قدری بازتاب داشت که «استیون کینگ» طاقت نیاورد به‌راحتی از کنار آن عبور کند و در همان سال این کتاب را در جواب جامعه‌‌ی نژادپرست آمریکا نوشت و توانست نظر بسیاری از مخاطبان و منتقدان را به خود جلب کند. کتابی که در توقف و برچیده شدن کشتارهای صندلی الکتریکی در آمریکا نقش به‌سزایی داشت.
تأثیرگذاری این کتاب به‌‌‌حدّی زیاد بوده است که در سال 1999 از روی این کتاب فیلمی نیز به همین عنوان توسط «فرانک دارابونت» و با بازی «تام هنکس» ساخته شد و خود استیون کینگ هم در نوشتن فیلم‌نامه‌ی این اثر دخیل بود.
در مراسم اسکار سال 2000 این فیلم نامزد چهار اسکار شد (بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین فیلم‌‌‌نامه‌ی اقتباسی و بهترین صداگذاری)؛ اما هیچ‌یک از آن‌ها را به دست نیاورد.

*درباره‌ی نویسنده:
«استیوِن اِدْوین کینْگ» نویسند‌ی آمریکایی خالق بیش از 200 اثر ادبی در گونه‌های وحشت و خیال‌پردازی و به گفته‌ی بسیاری پرفروش‌ترین نویسنده جهان است.
او زاده‌ی 21 سپتامبر 1947 در «پورْتْ ‌لَندِ مِیْن» دیده به جهان گشود. استیون در سال 1959 پس از نوشتن مقالاتی برای یک روزنامه‌ی محلی کم‌تیراژ به نویسندگی علاقه‌مند شد. او درباره‌‌ی برنامه‌های تلویزیونی نقد و مقاله نوشت.
در سال 1967 پس از چاپ داستان «طبقه‌ی شیشه‌ای» موفقیت به او رو کرد. سال دوم دانشگاه بود که شروع به نوشتن مقاله‌های هفتگی برای روزنامه‌ی دانشگاه کرد. استیون در فعالیت‌های سیاسی‌‌-دانشجویی نیز شرکت جست. او یکی از اعضای تشکل‌های دانشجویی بود.
رمان «کَری» در بهار 1974 چاپ شد. لازم به توضیح است که رمان «سِیلمز لات» دومین و «درخشش» سومین رمان ترسناک استیون است. موضوع داستان درخشش زمانی به ذهن استیون خطور کرد که برای استراحت با همسرش به هتلی رفته بودند.
براساس بسیاری از داستان‌های استیون کینگ فیلم ساخته شده است و کارگردانان بزرگی از جمله «استنلی کوبریک» و «برایان دی پالما» آنها را کارگردانی کرده‌اند. از آن جمله‌: کری، منطقه‌ی مرده، درخشش، رستگاری در شاوشنگ، میزری و...

*کتاب:
The Green Mile (1996)

*فیلم:
The Green Mile (1999)

از ایرانصدا بشنوید

«دالان سبز» لقب بی‌نقص‌ترین کتاب استیون کینگ را به خود اختصاص داده و شما می‌توانید تمام احساس‌هایی که بشریت درگیر آن است، از عشق، محبت و همدلی گرفته تا ترس، رنج و نفرت را با بهترین کیفیت تجربه کنید. نکته‌‌ی جالب توجه دیگر این رمان شخصیت‌پردازی ظریف و محرک و در عین حال متناقض آن است که شما می‌توانید با شخصیت‌های فرعی داستان همدلی کنید و هم‌‌زمان از خود بپرسید که چطور ممکن است فرشته‌ای در قالب شیطان ظاهر شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • فیلم این داستان با بازی تام هنکس عالیه
 • سلامخستهنباشیدکارشماعالیهمنکیفمیکنمازکتاب‌هایشماخداقوت
 • بسیار لذت بخش خداخیرتون بده
 • چرا ایرانصدا اکثر نظرات انتقادی را منتشر نمیکند. یعنی فقط باید تعریف کنیم؟!!!!
 • من با دوستانی که قالب نمایشی رو نامناسب دونستن موافقم . در کل قالب نمایشی، رمان رو نابود میکنه . میشه فیلم رو پخش کرد ولی تصویر رو ندید تا بشه کتاب صوتی نمایشی 😊
 • واقعا اثر استیون کینگ رو خراب کردین با این اقتباس نمایشی ضعیف!
 • قالب نمایشی مناسب این داستان نبود. باید روایی باشه.
 • عالی عالی
 • خیلی هم خوب و جذاب👌/لطف نمایش نامه رادیویی ، دوچندان ست با تجربه قبلی دیدن نسخه سینمایی.
 • خوشم میاد ایرانصدا دیالوگ فیلم‌های مختلف رو بر میداره بازخوانی میکنه ، بعد اسمشو میذاره کتاب صوتی قالب نمایشی 😉
 • ⁣داستان به این خوبی که با تبدیل شدن به اثر نمایشی به کاری ضعیف تبدیل شده. بارها شده رمانی رو که قبلت خوندم تو ایرانصدا به شکل نمایشی شنیدم و متوجه شدم که اون کار نه تنها بسیار ضعیف شده بلکه توهینی به نویسنده کتاب و اون اثره.نکنین این کار رو ... بیشتر رمانها امکان تبدیل شدن به نمایش نامه رو ندارند!
 • چرا رمان های روایی رو به شکل نمایشی اجرا میکنید؟ واقعا چرا؟ هم داستان حیف میشه هم زحمت اون گویندها و بقیه امکانات و هم وقت ما تلف میشه... واقعا نویسنده این کتاب (استیون کینگ ) رو در نگاه مخاطبهاتون خراب کردید... متأسفم!!!!
 • عالیه ممنون باید البته فیلم مسیر سبز رو دیده باشیم
 • استیون کینگ عالیه. تا به حال هر چه ایرانصدا از این نویسنده گذاشته گوش دادم و لذت بردم. این را هم خواهم شنید!
 • عالی عالی عالی خیلی ممنونم از ایران صدا که دقیقا مثل فیلمش بود لذت بردیم با خانواده
 • اصلا خوشم نیومد کیفیت صدا افتضاح بود
 • جز سر و صدا و جیغ و داد چیزی نشنیدیم ، متاسفانه ایرانصدا دیگه ایرانصدای چند سال قبل نیست
 • ممنون که داستان جدید گذاشتید
 • عالی روح هنرمندانی که بین ما نیستن شاد جناب آقالو بقیه ی دوستان این کتاب فیلمش هم قشنگ دراومد مسیر سبز تام هنکس در ایران معروف بود

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا