منو
خرمشهر در جنگ طولانی

خرمشهر در جنگ طولانی

  • 9 قطعه
  • 276 دقیقه مدت کتاب
  • 1589 دریافت شده
در این کتاب، مقاومت خرمشهر در برابر تجاوزهای متعدد حزب بعث عراق و دیگر هم‌پیمانانش بررسی شده است.

در فصل اول اوضاع و جریان‌های سیاسی قبل از انقلاب در خرمشهر بررسی شده است و با معرفی گرایش‌های قومی، شرح مختصری از فعالیت‌های آنها و همچنین اقدامات عراق و تلاش این رژیم برای بهره‌برداری از عرب‌زبان بودن مردم این منطقه ذکر شده است. در ادامه به شرح فعالیت جریان‌های مذهبی در خرمشهر و موقعیت آنها پرداخته شده و در پایان فصل به طور اجمال ایام انقلاب و مواضع آیت‌الله شبیر خاقانی در آن دوره، مرور شده است.

فصل دوم با عنوان «درگیری بدفرجام گرایش قومی در خرمشهر» به شروع فعالی‌تهای قوم‌گرایانه در خرمشهر پس از پیروزی انقلاب و تلاش آنها برای سیطره بر خرمشهر با پشتوانه‌ی رژیم عراق و حمایت شیخ شبیر پرداخته شده است. در ادامه به اقدامات نیروهای مذهبی – انقلابی خرمشهر برای مقابله با فعالیت‌های ضد انقلابی و قوم‌گرایانه و درگیری‌های اقوام اشاره شده است که در این بین عراق با تحرکات خود به عوامل داخلی‌اش روحیه می‌داد و آنها را به ادامه‌ی تشنج ترغیب می‌کرد. همچنین ضدّ انقلاب با محور قرار دادن شیخ شبیر و با اقدامات خراب‌کارانه، راهپیمایی‌های مسلحانه و شعارهایی چون «خودمختاری برای عربستان، دمکراسی برای ایران» به تشدید غائله می‌پرداخت. این فصل با تشریح چگونگی ایجاد تحرک انقلابی و موجی که به غائله خودمختاری و قومیت‌گرایی خاتمه داد، پایان می‌پذیرد.

فصل سوم با عنوان «جایگاه جدید عراق در استراتژی آمریکا» به دوران آمادگی عراق برای ورود به یک جنگ تمام‌عیار نظامی پرداخته شده است. در این فصل ضمن بررسی علل برکناری البکر و رسیدن صدام به قدرت مطلقه عراق، به تشریح آینده‌ای که با به قدرت رسیدن صدام در پیش است، می‌پردازد. در ادامه این فصل محاصره‌ی اقتصادی ایران و قطع رابطه‌ی آمریکا با ایران بررسی شده و جمع‌بندی مجموعه تحلیل‌های رسانه‌های غربی چنین ارائه شده است که احتمال وقوع جنگ ایران و عراق جدی است و در این درگیری عراق دست بالا را خواهد داشت و پیروزی‌اش قطعی خواهد بود. در پایان این فصل به شکست حمله‌ی طبس و کودتای نوژه و نیز شمارش معکوس آغاز جنگ تحمیلی اشاره می‌شود.

فصل چهارم با عنوان «خرمشهر در جنگ انفجارات» به تغییر مشی و تاکتیک عراق پس از شکست «عربستان سازی» عراق در خوزستان توسط گروه‌ها و عوامل وابسته داخلی از طریق فعالیت‌های علنی در پوشش خودمختاری طلبی و قومیت پرستی می‌پردازد. در این فصل پس از بررسی انفجارات و ماهیت عوامل بمب گذار و آثار انفجارات و میزان وسعت آن در مقاطع مختلف، فهرستی از انفجارات متعددی که در نقاط مختلف استان خوزستان طی یک ساله قبل از شروع جنگ تحمیلی توسط عوامل عراق صورت گرفت با ذکر زمان، مکان و شرح مختصری از حادثه به همراه منبع خبر آمده است.
***
فصل اول: خرمشهر عرصه‌ی مطامع عراق
فصل دوم: درگیری بدفرجام گرایش قومی در خرمشهر (بخش اول)
فصل سوم: درگیری بدفرجام گرایش قومی در خرمشهر (بخش دوم)
فصل چهارم: جایگاه جدید عراق در استراتژی آمریکا
فصل پنجم: خرمشهر در جنگ انفجارات

از ایرانصدا بشنوید

مقاومت مردم خرمشهر، حماسه‌ای از یاد نرفتنی است؛ چرا که مردم این شهر در حالی به مبارزه با دشمن پرداختند که از پیش برای این تهاجم و تجاوز آمادگی نداشتند. سوم خرداد و فتح خرمشهر، آیینه‌ی گویایی از تاریخ و جغرافیای دفاع مقدس و جهاد آگاهانه و شجاعت ملّت ایران است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • خرمشهر همیشه مظلومه حتی در این کتاب رویان بجز آقای همایی و خانم عباسی بقیه ضعیف موسیقی ها بسیار ضعی این همه موسیقیه خاطره انگیز جنگ داریم شما واقعا چی استفاده کردین
  • بسیار عالی،تشکر از آقای همایی
  • بسیار خوب
  • شروع ضعیف، با مستندات پر از ابهام، نگاه یک سویه و ... می دانم منتشر نمی کنید ولی توقع بیشتری از این اثر داشتم. خرمشهر اینجا هم مظلوم واقع شد
  • خیلی خوب.تشکر و سپاس.

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا