display result search
منو
تنگسیر

تنگسیر

  • 8 قطعه
  • 142 دقیقه مدت کتاب
  • 2971 دریافت شده
نویسنده: صادق چوبک
کارگردان: بهزاد فراهانی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
تنگسیر نخستین رمان صادق چوبک است که در سال 1342 شمسی منتشر شده است. ماجرای رمان در تنگستان، دواس و بوشهر می‌گذرد. این رمان بر اساس واقعیت نوشته شده است؛ اسامی افراد نیز واقعی هستند.

قهرمان داستان، زارمحمد، دلاور و جوانمرد تنگسیری است. او مردی است ساده و پاک و خانواده دوست، ولی برخی از شهرنشینان بندری سرمایه و دارایی وی را به امانت گرفته و خرج کرده‌اند. زارمحمد بر آن می‌شود تا از آنان انتقام سختی بگیرد. پس با زن و دو فرزندش وداع می‌گوید تا برای نگاهبانی از درستکاری و آبرو و مردانگی خود آخرین راه چاره را در پیش گیرد.
زارمحمد برخلاف شخصیت‌های دیگر چوبک نمایانگر بهترین و درخشان‌ترین ویژگی‌های سلحشوری و جوانمردی است و از نادر آدم‌های نوشته‌های چوبک است که آگاهانه (به رغم ایمان دینی استوار خود) برای انتقام آماده می‌شود و آن را به خداوند واگذار نمی‌کند.
ساخت رمان تنگسیر همچون سرشت قهرمان آن سرشار از کنش‌های جسمانی و حرارت سوزان جنوب است.

*این رمان در زمانی منتشر شد که کشور در حال عبور از نا آرامی‌های پانزده خرداد بود. با اینکه خود نویسنده این رمان را سیاسی نمی‌داند، ولی بسیاری از مخاطبان عام رمان معاصر آن‌را سیاسی می‌دانند. با آنکه رمان در سال 1342 منتشر شده، ده سال قبل از آن «رسول پرویزی»، داستان کوتاهی با نام شیرمحمد نوشته و منتشر کرده بود. چوبک این داستان کوتاه را در قالب رمان بازآفرینی کرد. در سال 1353 فیلمی براساس این رمان با کارگردانی امیر نادری ساخته شد.
این اثر یکی از شاخص ترین رمان‌های ادبیات فارسی و حتی خود نویسنده است که تأثیر فراوانی بر مخاطبان زمان خودش داشته است. رمان تنگسیر به 18 زبان دنیا ترجمه شده است.

*شنوندگان و مخاطبان عزیز، لازم به ذکر است فصل اول و چهارم به علت فنی از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست ، که سرویس کتاب ضمن پوزش از شما به اطلاع می رساند به علت اهمیت این کتاب و حضور هنرمندان قدیمی و پیشکسوت ، این کتاب گویا تقدیم می گردد.

از ایرانصدا بشنوید

اگر به شنیدن ماجراهای مبارزه با ستم و بیداد علیه خوانین و ارباب ها در گوشه و کنار این سرزمین، علاقمندید داستان تنگسیر را به عنوان منبعی مهم در این خصوص بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

کتاب گویا