display result search
منو
ماجراهای پدر براون کشیش کارآگاه

ماجراهای پدر براون کشیش کارآگاه

  • 6 قطعه
  • 110 دقیقه مدت کتاب
  • 6167 دریافت شده
داستان های «پدر بروان» یکی از نامتعارفترین پرسوناژهای تاریخ ادبیات پلیسی – جنایی که با شیوه منحصر بفرد خویش به کاوشگری در حل مسائل و معماها می پردازد.

جی کی چسترتون (انگلیسی: G. K. Chesterton؛ 29 مهٔ 1874 – 14 ژوئن 1936) یک روزنامه‌نگار، فیلسوف، شاعر، پدیدآور، و رمان‌نویس اهل بریتانیا بود. او دانش‌آموخته کالج دانشگاهی لندن بود. «پدر بروان» این کشیش کاتولیک رومی خپله و عینکی همیشه کلاه برسر و عصایی در دست دارد و با صورت گرد و نگاه کودکانه‌اش ساده‌دل و هالو به نظر می‌رسد، هیئتی چنان پیش پا افتاده دارد که در بیشتر مواقع حضورش فراموش می‌شود. او با دانش و تکنیک‌های پلیسی بیگانه است اما آنچه او را در حل معما کمک می‌کند عقل سلیم است و قابلیت درک بدیهیاتی که سایرین بی‌توجه از کنارشان می‌گذرند یا از فهم‌شان عاجرند، او با وجود حرف‌های پرت و پلایی که می‌زند نکته‌بین و باریک‌اندیش است. خالق پدر براون، «گیلبرت کیت چسترتون»، ادیب بلند آوازه انگلیسی است که آثار مختلفی در زمینه مقاله‌نویسی، نقد ادبی، شعر، رساله، رمان و داستان کوتاه پدید آورده است. از مهم‌ترین رمان‌های او «ناپلئون ناتینگ هیل»، رمانی دربارۀ جنگ داخلی در حومۀ لندن، و «مردی به نام پنج‌شنبه» است که این آخری را بسیاری از منتقد‌ها شاهکار او می‌دانند. «چسترتون» در کل پنجاه و یک داستان کوتاه نوشت که قهرمان‌شان پدر براون است. این داستان‌ها در پنج مجموعه منتشر شده‌اند.
«خورخه لوییس بورخس» که چسترتون را بسیار می‌ستود و او را استاد خویش می‌نامید داستان‌های پدر براون را برترین و بدیع‌ترین آثار ادبیات پلیسی قلمداد می‌کرد. در مجموعه داستان شبه پلیسی «شش معما برای دون ایزیدرو پارودی» که «بورخس» و دوست «دیرینش آدولفو بی‌اوی کاسارس» مشترکاً نوشتند و با نام مستعار «بوستوس دومک» منتشر کردند، ردپای پدر براون به وضوح آشکار است. مجموعۀ «صلیب آبی و شش داستان دیگر» مجموعه‌ای است از هفت داستان پلیسی با محوریت پدر براون.

از ایرانصدا بشنوید

روایت ویژه و شخصیت پردازی متفاوت و منحصربفرد چسترتون از جذابیت های داستان او به شمار می رود که به دوستداران داستان کوتاه پیشنهاد می کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • به نظر من خیلی خوب بود. مرسی ایرانصدا. مهرنوش زاهدی

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا