منو
قرمز

قرمز

 • 13 قطعه
 • 400 دقیقه مدت کتاب
 • 14323 دریافت شده
نویسنده: گری نویل
راوی: حمید محمدی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«گری الکساندر» نویل (Gary Neville)، متولد 18 فوریه 1975، بازیکن فوتبال اهل انگلستان است. او فوتبال را از ورزشگاه «اولدترافورد» شروع کرد و در دوران بازی‌اش فقط در منچستریونایتد بازی کرد. کتاب قرمز را «میلاد وفادار» ترجمه کرده است.

او فوتبال را از اولدترافورد شروع کرد و در دوران بازی‌اش فقط در منچستریونایتد بازی کرد. گری در اوایل سال 2011 ناگهان از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. وی برادر بزرگ‌تر «فیلیپ جان نویل» است. نویل اکنون مجری تلویزیون است.

* بخشی از کتاب قرمز
لجاجت نویل‌ها هم با من همراه است. برای درک لجاجت خانواده‌ی ما، باید این داستان را بدانید که چگونه اسم پدرم «نِویل نِویل» شد. پس از اینکه او به دنیا آمد، یک ماما بالای سر او رفت و تخته گیره‌ایِ کنار او را برداشت و گفت: «نویل؟ اوه، این اسم خوبی برای پسر نورسیده شماست». عمه‌ی بزرگ من آنجا بود و گفت: «نه، اسمش نویل نیست. این نام خانوادگی او است. نِویل نِویل. نمی‌شود چنین اسمی گذاشت». مادربزرگ من کسی بود که نمی‌شد برای او تعیین تکلیف کرد. نمی‌پذیرفت کسی بگوید چه نامی را برای پسرش بگذارد یا نگذارد. «چرا نِویل نِویل نمی‌شود؟ من او را به اسمی صدا می‌زنم که خودم می‌خواهم.» پس از این خودسری مادربزرگم بود که نام پدرم نویل نویل شد. خیلی‌ها می‌گویند که من خیره‌سری خود را از مادربزرگم به ارث برده‌ام.
خانواده‌ی مادری من متانت بیشتری دارند و خصوصیاتشان به فیل رسیده است. او همیشه آسان‌گیرترین فرزند خانواده بوده و قطعاً من حساس‌ترینشان هستم. تریسی در تعادل است. در سالیان ابتدایی، رابطه نزدیک‌تری بین آن دو برقرار بود. با توجه به دوقلو بودنشان، در مدرسه هم‌کلاس بودند. ولی همه‌ی ما شبیه هم بودیم. نمی‌توانید با فیلیپ درگیر شوید. او با کسی تند نمی‌شود و این ویژگی از کودکی همراهش بوده است. با همدیگر کلنجار می‌رفتیم؛ ولی اگر این روند ادامه می‌یافت، پدر تنبیه‌مان می‌کرد.
مسئله‌ی مهم، نظم بود. روی حرف والدینمان حرف نمی‌زدیم و اگر می‌گفتند تا ساعت 9 باید خانه باشید، همین کار را می‌کردیم. یادم می‌آید شبی با بیست دقیقه تأخیر به خانه برگشتم و پدرم بالای پله‌ها مرا شلاق زد. دیگر آن کار را تکرار نکردم؛ چون درسی که در خانه می‌آموختیم، همواره همراهمان می‌ماند.
بیش از هر چیز، ورزش بود که من و فیل را به هم نزدیک کرد. هرگاه وقت خالی داشتیم، سراغ فوتبال یا کریکت می‌رفتیم. روز و شب بازی می‌کردیم. اختلاف سنّیِ دو سال زیاد نیست و به همین خاطر ما همه کارها را با یکدیگر انجام می‌دادیم. عادت داشتیم به انتهای جاده‌ی بزرگ بِری-براکس برویم. پیراهنی را روی زمین می‌گذاشتیم و توپ را به آسمان شوت می‌کردیم و چالش این بود که ببینیم چه کسی می‌تواند زودتر پیراهن را بپوشد و توپ را زیر پایش متوقف کند. نبردی تن‌به‌تن میان من و او بود. تصور کنید، دو نویل گاهی برای ساعت‌ها به هم می‌پیچیدند. حتی اگر تا نیمه‌شب بازی می‌کردیم، شاهد گلی نبودید.

* افتخارات با منچستریونایتد:

قهرمانی جام حذفی انگلیس در سال 1992
قهرمانی لیگ برتر انگلیس در سال 1996
قهرمانی جام خیریه انگلیس در سال 1996
قهرمانی لیگ برتر انگلیس در سال 1997
قهرمانی جام خیریه انگلیس در سال 1997
قهرمانی لیگ برتر انگلیس در سال 1999
قهرمان جام حذفی انگلیس در سال 1999
قهرمانی لیگ قهرمانان در سال 1999
قهرمانی جام بین قاره‌ای در سال 1999
قهرمانی لیگ برتر انگلیس در سال 2000
قهرمانی لیگ برتر انگلیس در سال 2001
قهرمانی لیگ برتر انگلیس در سال 2003
قهرمان جام حذفی انگلیس در سال 2004
قهرمانی جام اتحادیه انگلیس در سال 2006
قهرمانی لیگ برتر انگلیس در سال 2007


*قرمز را میلاد وفادار ترجمه کرده و کتاب حاضر در 254 صفحه رقعی توسط نشر گلگشت در سال 1398 چاپ شده است.

از ایرانصدا بشنوید

«گری نِویل» توانمندترین بازیکن تیم نبود؛ همیشه شوخی می کرد که روی سنگ قبرش بنویسند: 6 از 10؛ چون عضو کوچکی از بازیکنانی همچون کانتونا، رونالدو، بکهام، اسکولز، گیگز و ... بود. هیچ‌وقت یک ستاره‌ی بزرگ فوتبالی نبود؛ امّا بد هم بازی نمی‌کرد. او یکی از وفادارترین بازیکنان بود که تا زمان خداحافظی‌اش از فوتبال، فقط در تیم منچستر یونایتد به میدان رفت. گری نویل اثبات این مسئله است: «خواستن توانستن است». پیشنهاد می‌کنم با این توضیحات، این کتاب را حتماً گوش کنید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • بسیار کتاب خوبیه راوی هم عالیه
 • اگه فوتبالی هستید از دست ندیدش
 • ⁣من چشمام رو بستم و همه این اتفاقات رو دیدم ممنون بسیار زیبا وعالی پیشنهاد میکنم حتما گوش کنید😍
 • کتاب هیجان انگیزی است
 • مرسی ایرانصدا حمید محمدی عالی کتاب قرمز عالی عالی عالی
 • به نظر من این کتاب را از دست ندهید
 • یک کتاب بسیار عالی
 • حمید محمدی درجه یک عالی
 • بسیااااار عااااالی
 • خیلی کتاب جالبی بود من فکر میکردم فقط در ایران این اتفاقها میفته اما الان متوجه شدم در همه جای دنیا آسمان یک رنگه
 • سلام من دوتا سوال دارم 1- آیاموسیقی تیتراژ این کتاب برای باشگاه منچستر هست؟ 2- کتاب اصلی را ازکجا میتونم بخرم؟
 • کار خیلی خاصی هست متشکرم که از مجری فوتبال ۱20 حمید محمدی در این کار استفاده کردید

تصاویر

کتاب گویا