display result search
منو
گنج های سولومون

گنج های سولومون

  • 9 قطعه
  • 99 دقیقه مدت کتاب
  • 8596 دریافت شده
نویسنده: رایدر هاگارت
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
یک شکارچی فیل به نام آلن کواترمین، مرد ثروتمندی به نام سر هنری کورتیس و مرد دیگری به نام ناخدا گود، به اتفاق، عازم سفری دشوار و پرحادثه می‌شوند.

آنها، برای یافتن برادر گمشده کورتیس، عازم کوه های سلیمان شدند تا سر هنری ارثی را که از او دریغ کرده، به او باز گرداند. آلن نیز درپی عاج فیل و الماس های گنج سولومون است. ناخدا گود نیز، به امید دست‌یابی به ثروت فراوان، آن دو را همراهی می کند. در این سفر سیاهپوستی زولویی همراه آنها بود که ماجراهایی را به وجود می‌آورد و بقیه را گرفتار می کند.
آنها درواقع قصد دارند تا گنج‌های افسانه ای را که به سولومون ـسلیمان‌ـ شهرت یافته، پیدا کنند و در این راه با خطرهای بسیاری روبه‌رو می شوند و بارها تا لبه پرتگاه مرگ پیش می روند.

*هنری رایدر هاگارد، متولد 1856 و درگذشته به سال 1925 است. او در جوانی شش سال در آفریقای جنوبی به سر برده است و آثاری درباره تاریخ آفریقای جنوبی نوشته است.
هاگارد رمان‌های هیجان انگیز و شگفت آوری نوشته که متأثر از تجربه‌های زیسته اش در آفریقا بوده که همین نکته باعث شهرت او در اروپا شده است؛ زیرا هر چیز نامتعارف و شگفت و عجیبی، به‌ویژه مربوط به آفریقا و آسیا، اروپاییان را متحیر و مشتاق می کند تا درباره به آن کنجکاو شوند.
نویسنده به فرهنگ زولو علاقه خاصی نشان می دهد که این شور و شوق او در گنج های سولومون نیز مشهود است. تعلیق داستان سرایی او باعث می‌شود تا هر لحظه خواننده را به خود جذب کند و او در قصه گویی به نظریه های اسطوره پردازی نیز توجه دارد.
رایدر هاگارد، بارها، عازم مأموریت های سلطنتی شده و در سال 1921 لقب «سر (sir)» را از خانواده سلطنتی دریافت کرده است.
رمان های هاگارد مخاطبان فراوانی دارند و در اروپا جزو آثار عامه پسند به شمار می آیند و براساس رمان های او فیلم های زیادی ساخته شده است. نویسندگانی مانند توماس هاردی و روان‌شناس معروف «یونگ»، از دوستان معروفش بودند که از آثارش بسیار استقبال می کردند.
مهم ترین آثار دیگر او عبارتند از :
او، بازگشت او، ماری، کودک طوفان و پایان یافته.
این رمان حداقل شش بار فیلمبرداری شده است. اولین نسخه در سال 1937، با نام « معادن پادشاه سلیمان»، توسط رابرت استیونسون کارگردانی شد. بهترین نسخه شناخته شده در سال 1950، معادن پادشاه سلیمان، به کارگردانی کامپونتن بنت و اندرو مارتون، که دنباله ی آن بود، Watusi (1959) است. در سال 1979، نسخه ای دیگر با سرمایه و بوجه ای کمتر، توسط آلوین راکف و آلن کواترمن در یک داستان تهیه و کارگردانی شد.

از ایرانصدا بشنوید

اگر از کسانی هستید که در دنیای معاصر هنوز دنبال گنج می گردید و یا دلتان می خواهد درباره قبایل زولو چیزهایی بدانید، این کتاب با داستانی ماجرایی و پرکشش، شما را به دنیای ناشناخته ها می برد. کتاب با داشتن نثری بسیار روان و به‌خاطر عناصری مثل جادو و اتفاقات پرحادثه و جذاب، بسیار شنیدنی است. شنیدن این کتاب گویا، به کسانی که علاقمند داستان‌های هیجانی و پرحادثه هستند، پیشنهاد می شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا