منو
ترس: ترامپ در کاخ سفید

ترس: ترامپ در کاخ سفید

 • 12 قطعه
 • 141 دقیقه مدت کتاب
 • 2653 دریافت شده
نویسنده: باب وودوارد
کارگردان:
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
این کتاب روایت‌گر جزئیات بی‌سابقه‌ای از زندگی تأسف‌بار و تأمل‌برانگیز «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، را فاش می‌کند و تشریح می‌کند که او چطور درباره‌‌ی سیاست‌های مهم داخلی و خارجی تصمیم می‌گیرد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب، یک هفته بعد از انتخابات، ژنرال چهارستاره‌ی بازنشسسته، «جک کین»، را به برج ترامپ دعوت کرد تا با او برای تصدّی پست وزارت دفاع مصاحبه کند. ترامپ گفت: «شما انتخاب اول من هستید.»
کین 73 ساله که معمولاً در تلویزیون فاکس حاضر می‌شد و از مشاوران نزدیک معاون رئیس جمهور سابق، «دیک چنی»، بود، پیشنهاد ترامپ را رد کرد. بدهی‌های مالی به‌خاطر مراقبت از همسرش که به‌تازگی درگذشته بود، پذیرشِ این مقام را برایش غیرممکن می‌ساخت. در طول ملاقات یک ساعته‌ او درباره‌ی اوضاع دنیا و مسائل دیگر ترامپ را راهنمایی کرد.
او گفت: «آقای رئیس جمهور منتخب! کنگره، افکار عمومی و کابینه‌ی شما درگیر مسائل داخلی خواهند بود. این در امنیت ملّی و سیاست خارجی همان مسیری است که باید دنبال کنید. مسائل جهانی برای خودشان مسیری دارند که می‌توانید در هر لحظه به آنها دست‌رسی داشته باشید. اشتباهات در سیاست‌گذاری‌های داخلی فرآیندِ اصلاحی دارند. شما می‌توانید از نو شروع کنید. در امنیت ملّی چنین فرآیندی وجود ندارد. وقتی اشتباهی می‌کنید، پیامدهای وخیمی خواهد داشت.»
به اعتقاد او رئیس جمهور اوباما در این دنیای خطرناک بسیار ترسو بود. «درواقع، ما با فعالیّت یا کم‌کاری، ثبات قسمت‌هایی از دنیا را به هم خواهیم ریخت و مشکلات زیادی پدید خواهیم آورد».

درباره‌ی کتاب:
«ترس: ترامپ در کاخِ سفید» کتابی سیاسی درباره‌ی رئیس جمهور «دونالد ترامپ» است که روزنامه‌نگار برجسته‌ی آمریکایی، «باب وودوارد»، در 11 سپتامبر 2018 نوشت و انتشارات «سایمون اند شوستر» آن را منتشر کرد.
باب وودوارد، که تاکنون درباره‌ی هشت رئیس جمهور از «نیکسون» تا «اوباما» گزارش‌هایی تحقیقی و مستند ارائه کرده است، این بار به تشریح جزئیات بی‌سابقه‌ای از زندگی پرتنش رئیس جمهور دونالد ترامپ در داخل کاخ سفید و نحوه‌ی اداره‌ی سیاست‌های خارجی و داخلی کشور می‌پردازد. او در این کتاب، ترامپ را فردی «دمدمی مزاج»، «عصبی»، «بی‌سواد» و دچار «پارانویا» (ترس و بدگمانی) معرفی کرده است. وی همچنین در اثرِ پژوهشیِ خود نوشته است که مشاوران و اطرافیان ترامپ همواره کنترلش می‌کنند تا او حرکت نابه‌جایی نکند. یکی از این موارد نقشه‌ی ترور «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه، و «کیم جونگ اون»، رهبر کره‌ی شمالی، است.
وودوارد با استفاده از صدها ساعت گفت‌وگو با منابع دست اول، صورت‌جلسه‌ی ملاقات، خاطرات روزانه، اسناد و مدارک این کتاب را نوشته است. جزئیات با دقتِ تمام و به صورت روزمره به ثبت رسیده‌اند. این اثر به توصیف موضوعات کلیدی سیاست خارجی مانند کره‌ی شمالی، افغانستان، ایران، خاورمیانه، ناتو، چین و روسیه می‌پردازد. همچنین با تعمق، چالش‌های سیاست داخلیِ ترامپ مانند تجارت، تعرفه‌ها، مهاجرت، قانون مالیات‌ها، توافق پاریس و خشونتِ نژادی در شارلوتزویل در سال 2017 را تشریح می‌کند.
ترامپ از این کتاب جنجالی که جزئیات اختلافات درون کاخ سفید را فاش می‌کند، به عنوان «جوک» یاد کرده است. «ترس» مطالبی تکان‌‌دهنده از مشروح مذاکرات بین وکلای ترامپ و رابرت مولر، بازرس ویژه‌ی تحقیقات درباره‌ی روسیه را بیان کرده و برای نخستین بار جزئیات این مذاکرات را فاش می‌کند و نشان می‌دهد چگونه مقامات ارشد دولت همگام با یکدیگر، نامه‌ها را از روی میز رئیس جمهور می‌دزدند تا اطلاعات حساس به مخاطره نیفتد.
نقل‌‌قول‌هایی که از ترامپ در کتاب وودوارد، روزنامه‌نگار تحقیقی سرشناس آمریکایی، آمده است نشان می‌دهد رئیس‌جمهوری آمریکا به اعضای کابینه‌اش توهین می‌کند؛ دادستان کل آمریکا را «عقب‌‌مانده‌ی ذهنی» می‌داند و رئیس دفتر سابق کاخ سفید را «موش کوچولو» خطاب کرده بود.
گفت‌وگوهایی که برای نگارش این کتاب انجام‌ گرفته، تحت اصل «بررسی دقیق سوابق» که از قواعد اصلی روزنامه‌نگاری است، درج ‌شده است. به این معنی که همه‌ی اطلاعات قابل استناد است؛ ولی نویسنده نخواهد گفت چه کسی آنها را ارائه داده است.
تقریباً همه به نویسنده اجازه داده‌اند در هنگام مصاحبه، صدای آنها را ضبط کند تا بتواند با دقت بیشتری جزئیات را بازگو کند.
هنگامی که او نقل‌قولی دقیق از یک منبع بیان می‌کند، یا اطلاعاتی از جانب همین منبع بازگو می‌شود، سعی کرده این اطلاعات از جانب یک منبع دولتی با آگاهی کامل و دقیق از امور و همراه با مدارک مستدل باشد. رئیس جمهور ترامپ از گفت‌وگو برای این کتاب خودداری کرده است.

درباره‌ی نویسنده:
«رابرت اوپشور وودوارد» مشهور به «باب وودوارد» (زاده 26 مارس 1943) روزنامه‌نگار و خبرنگار تحقیقی اهل ایالات متحده آمریکا است. وی از سال 1971 در روزنامه‌ی واشنگتن پست شروع به کار کرد و هم‌اکنون عنوان سردبیر همکار را دارد.
وودوارد در حالی که خبرنگار جوانی برای روزنامه واشنگتن پست بود، در سال 1972، با «کارل برنشتاین» همکاری کرد. این دو تن، بیشتر اخبار اصلی رسوایی واترگیت را گزارش کردند. این رسوایی‌ها منجر به تحقیقات متعدد دولتی و سرانجام استعفای رئیس جمهور «ریچارد نیکسون» شد. این گزارش با نام «همه مردان رئیس‌جمهور» منتشر شد.
«ژن رابرتز»، روزنامه‌نگار، کار وودوارد و کارل برنشتاین را «شاید تنها بزرگ‌ترین تلاش گزارشگری در تمام دوران» نامید.
وودوارد پس از گزارش خود درباره‌ی واترگیت به کار در واشنگتن پست ادامه داد. وی از آن زمان تاکنون 19 کتاب در زمینه‌ی سیاست آمریکا نوشته است که 13 عنوان از آنها در فهرست پرفروش‌ترین‌ها قرار دارند.
او و «کارل برنستین» دو خبرنگار «واشنگتن پست» نقش اصلی در فاش شدن رسوایی «واترگیت» و استعفای «ریچارد نیکسون» رئیس‌جمهور آمریکا را داشتند.

از ایرانصدا بشنوید

«ترس» نگاهی ترسناک به داخل کاخ سفید ترامپ می‌اندازد. وودوارد برای نخستین بار واقعیت‌هایی را بیان می‌کند که تاکنون در هیچ‌کجا مطرح نشده‌ است. این کتاب به گفته منتقدان، همچون بختکی بر کاخ سفید ترامپ، سایه افکنده‌ است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • به نظرم جالب بود
 • نسبت به آنچه تا به حال از ایران صدا استفاده کرده ام برنامه ی ضعیفی بود، مخصوصا صداهایی که جای شخصیت ها صحبت میکنند هم صداهای مشابه وفانتزی است که به کاهش کیفیت اثر کمک کد
 • توصیفات ذهنی و کودکانه است، یا در خود متن یا ترجمه و یا هنگام تلخیص، ناشیانه عمل شده. سعی شده شخصیت ترامپ واکاوی شود در حالی‌که شخصی مانند وی، محصول طبقه اجتماعی‌ای است که به آن تعلق دارد و منافع آن را نمایندگی می‌کند از وی انسانی فاشیست، ضدزن، ضدخارجی و اگرسیو ساخته است.
 • آخه این کتابه؟؟ فقط وقت و پول مردم رو هدر میده ،مگه شما ممیزی ندارید این ارا... چیه آخه؟؟؟متاسفم
 • کتاب که تقریبا غیر از چند دقیقه اول مربوط به قبل از انتخابات هست،نه داخل کاخ سفید!!
 • البته مشخصه که نظرات گلچین شده و یا نشان داده نمیشود
 • ترجمه های زیادی از این کتاب وجود داره
 • جوک 😂😂
 • خیلی ضعیف بود حیف وقت
 • کاملا فیکه داستان
 • افتضاح بود. ما از بچه های نمایش انتظار همچین کار بی کیفیتی چه از لحاظ اجرای صدا پیشگان چه محتوا رو نداریم. از دانلودش پشیمون شدم. فعلا باید قسمتهای تکراری چنل بی رو گوش کنم تا شما یه چیزی از آگاتا کریستی یا ژرژ سیمنون بزارید. البته پلیسی های جدید مثل پرونده پلیکان هم عالیه.
 • خوب بود. ترامپ رو با خاک یکسان کرد. کلی خندیدم
 • اگه ترامپ ترس بود بایدن که خود شیطان ماشاا... بقول خودش
 • اونی که به جای ترامپ حرف میزد واقعا افتضاح و بشدت اغراق شده بود، نیمساعت بیشتر نتونستم تحمل کنم، حیف از دانلود

تصاویر

کتاب گویا