منو
آلیس در سرزمین عجایب

آلیس در سرزمین عجایب

  • 4 قطعه
  • 97 دقیقه مدت کتاب
  • 1781 دریافت شده
نویسنده: لوئیس کارول
راوی: باران بهرامی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
این داستان کودکانه، سفرِ خیالیِ دختری به‌نام «آلیس» را تعریف می‌کند که به‌دنبال خرگوشی سفید، به سوراخی در زمین می‌رود و در آنجا با ماجراهای عجیبی روبه‌رو می‌شود.

داستان با رویدادی کاملاً اتفاقی آغاز می‌شود و با تمایلِ کودکانه‌ی «آلیس» برای عبور از دری کوچک و ورود به باغی پر از گل ادامه می‌یابد. آرزوهای دور از حقیقتِ آلیس در آنجا محقق می‌شوند و موجودات عجیبی که در آن سرزمین حضور دارند، ادبیات خیال‌پردازانه‌ی داستان را شکل می‌دهند و مفاهیمی عمیق را در قالب داستانی کودکانه بیان می‌کنند.
این داستان جذّاب در مدّت یک قرن و نیم، بی‌وقفه تجدید چاپ شد و نه‌ در عرصه‌ی چاپ و نشر کتاب و تصویرگری، بلکه در دیگر عرصه‌های هنر نظیر: پویانمایی، فیلم، موسیقی، عکّاسی و نقّاشی نیز تأثیرگذار و الهام‌بخش است.


*درباره نویسنده:
«چارلز لاتویج دادسون» با نام مستعار «لویی کارل» یا «لوییس کارول»، استاد ریاضیات دانشگاه آکسفورد، کشیش، عکاس و نویسنده‌ی انگلیسی بود. او از بزرگ‌ترین نویسندگان ادبیات کودک در جهان به‌شمار می‌رود.

*درباره کتاب:
این اثر حداقل به 97 زبان ترجمه شده است.اوّلین اثر سینمایی‌ با اقتباس از این داستان، فیلمی صامت بود که در سال 1903 ساخته شد.

*کتاب:
Alice s Adventures in Wonderland (1865)

از ایرانصدا بشنوید

قهرمان زن داستان (آلیس) یک ساعت را در اعماق زمین می‌گذراند و پرندگان، دیوها و موجودات دیگری را می‌بیند که می‌توانند حرف بزنند. همه‌ی ماجرا یک رویاست؛ امّا نویسنده این موضوع را تا پایان داستان پنهان نگه می‌دارد. بیش از یک قرن از اوّلین باری که آلیس این سفر را آغاز کرد، می‌گذرد و داستانِ «لوییس کارول»، تا امروز الهام‌بخش خلق فیلم‌ها، نقاشی‌ها و انیمیشن‌های بسیاری بوده است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا