منو
جزیره

جزیره

 • 10 قطعه
 • 215 دقیقه مدت کتاب
 • 3735 دریافت شده
نویسنده: روبر مرل
کارگردان: اکبر زنجان پور
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
درون‌مایه‌ی داستان از واقعه‌ای تاریخی برخاسته که در پایان قرن هجدهم میلادی رخ داده است. ملوانان یک کشتی انگلیسی علیه یکی از افسرانِ ارشد کشتی شورش می‌کنند و او را به قتل می‌رسانند.

از آن‌جا که در عصر ویکتوریایی جزایِ قیام علیه فرماندهان نظامی اعدام بود، افسر و ملوانانِ درگیر در این شورش نمی‌توانستند به انگلستان برگردند. بنابراین شورشیان تصمیم گرفتند که در یکی از جزایر کوچک و گمنام اقیانوس آرام ساکن شوند و برای این کار از بومیان «تاهیتی» کمک گرفتند.
آنها در دلِ اقیانوس آرام جزیره‌ای کوچک و گمنام را کشف کردند و به‌خاطرِ وضعیتِ ساحل دشوارگذرش نام «پیت کرن» (تل سنگی) را بر آن نهادند. این جزیره خاکِ حاصل‌خیزی داشت. مکان و مشخصات اقلیمی و طبیعی جزیره به‌گونه‌ای بود که ساکنان جدیدش تا پایان عمر می‌توانستند به خوبی و خوشی در آن زندگی کنند.
ولی مجموعه‌ای از حوادثِ پی‌درپی، نبردی بی‌امان در میانشان به راه انداخت و مرگ را برایشان به ارمغان آورد. از میان اعضای این جامعه‌ی کوچک و بدفرجام، تنها یک نفر زنده ماند که با قایقی کوچک در دریای آزاد به راه افتاد و به دست ناوگان انگلستان اسیر شد و تنها چند روز پس از نقل ماجرا، چشم از جهان فرو بست.

*درباره داستان:
«روبر مرل» رمان «جزیره» را در سال 1962 نوشت. نویسنده تصمیم گرفت از این واقعه‌ی تاریخی بهره ببرد و رمانی بنویسد که «سرشت ‌بشری» را واکاوی کند.
بریتانیایی‌ها گرچه به سرزمینی نو پا گذاشته‌اند و می‌توانند از نو آغاز کنند، اما موانعی درونی نمی‌گذارد آنها زندگی‌شان را بسازند، آنها تعصبات، اعتقادات و پیش‌داوری‌هایشان را با خود به جزیره می‌برند. ناخدای کشتی که کلبه‌اش را به شکل اتاقک هدایتِ کشتی می‌سازد و سکان کشتی را نیز در آن نصب می‌کند، توقع دارد کسانی که در کشتی زیردست او بودند، هنوز آداب و رسوم نظامی را رعایت کنند و به او همچون «ناخدای جزیره» احترام بگذارند!
یکی دیگر از افسران که مسیحی‌ِ متعصب و پارسا‌مسلکی است و انجیل را همه‌جا با‌خود می‌برد، بر آداب مسیحی پافشاری می‌کند و سعی می‌کند جامعه‌ی کوچک جزیره را با قوانین مسیحیت تطبیق دهد و برخی از ملوانان کشتی دچار نژادپرستی هستند و میل دارند میزبانان تاهیتیایی را به بردگانی ‌خاموش و مطیع مبدل کنند؛ کارها را بر دوش آنها بگذارند و حقی برای آنها قائل نشوند. مجموعه‌ی این الگوهای ‌ذهنی باعث می‌شود تفرقه و دشمنی بر این جزیره‌ی ‌بهشتی سایه افکند و همان‌طور که قاره ‌سبز یک قرن بعد گرفتار وحشت و گرسنگی و خشونت شد، این جامعه‌ی کوچک نیز در جهنم خودساخته‌ی دچار مرگی زودرس شود.
رمان «روبر مرل» مفصل و سرشار از جزئیات ملموس است؛ به گونه‌ای که ذهن خواننده با خلق و خوی تک‌تک بازیگران ماجرا، با آداب و رسوم بومیان تاهیتی و با طبیعت زیبا و بهشتی جزایر اقیانوس آرام درگیر می‌شود.

*درباره نویسنده:
روبر مِرْل (28 اوت 1908، تبسه – 28 مارس 2004، مونتفور-الآموری) یک رمان‌نویس فرانسوی بود. او در «تبسه» در کشور به دنیا آمد و دوران کودکی را در این کشور گذارند و مدارج عالی را در کشور فرانسه طی کرد و توانست در رشته ادبیات دکتری بگیرد.
او در زمان جنگ جهانی دوم به دستِ نیروی‌ها آلمانی دستگیر شد و مدتی را در زندان گذراند. اولین اثر وی «شنبه و یکشنبه در کنار دریا» بود. مرل در 28 مارس 2004 در منزل شخصیش در حومه پاریس بر اثر حمله قلبی درگذشت.

آثار او عبارت‌اند از:
- تعطیلات در زوید کوت (1949- عنوان ترجمه شده: شنبه و یکشنبه کنار دریا)، مرگ کسب و کار من است (1952)، مونکادا، اولین نبرد فیدل کاسترو (1965)، حیوان خردمند (1967، نسخه انگلیسی: روز دلفین)، پشت شیشه (1970)، قلعه مالویل (1972)، مردان حفاظت شده (1974، نسخه انگلیسی: عامل مردانگی)، مادراپور (1975)، بت (1987)، روز برای ما بر نمی‌آید (1987)، شخصیت انسان (1989)، مجموعه کتاب‌های ثروت فرانسه (1977 - 2003)

از ایرانصدا بشنوید

«روبر مرل» از این واقعه‌ی تاریخی بهره می‌برد و در رمان خود «سرشت‌ بشری» را واکاوی می‌‌کند. او با تردستی، خواننده را به ‌میان ماجرا می‌کشاند و عواطفش را درگیر می‌کند و سپس، ماجرا را به اوج می‌رساند؛ تا ما را با تعصبات و عادت‌های فکری‌مان روبه‌رو کرده و سهم‌مان را در جهنم انسانیِ دنیا آشکار کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • سلام‌چرا اخر داستان باز موند ايا داستان ادامه داره يا نه
  خیر داستان تمام شد
 • بسیار عالی، اجرا فوق العاده و داستان تامل برانگیز و پرمفهوم 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
 • سلام به تمامی دست اندرکاران محترم رادیونمایش. من بیش از ۷ساله که طرفدارپروپاقرص این بخش از رادیوام. به طوریکه یک اسپیکرو یک رم جداگانه مخصوص داستانهام دارم که هرروز گوش میدم و لذتشو میبرم. واقعا بی نظیرید. تصویرسازی صحنه ها و حالتهای مختلف شخصیتها در نمایش رادیویی واقعا کارهرکسی نیست ذوق و استعدادی پرورش یافته میخواد برای همین هم توی جامعه افرادکمی ارتباطی قوی با اینگونه گوش دادنها برقرار میکنند. تنها موردی که اگربرطرف بشه نورعلی نور میشه تفاوت صدای اجراهای مختلفه. بعضی داستانها صداپایینه و بعض
 • واقعا خسته نباشید داستان عالی بود ولی واقعا فضای اعصاب خورد کنی داشت و من اصلا اصلا اصلا نتونستم تحمل کنم خیلی پر صدا و تشنج آور بود عصبی کننده بود 😖😫😩
 • اینهمه داد و فریاد توی یک نمایش رادیویی؟!! طبق معمول خیلی از کارها هم آخرش ناقص بود
 • با هندزفری گوش بدی یه درجه از شنواییت کم میشه
 • چرا دانلود نمیشن
 • بر خلاف پیش گفتار که قرار بود یک نفر زنده بمونه و گیر یک کشتی انگلیسی بیفته ...ولی آخر داستان ناقص بود و اینجوری تموم نشد
 • چقد پر سرو صدا بود گوشم کر شد
 • داستان بسیار خوبی است که از قضا سمبول‌های به کار رفته در آن کاملاً قابل درک و درست است. جزیره نمادی از جامعه و به‌خصوص مستعمره‌های ماورای بحار است. نیازی به رمزگشایی و تفسیر هم ندارد.
 • داستان را دوست دارم اما به شدت فضای تشنج و سر و صدای زیادش آزاردهنده است به همین دلیل بعد از یکساعت و نیم دیگر ادامه اش را گوش نمیدهم
 • عالی حتما بگوشید
 • داستان جالب و اجرا خوب بود ولی اخرش کمی ضعیف و با سر و صدای بیخودی به پایان رسید درصورتی که توقع و رضایت شنونده بعد از سه ساعت و نیم گوش دادن چیز دیگریست. با تشکر
 • عالییییی
 • چرا همچین تموم شد؟نصفه بود انگار
 • جالب بود . ادما نه فقط در جزیره که در هر جای دیگه هم دور هم جمع بشن همینن . داستان خوبی بود. ولی بنظر خیلی خلاصه شده بود
 • یک جامعه کوچک که روابط جهان را به تصویر کشیده آدم خوبه این داستان مذهبی هست ممنون از نمایش خوب این کتاب
 • با سپاس فراوان از زحمات تک تک شما دوستان عزیز فقط میخواستم تشکر و قدردانی کنم خسته نباشید

تصاویر

کتاب گویا