display result search
منو
پایکوبی های جنگ

پایکوبی های جنگ

  • 10 قطعه
  • 126 دقیقه مدت کتاب
  • 1527 دریافت شده
نویسنده: Sherman Alexie
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
داستان از زبان امریکایی سرخپوستی روایت می شود که همسرش با مادر خود برای گردش به رم رفته اند. راوی در سیاتل به همراه دو پسر هشت ساله و ده ساله اش زندگی می کند...

راوی یکباره متوجه می شود که گوش راستش دیگر خوب نمی شنود. فردای آن روز پیش دکتر می رود و چون دیگر از آخرین جراحی پدرش پا به محیط های درمانی نگذاشته است، یاد پدرش می افتد که جراح پای راست او را همراه با سه انگشت از پای چپش را از نیمه قطع کرده بود و به شدت احساس سرما می کرد.
راوی پیش دکتر می رود و متوجه می شود ناشنوایی اش از ناحیه عصب ها و استخوان های گوش است و با خودش می گوید چند سوسک در سرم جولان می دهند؟! دکتر او را برای ام آر آی می فرستد و او به یاد می آورد که از شش ماهگی به بیماری افزایش نامعمول مایع نخاعی در حفره های مغز مبتلا بوده است. شب دوباره به خاطر می آورد که دو ماه بعد از مرگ پدر تحقیق درباره تاریخچه بستگانش را آغاز کرده است و پدر پدرش طی حمله ای برای نجات دادن جان دو نفر در اکیناوا کشته شده است و از قهرمانان جنگ محسوب می شود. سرانجام دکتر به او می گوید که تومور مننژوما در سرش دیده شده است و اما او در اینترنت به دنبال علت بیماری خود می گردد ...

شرمن الکسی در 7 اکتبر 1966 در اسپوکن واشنگتن متولد شده است. او نویسنده، شاعر، فیلم‌ساز و فیلم‌نامه‌نویس معاصر آمریکایی است. الکسی از سرخ‌پوست‌های اسپوکن امریکاست و آثارش نیز، از جمله رمان خاطرات صددرصد واقعه یک سرخ‌پوست پاره‌وقت، به تجربه‌ی زندگی سرخ‌پوست‌های امریکایی می‌پردازد. الکسی تاکنون جوایز ادبی مختلفی از جمله جایزه‌ی کتاب ملی امریکا، قلم همینگوی و... را برای داستان‌هایش به دست آورده است.
«رقص‌های جنگ» یا پایکوبی های جنگ مجموعه‌ای متشکل از چند داستان کوتاه و شعر، مصاحبه و متن ادبی است که با ساختاری نامشخص در کنار هم قرار گرفته‌اند. داستان‌های این مجموعه به غایت واقع‌گرا هستند و البته نمی‌توان آن‌ها را در ژانر خاصی گنجاند.
شیوه نگارش کتاب، به گونه‌ای است که داستان‌ها و اشعار شرمن الکسی با هم در می‌آمیزند و مجموعه‌ای واحد را شکل می‌دهند. این مجموعه متشکل از داستان‌ها و اشعاری است که نویسنده با کنار هم قرار دادن تراژدی و طنز در آن زندگی عادی انسان‌ها را توصیف می‌کند. از همین رو است که این اثر را نمی‌توان مجموعه داستان نامید.
نویسنده در اغلب داستان‌هایش از روایت اول شخص استفاده می‌کند و در میان داستان‌هایش هر کجا که تشخیص بدهد روایت را قطع می‌کند، خاطره یا نقل قولی می‌آورد و گاه در جایی که مخاطب اصلا انتظارش را ندارد از طنزی ظریف بهره می‌گیرد و طعنه و کنایه‌ای می‌زند.

از ایرانصدا بشنوید

شیوه روایت اول شخص کتاب و جذابیت های ویژه آن که خاص شرمن الکسی است به کسانی که به روایت های جامعه سرخپوست آمریکا علاقه دارند پیشنهاد می شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • داستان ساده ولی بسیار قشنگی بود. خیلی دوستش داشتم. چقدر خوب میشه اگر سایر آثار ایشان رو هم کار بکنید

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا