display result search
منو
باغ سیب

باغ سیب

  • 9 قطعه
  • 99 دقیقه مدت کتاب
  • 5499 دریافت شده
نویسنده: استپان زوریان
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
در روستای اوران باغ سیبی وجود دارد که متعلق به پیرمردی سرزنده به نام بابا مارتین است. بابا مارتین که سال گذشته همسر خود را از دست داده دو دختر به نامهای نوین و آنگین دارد...

بابا مارتین، پیرمرد مهربان یک سال پس از مرگ همسرش، با چهره‌ای شکسته اما روحیه‌ای قوی، همچنان با کمک «ساهاک » به امور باغ رسیدگی می‌کند. شامه قوی داماد دکاندار او که گرایش لئیمانه‌ای به مال‌اندوزی دارد و استعدادی خاص برای انجام کارهای غیراخلاقی، متوجه تصاحب باغ سیب می‌شود.
او هر هفته به بابا مارتین سر می‌زند و با ابراز مهربانی و دلسوزی‌های ریکارانه و کاملاً ظاهری برای بابامارتین هدیه می‌برد، با این خیال و انگیزه که باغ سیب هر چه زودتر به همسر او برسد. نقطه مقابل دکاندار باجناقش، «وانس» خیاط است که نه چرب‌زبانی میکند و نه برای تصاحب باغ سیب نقشه می‌کشد. بابامارتین دنیادیده و باهوش تفاوت وانس را با آرتوش کاملاً دریافته است.در میان کارگران آنها زنی به نام نونوفر توجه بابا مارتین را جلب می کند و چندی بعد بابا مارتین برای انجام کارهای خانه از او کمک می گیرد. هنگامی که دو خواهر لباسهای مادرشان را تن نونوفر می بینند از پدرشان می خواهند...

«استپان بقایی آراکلیان» Stepan yeghiayi Arakelian متخلص به «استپان زوریان» Stepan zorian داستان‌نویس بزرگ ارمنی سوم سپتامبر سال 1889 در شهر قره‌ کلیسا ـ‌گیروواکان امروزی ـ به دنیا آمد. سال 1906 به تفلیس مهاجرت کرد و به قلم‌زنی در نشریه‌های ارمنی زبان این شهر پرداخت. نخستین داستان کوتاه او در سال 1909 به چاپ رسید و بطور جدی وارد دنیای ادبیات شد. سال 1919 تا 1920 به ارمنستان بازگشت و فعالیت‌های گسترده اجتماعی ـ ادبی‌اش را شروع کرد.
استپان زوریان، سال‌های زیادی رئیس انجمن نویسندگان ارمنستان و سردبیر نشریه‌های گوناگون ادبی ـ علمی بود و انستیتوهای فرهنگی بسیاری را اداره کرد. آثار استپان زوریان به زبان‌های بسیاری از ملل جهان ترجمه شده و خود او نیز بسیاری از آثار نویسندگان بزرگ جهان را از زبان روسی به زبان ارمنی برگردانده است. استپان زوریان که از پرکارترین نویسندگان معاصر ارمنستان به شمار می‌رود، 14 اکتبر سال 1967 بدرود حیات گفت. مجموعه داستان‌های کوتاه و داستان‌های بلند و رمان‌های این نویسنده نامدار ارمنی در سال 1960 میلادی در 10 جلد انتشار یافته است. کتاب «باغ سیب، باران و چند داستان دیگر» را« احمد نوری زاده» به فارسی برگردانده که چندی پیش(1378) از سوی نشر چشمه چاپ مجدد شد.

از ایرانصدا بشنوید

این داستان نمونه ای از بهترین آثار ارمنی است با شرح داستانی رئالیستی به خواننده فارسی زبان شناسانده می شود که محور اصلی آنها درد مشترک انسان در جهان معاصر است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا