منو
زندگی نامه ابوالقاسم حالت

زندگی نامه ابوالقاسم حالت

  • 8 قطعه
  • 100 دقیقه مدت کتاب
  • 1931 دریافت شده
این کتاب نگاهی است به زندگی و آثار «ابوالقاسم عبداللَّه فرد» متخلص به «حالت» (1293 – 1372 ه.ش) شاعر، مترجم و طنزپرداز ایرانی.

«ابوالقاسم حالت» شاعر، مترجم و پژوهشگر توانای معاصر، در سال 1298 هجری خورشیدی در تهران به دنیا آمد. وی پس از تحصیلات مقدماتی و متوسطه به استخدام شرکت نفت ایران درآمد و تا زمان بازنشستگی در خدمت این سازمان بود.
ابوالقاسم حالت در جوانی زبان‌های عربی و انگلیسی و فرانسه را آموخت و از سال 1314 به شعر و شاعری روی آورد و به سرایش شعر در قالب کهن و تذکره‌نویسی همت گماشت.
دیوان حالت که دربردارنده‌ی قطعات ادبی، مثنوی‌ها، قصاید، غزلیات و رباعیات است، نمایان‌گر عمق دانش ادبی این شاعر است.
او از سال 1317 همکاری خود را با مجله معروف فکاهی «توفیق» آغاز کرد و بحر طویل‌های خود را با امضای «هدهد میرزا» و اشعارش را با نام‌های مستعار «خروس لاری، شوخ، فاضل مآب و ابوالعینک» به چاپ می‌رساند. حالت در آن سال‌ها با نشریات «امید، تهران مصور و پیام ایرانی» نیز همکاری داشت و «ملک‌الشعرا بهار» او را به کنگره‌ی نویسندگان ایران دعوت کرد.
حالت در زمینه‌ی موسیقی اصیل ایرانی نیز فعالیت داشت و سراینده نخستین سرود جمهوری اسلامی بود. وی پس از انقلاب اسلامی، باوجود کهولت سن، زمانی نسبتاً طولانی با «مجله گل آقا» همکاری می‌کرد.
از استاد ابوالقاسم حالت آثار ادبی و فرهنگی فراوانی در زمینه‌های طنز، شعر و ادبیات و ترجمه باقی مانده است. استاد حالت در سال 1371 هجری خورشیدی، براثر سکته قلبی درگذشت.
مهم‌ترین آثار او عبارت‌اند از: دیوان اشعار ( اشعار، رباعیات) - پروانه و شبنم ( قصاید اخلاقی و عرفانی سعدی و تذکره شاهان شاعر) -گلزار خنده - فکاهیات حالت - دیوان ابوالعینک - دیوان شوخ - ترجمه فروغ بینش - ترجمه شکوفه‌های خرد - ترجمه راه رستگاری - کلمات قصار علی بن ابیطالب (ع) - ترجمه مجموعه تاریخ کامل ابن اثیر (23 جلد) - ترجمه جادو گر شهر زمرد - ترجمه تاریخ فتوحات مغول اثر ج . ج . ساندرز - ترجمه تاریخ تجارت اثر اریک ن. سیمونز - ترجمه ناپلئون در تبعید - ترجمه زندگی بر روی می‌سی‌سی‌پی اثر مارک تواین - ترجمه بهار زندگی اثر کلارمیس هاستی کارول و ترجمه بازگشت به شهر زمرد.

از ایرانصدا بشنوید

شاید بهترین گزینه برای ایجاد اشتیاق به شنیدن این کتاب، خواندن بخش‌هایی از وصیت‌نامه‌ی ابوالقاسم حالت باشد که این چنین می‌نگارد: بعد مرگم نه به خود زحمت بسیار دهید / نه به من بر سر گور و کفن آزار دهید؛ نه پیِ گورکن و قاری و غسال روید / نه پی سنگ لحد پول به حجار دهید؛ بِه که هر عضو مرا از پسِ مرگم به کسی / که بدان عضو بود حاجت بسیار دهید، کَله‌ام را که همه‌عمر پر از گچ بوده است / راست تحویل علی‌اصغر گچ‌کار دهید؛ وین دل سنگ مرا هم که بود سنگ سیاه / به فلان سنگ‌تراش ته بازار دهید....

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • بسیار خوب بود مخصوصا با صدای زیبا و عالی جناب آقای رضوی
  • واقعا جالب بود . لطفا از این دست بیشتر قرار دهید. سپاس فراوان
  • در کمال ناباوری! اجرا مخصوصا تو خوندن اشعار، خیلی بد بود!! 😳
  • صدای آقای رضوی عالی هست

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا