منو
زنی از تبار الوند

زنی از تبار الوند

  • 7 قطعه
  • 115 دقیقه مدت کتاب
  • 1121 دریافت شده
این کتاب مروری بر خاطرات «مرضیه حدیدچی» مشهور به «طاهره دباغ» از زنان مبارز ایران و از چهره‌های نامدار انقلاب اسلامی است.

«طاهره دباغ» در سال 1318 خورشیدی در همدان و در خانواده‌ای مذهبی و فرهنگی به دنیا آمد. تحصیلات خود را از مکتب‌خانه آغاز کرد و از معلومات پدر در یادگیری قرآن و نهج‌البلاغه بهره‌ی فراوان برد.
وی هنگامی که به فعالیت‌های سیاسی مبادرت ورزید، مادر هشت فرزند بود. با ورود به تشکیلات تحت هدایت «شهید سعیدی» فعالیت‌های سیاسی وی بیشتر شد و پس از شهادت «آیت‌الله سعیدی» در سال 1349، به مبارزه و تبلیغ خود شدت بخشید تا اینکه سرانجام در سال 1353 ساواک او را دستگیر کرد.
دباغ پس از تبعید امام خمینی (ره) به پاریس در سال 1357، به خیل یاران امام پیوست و وظایف اندرونی بیت امام (ره) را برعهده گرفت. وی در خارج از ایران با عناوین «خواهر دباغ، خواهر زینت احمدی نیلی و خواهر طاهره» شناخته می‌شد.
پس از انقلاب اسلامی، یکی از مؤسسان «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» بود و به عنوان نخستین فرمانده سپاه منطقه‎ی غرب کشور، مسئولیت سپاه همدان را برعهده گرفت. وی در نابودی گروهک «کومله» و «حزب دموکرات کردستان» و شبکه‌های مخفی «فدائیان» و «مجاهدین» نقش فعالی ایفا کرد.
دباغ به همراه «آیت الله جوادی آملی» و «محمدجواد لاریجانی»، یکی از سه نماینده‌ای بود که در سال 1367 پیام امام خمینی (ره) را به رهبر اتحاد جماهیر شوروری، «میخائیل گورباچف»، رساند و در راه خدمت به انقلاب اسلامی و مردم ایران از هیچ کوششی دریغ نکرد.
مرضیه حدیدچی دباغ، صبح روز 27 آبان 1395، پس از گذراندن دوره‌ای بیماری، در سن 77 سالگی در بیمارستان خاتم‌الانبیای تهران درگذشت و در صحن آرامگاه امام خمینی (ره) به خاک سپرده شد.

از ایرانصدا بشنوید

تا به امروز داستان زندگی بیشتر شخصیت‌های مبارز و انقلابی کشورمان معطوف به مردان بوده است. اما کتاب گویای «زنی از تبار الوند» قصه‌ی «مادر انقلاب» است؛ روایت فرازوفرودهای تلخ‌وشیرین دوران مجاهدت و ایستادگی؛ از مبارزات سیاسی دوران انقلاب گرفته تا زمان جنگ و دوران سازندگی. این کتاب گویا را به شیرزنان شجاع و غیور ایران عزیزمان هدیه می‌دهیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • عالی بود واقعا لذت بردم از شنیدن زندگی نامه این بانوی قهرمان
  • بهترینه خیییلیییی ممنونم
  • عالی.خسته نباشید
  • خدا این زن مبارز و بزرگ را رحمت کند و کمک کند با سیره چنین عزیزانی بیشتر آشنا بشویم

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا