display result search
منو
ابوذر غفاری

ابوذر غفاری

  • 7 قطعه
  • 109 دقیقه مدت کتاب
  • 1526 دریافت شده
نویسنده: فرامرزی
کارگردان:
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
جُنْدَب بْن جُنادَه بْن سُفْیان الغِفاری معروف به ابوذر غِفاری از اقوام غفار از بزرگان صحابه پیامبراکرم(ص) و یاران امیرالمومنین(ع). وی از دوست‌داران راستین پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) بود که نزد شیعه و اهل سنت دارای فضائل و مناقب فراوان است ...

ابوذر بیست سال پیش از ظهور اسلام، در خانواده‌ای در قبیله «بنی‌کنانه» از طوایف اصیل عرب در سرزمین یمن چشم بر جهان گشود . او قبل از بعثت پیامبر (ص) از پرستش بت قبیله خویش «فلس» امتناع جست و به خداوند یکتا ایمان آورد. زمانی که خبر ظهور پیامبر (ص) را در مکه شنید برای اطمینان خاطر راه مکه را در پیش گرفت و به مدت سه روز در خانه امیر مؤمنان (ع) مهمان گشت. آنگاه در مورد نبی‌اکرم (ص) از امام علی (ع) سؤالاتی پرسید و با راهنمایی امام (ع) به خانه ارقم رفت. ابوذر در شمار اولین نفرات به اسلام ایمان آورد و با وجود منع پیامبر (ص) مبنی بر اظهار آشکار به اسلام در میان قریش کنار مسجد‌الحرام فریاد زد: لااله‌الا‌الله، محمد رسول‌الله (ص)، وی تا زمان هجرت حضرت محمد (ص) به مدینه در زادگاهش ماند و بعد از تشکیل حکومت اسلامی به مدینه مهاجرت کرد ابوذر در جنگ‌های غابه، حنین، کرز بن جابر فهری، فتح مکه و تبوک در رکاب رسول‌الله (ص) و همراه مسلمین جنگید و پسرش را در نبرد غابه از دست داد.

در منابع گوناگون به خضوع و ساده زیستی ابوذر اشاره شده و این مهم،وی را به عیسی بن مریم همانند کرده است. او به دین اسلام پایبند بود و مشتاق به فراگیری علم و گفته می‌شود که در علوم دین با عبدالله بن مسعود برابری می‌کرد. ابوذر 281 حدیث نقل کرده که صحیح بخاری و صحیح مسلم، 31 عدد از آنان را روایت کرده‌اند.
پیامبر(ص) خطاب به او می‌فرماید: مرحبا یا ابوذر! تو از ما اهل بیت هستی و در روایتی دیگر فرمودند: آسمان بر کسی سایه نیفکنده و زمین، احدی را نپرورانده که راستگوتر از ابوذر باشد.

و اما بشنوید خلاصه ای از فصل های این نمایش رادیویی را :
فصل اول:
اباذر به قصد یافتن راه حق و رستگاری از قبیله خود حرکت می کند به مکه وپس از ملاقات با پیغبر اکرم (ص)مسلمان می شود و شروع به ارشاد کفار می کند و بارها با مشکلاتی مواجه می شود او از جانب خدا مامور می شود به قبیله خو غفار بیاید و آنها را به یکتا پرستی دعوت کرد .
فصل دوم:
اباذر که دیگر ازیاران مخصوص حضرت رسول (ص)است از سوی حضرت مامور می شود قبیله خود را به یکتا پرستی دعوت کند . در تمام غزوات شرکت می کند و طبق دستور رسول اکرم ازدواج می کند و پس از رحلت پیامبر (ص) به راه خود ادامه می دهد. این امر ادامه پیدا می کند و در راهنمایی و ارشاد مردم می کوشد تا زمان خلیفه سوم .اودر شهر شام علیه سخنانی بر علیه بر زبان می آورد ...
فصل سوم
بعد از روی آوردن خانواده اباذر به دین مبین اسلام وی در تلاش بود تا دیگر افراد قبیله را با دین اسلام آشنا کند .بزرگ قبیله غفار،خفاف توسط اباذر به اسلام ایمان می آورد و دیگران هنور در شک و تردید هستند .
فصل چهارم:
اباذر غفاری به تقسیم اموال ناعادلانه توسط معاویه اعتراض می کند و این امر معاویه را عصبانی می کند و همین باعث می شود نماینده معاویه ابتدا به او پیشنهاد رشوه دهد که با مخالفت اباذر مواجه می شود و سپس بعد از ناکامی از پیشنهاد او را تهدید به قتل می کند اما اباذر اهمیت نمی دهد و به کار خود ادامه می دهد تا اینکه دشمنان وی در فرصتی اورا مورد حمله قرار می دهند و پس از ساعاتی که به سختی مجروح شده بود به شهادت می رسد.

از ایرانصدا بشنوید

به دلیل حضور بازیگران قدیمی رادیو و همچنین پرداختنی ساده به شخصیت ابوذر غفاری شنیدن این کتاب را به شما توصیه می کنیم

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا