منو
گلین عروس سرخ پوش

گلین عروس سرخ پوش

  • 8 قطعه
  • 177 دقیقه مدت کتاب
  • 495 دریافت شده
نویسنده:
راوی: مهدی طهماسبی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
این کتاب گزارش‌روایتی از روستای گلین در غرب کشور است؛ روایتی از ایستادگی اهالی این روستا در دوران دفاع مقدس.

داستان از پایانه‌ی مسافربری در تهران آغاز می‌شود تا به ورود نویسنده و دوست همراهش به بنیاد شهید سنندج برسد. نویسنده در طول مسیر به خواننده می‌گوید که بار سوم یا چهارم است که به سنندج سفر می‌کند، درست «مثل کارآگاهی ادبی که قصد دارد ته و توی واقعه‌ای را برای نوشتن قصه‌ای درآورد».
محور کتاب «گلین» است که در ابتدا گمان می‌رود روایت یک زن است (گلین در زبان ترکی به معنای عروس است) اما از اواسط داستان متوجه می‌شویم که نام روستایی‌ست و مردمان آن در اواخر سال 1360 قهرمان قصه‌ی این کتاب شده‌اند. در این سال چهل مرد روستا به اسارت گروه‌های ضد انقلاب درمی‌آیند و به گروگان گرفته می‌شوند. آن‌ها به جرم همکاری با دولت و خیانت به خلق کُرد مجرم شناخته می‌شوند و در روستاهای اطراف گردانده می‌شوند تا عبرتی برای دیگران باشند.


گلین عروس سرخ‌پوش، نویسنده: رحیم مخدومی، نشر شاهد.

از ایرانصدا بشنوید

«گلین عروس سرخ‌پوش»، خاطرات شفاهی مردمان این روستا و یادداشت روزانه‌ی نویسنده در زمان جمع‌آوری اطلاعات برای نگارش کتاب است. اگرچه به نظر می‌رسد قرار است در این کتاب جریان اسارت چهل گروگان روستای گلین بیان شود، اما داستان‌های فرعی که بین روایت قصه‌ی اصلی فاصله می‌اندازد، از ستم‌هایی که بر روستاییان در غائله‌ی کردستان شده، پرده برمی‌دارد؛ داستان‌هایی فرعی که هرکدام یک دنیا حکایت دارند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا