منو
کمدی فیلسوفان

کمدی فیلسوفان

  • 8 قطعه
  • 102 دقیقه مدت کتاب
  • 2335 دریافت شده
نویسنده: میثاق امیرفجر
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کتاب گویا
نویسنده‌ای علاقه‌مند به فلسفه، پس از اینکه صاحب‌خانه‌اش عذر او را می‌خواهد، با سفارش یکی از دوستانش به مجتمع مسکونی تازه‌ای نقل‌ مکان می‌کند و با آدم‌هایی جدید و ماجراهایی گوناگون روبه‌رو می‌شود.

نویسنده هنگام بستن قرارداد و بازدید از مجتمع، متوجه چیز خاصی نمی‌شود. اما به محض اینکه اثاثیه‌ی خود را به خانه‌ی جدیدش می‌برد، متوجه نابه‌سامانی‌های فراوانی در مجتمع و حتی بیرون آن می‌شود.
در آن مجتمع بزرگ 112 خانوار زندگی می‌کنند، اما هرکدام سلیقه و عادتی خاص دارند که بیشتر به سمت رفتارهای ناپسند تمایل دارد. مرد نویسنده پشیمان می‌شود؛ ولی کاری نمی‌تواند بکند. بنابراین تصمیم می‌گیرد که تحمل کند و از رفتارهای آنها دست‌مایه‌ای برای نوشتن انتخاب کند.
سرانجام هیئت مدیره ساختمان پیرمردی عجیب و غریب را برای سرایداری ساختمان به آنجا می‌آورند و این پیرمرد که در نظر همه فردی عادی به نظر می‌آید، در دیدگاه نویسنده ویژگی‌های خاصی دارد و فیلسوفی جان‌آگاه به نظر می‌رسد.

*درباره‌ی نویسنده:
«دکتر میثاق امیرفجر» داستان­‌نویس و مترجم ایرانی است. او تحصیلات ابتدایی‌­ را در دبستان مصطفوی و دوره‌ی متوسطه‌­ را در دارالفنون تهران گذراند. سپس در مقطع کارشناسی ادبیات انگلیسی و کارشناسی ارشد فلسفه در دانشگاه تهران تحصیلاتش را ادامه داد. پس از دریافت مدرک فوق لیسانس فلسفه، به اروپا و لبنان رفت و در انگلستان و دانشکده­‌ «الشّرق الاوسط» بیروت در ادبیات تطبیقی، ادبیات عربی و غرب، فلسفه و عرفان، تحصیل و پژوهش کرد. او پس از بازگشت در دانشگاه تهران و مراکز آموزشی دیگر، ادبیات، درام‌‌شناسی، تاریخ، فلسفه و نمایش‌­نامه‌نویسی تدریس کرده است.
امیرفجر در ابتدای جوانی نزد استادان بزرگی چون «علی‌­اکبرخان شهنازی» موسیقی اصیل ایرانی و سازهایی چون سه­‌تار و تار را فراگرفت. همچنین او از سال 1361 ویراستار، محقق و مصحح انتشارات امیرکبیر بوده است.
میثاق امیرفجر بیش­تر از 60 عنوان کتاب ترجمه و تألیف کرده است که به تعدادی از آثار منتشرشده­‌ او اشاره می‌‌کنیم:
کمدی شیطانی (امیرکبیر، چاپ پنجم: 1363)؛ ورقاء (امیرکبیر، 1364)؛ دره جذامیان (فردوس خامه، 1366)؛ امیرکبیر (بهرنگ نشر و تندر، 1364)؛ فیلسوف­‌ها (نگاه، 1366)؛ مضحکه ضحاک (ناشرمولف، 1366)؛ ققنوس (نویسنده:سیلویا تانزدوارنر، مترجم: میثاق امیرفجر- امیرکبیر، چاپ دوم: 1366)؛ نغمه در زنجیر (امیرکبیر، 1367)؛ اشراق ( آفاق، 1373)؛ درآمدی بر تفاوت دو فلسفه مشاء و حکمه‌ الاشراق (مجید، 1375)؛ سپیدارهای صبح (نگاه، 1380)؛ شاعر افلاکی: مروری بر اندیشه و زندگی فردوسی (اطلاعات، 1385)؛ پیامبر اعظم ( 20 جلد- دفتر نشر فرهنگ اسلامی، 1385)؛ دو قدم تا قاف (امیرکبیر- چاپ دوم: 1388) و خاکسترهای آشیان (تکا، 1388).

از ایرانصدا بشنوید

«کمدی فیلسوفان» چندان هم کمدی نیست! حکایت غریب ارتباط و تعامل فلسفی یک نویسنده‌ و سرایدار یک مجتمع مسکونی است که گرچه در فضایی واقعی روایت می‌شود، مخاطب را به دنیای ذهنی و فراواقعی آنها وارد می‌کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا