منو
نگذار به بادبادک‌ ها شلیک کنند

نگذار به بادبادک‌ ها شلیک کنند

 • 8 قطعه
 • 151 دقیقه مدت کتاب
 • 2081 دریافت شده
این رمان، روایتی تکان‌دهنده و تاثربرانگیز از کودکی‌ است که در زندان با فکر آزادی زندگی می‌کند....

«فریده چیچک اوغلو» این‌بار از زبان کودکان، آزادی و رهایی را فریاد کرده است تا شاید بشرِ در خواب فرورفته، کمی به خود بیاید و برای برپایی صلح جهانی به‌پا خیزد.
چیچک اوغلو کتاب «نگذار به بادبادک‌ها شلیک کنند» را مانند فراخوانی جهانی برای کسانی نوشته است که در آزادی اسیر و در اسارت آزادند؛ تا شاید روزی هر انسانی بتواند آزادی و رهایی خود را با دیگران تقسیم کند.
براساس این اثر در سال 1989 فیلمی ساخته شد. این فیلم چنان مردم دنیا را متأثر کرد که در سال 1991 برنده‌ی اسکار بهترین فیلم بخش غیر انگلیسی‌زبان شد.
با اینکه این کتاب در دسته‌ی کتاب‌های نوجوانان قرار می‌گیرد، پیام‌های عمیق آن برای انسان نوشته شده است؛ انسانی فرای رنگ، نژاد و مرزهای جغرافیایی.

* چیچک اوغلو در سال 1951 در آنکارا به دنیا آمد. او دانش‌آموخته‌ی معماری در دانشگاه‌های آنکارا و پنسیلوانیاست.
این نویسنده در سال 1980 به‌سبب فعالیت‌های سیاسیِ آزادی‌خواهانه محکوم به چهار سال زندان شد. «نگذار به بادبادک‌ها شلیک کنند»، اولین اثر اوست که شش سال پس از آزادی آن را نوشته است. او در این کتاب با بازتاب اندیشه‌ها و افکارش، عمیق‌ترین مسائل انسانی و بشری را در قالب نامه‌هایی از زبان یک کودک بیان می‌کند. یک سال پس از انتشار کتاب، او فیلم‌نامه‌ای به همین نام نوشت که این فیلم نیز با کارگردانی و تهیه‌کنندگی «تونک بازاران» برنده‌ی اسکار شد.

*کتاب گویایی که می‌شنوید از فیلم‌نامه‌ای به همین نام ساخته شده است.
فیلم:
Uçurtmayı Vurmasınlar1989

از ایرانصدا بشنوید

کسی که در کودکی به خاطر مادر به زندان می رود نگاهی متفاوت به آزادی و زندان و دیگر مفاهیم و آزادی دارد،اینها برای او معنایی دیگر می یابند، معنایی عمیق در عین پیچیدگی که کمتر فیلسوفی به این عمق بی تکلف می تواند رسید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • من که خیلی لذت بردم، هم از خود کتاب و هم از راوی
 • کتابی قشنگ با گویندگی زیبا 🙃الان بار دومه که گوش میدم 🤍
 • خیلی زیبا بود،ممنون از ایران صدا
 • خیلی کتاب زیبایی بود واقعا مفهوم آزادی و خوب بیان کرده بود مرسی
 • این کتاب رو قبلا گذاشتین کتاب خوبیه روایت قبلی هم خوب بود
 • سلام و سپاس از زحمات شما. می خواستم چند نکته ی کلیدی رو برای بهبود کتابهای صوتی عرض کنم: من از کتابهای خوبتان بهره میگیرم اما لحن بعضی از راویان و بازیگران به هیچ وجه درست نیست و حتی دیدم در چند کتاب یک بازیگر خاص با همان لحن کتاب قبلی پیش میرود. خصوصا لحن خانمی که نقش آقا را بر عهده گرفتند که در کتاب" متشکرم از ته دل" نقش سرپرست کودک پرورشگاهی داشتند که در چند کتاب دیگه هم به همین منوال تو ذوق خواننده میزنه. لطفا به این مورد لحن دقت کنید.و ممنون میشم کتابهای نیوبری بیشتری در سایتتون قرار بدید.
 • چرا دو اجرا با این فاصله زمانی کم و با این‌همه شباهت در تلخیص و حتی موسیقی انجام شده‌است؟ چرا در تلخیص هر دو کار ، فیلم‌نامه مبنا گرفته شده و نه خود متن کتاب؟ برخلاف تصور استفاده از کتاب برای روایت رادیویی بسیار منطقی‌تر از فیلم‌نامه است. البته وجود چند اجرا از یک اثر به‌خودی‌خود کار غلطی نیست.
 • اين کتاب رو که قبلا گذاشتيد. چرا کارهاي تکراري تهيه ميکنيد .يه کم به ليست کتابها توجه کنيد .مينا
 • این کتاب رو که قبلا گذاشتید. چرا کارهای تکراری تهیه میکنید .یه کم به لیست کتابها توجه کنید .مینا

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا