display result search
منو
پرده عاشقی

پرده عاشقی

  • 12 قطعه
  • 106 دقیقه مدت کتاب
  • 321 دریافت شده
نویسنده:
کارگردان:
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
روایت انسان هایی شیر دل است که به نوای درون لبیک گفتند بخش هایی از تاریخ که از همه پنهان مانده از شهادت زنان و مردانی که کسی خبر از حالشان نداشته از ابر انسان هایی که فراموش شده اند اکنون از آن ها سخن می گوییم.

عراقی ها داشتند همه جا را بمب باران می کردند هرکس یک جایی را برای سنگر انتخاب کرده بود دو ارتشی با وانت به سمت ما آمدند پیاده شدند رفتند به سمت محمد پرسیدند عراقی ها کجا هستند محمد با تردید حرف می زد انگار می خواست بگوید خب که چی اونجا هستند مثلا می خوای چی کار کنید، اما نگفت به روبه رو نگاه کرد با دست تانک های دشمن را نشان داد و گفت اوناهاش چاده رو می زنند ببینید چه خبره! ارتشی ها هر دو آمدند پایین و به رو به رو نگاه کردند همونی که از محمد پرسیده بود همان جا را خوب نگاه کرد و گفت چه طوری هم دارند میان انگار خونه باباشونه بعد به محمد نگاه کرد و گفت بی سیم داری انگار داشت به سرباز زیر دستش فرمان می داد.

*آزادسازی خرمشهر از اهداف اصلی عملیات بیت‌المقدس در خلال جنگ ایران و عراق بود، که توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران (به فرماندهی علی صیاد شیرازی) و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (به فرماندهی محسن رضایی) انجام گرفت.بعد از این نبرد، شهر خرمشهر پس از 576 روز اشغال توسط نیروهای ارتش عراق، در روز سوم خرداد سال 1361 توسط نیروهای مسلح ایران بازپس گرفته شد. فتح خرمشهر بازتاب جهانی داشت و عراق با از دست دادن خرمشهر، از نظر سیاسی تکیه‌گاهش را برای مذاکره از دست داد. این نبرد از لحاظ نظامی، به‌عنوان نقطهٔ عطفی در تاریخ جنگ ایران و عراق شناخته می‌شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ روز 3 خرداد را به عنوان؛ روز مقاومت، ایثار و پیروزی در تقویم رسمی ایران نام‌گذاری کرده‌است.*

از ایرانصدا بشنوید

روایت جوانمردان پایانی ندارد آنان که جانشان را برای آرامش تن به تن ما دادند خون ریخته شده ی آن ها اکنون در رگ های ما جاری است پیشنهاد می کنیم داستان پرده عاشقی که روایت قهرمانانه و عاشقانه سربازان ایران زمینیست که جان دادند تا خرمشهر بماند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • این که جنگو از زبان عراقی و از اون طرف روایت کنند خیلی جالب بود و تازگی داشت. ازتون خیلی سپاسگزارم. امیر گل گل قزوین

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا