منو
 صلح امام حسن، پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه‌ی تاریخ

صلح امام حسن، پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه‌ی تاریخ

  • 11 قطعه
  • 238 دقیقه مدت کتاب
  • 6728 دریافت شده
صلح امام حسن(ع) یکی از مهم‌ترین فرازهای تاریخ تشیع است، از همین رو مورخان اسلامی از همان روزهای نخست واقعه، به تهیه گزارش‌هایی تاریخی در این زمینه اقدام کرده‌اند.

همان‌گونه که در دو جلد قبل شنیدید، امام حسن (علیه السلام) از لحاظ دوستان و یارانش آنچنان بود که راه شهادت را بر او بستند و از لحاظ دشمنانش آن‌چنان بود که درگیرى و جنگ با ایشان را -که به‌معناى نابودى مکتب اسلام بود- ممتنع ساخت ؛ از این‌رو آن حضرت احساس کرد که باید روش جهاد خود را دگرگونه سازد و صحنه‌ی جنگ را از راه صلح بیاراید .
مواد قابل انفجارى که امام حسن (ع) در قرار داد صلح کار گذارد- یعنى تعهدات معاویه- همه وسایل و ابزار دقیقى بودند که معاویه و اتباع و هم‌فکران او را به وضع فجیعى محکوم و مفتضح مى‌ساختند. پس از این بیان، به‌راستى دشوار است که تشخیص دهیم کدامیک از این دو برادر (امام حسن یا امام حسین حسین علیهما السلام) مجاهدتش مؤثرتر و در راه هدف موفق‌تر و پیش‌روتر و ضربتش بر دشمن قاطع‌تر و کوبنده‌تر بود.
این مطلب نیز پوشیده نمانده است که تاریخ نکبت‌ها و بدبختى‌هاى بنى‌امیه، پس از نقشى که امام حسن (ع) به‌وسیله‌ی صلح ایفا کرد، سراپا مرتبط به آن حضرت و مرهون نقشه‌ها و آفریده‌ی تدبیرهاى او بود و اگر این نقش موفق بدان صورت ایفا نمى گشت، بی‌گمان هیچ‌یک از این حوادث نکبت‌زا، به‌وقوع نمى‌پیوست.
*کتاب «صلح امام حسن؛ پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه‌ی تاریخ» را انتشارات انقلاب اسلامی منتشر کرده است. اصل این کتاب با عنوان «صلح الحسن» تألیف عالم جلیل‌القدر «شیخ راضی آل‌یاسین» از علمای حوزه‌ی نجف بوده است که در سال 1348 شمسی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آن را ترجمه کردند.

از ایرانصدا بشنوید

از مباحث پایانی کتاب، مقایسه میان شرایط امام حسن(ع) و امام حسین(ع) است که مؤلف در این‌باره می‌گوید: وضع امام حسن(ع) از لحاظ دوستان و یارانش چنان بود که راه شهادت را بر او بست و از لحاظ دشمنانش چنان بود که درگیری و جنگ با ایشان را ممتنع ساخت.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا