display result search
منو
آقای نویسنده و جنجال بر سر آپارتمان دولتی

آقای نویسنده و جنجال بر سر آپارتمان دولتی

  • 8 قطعه
  • 135 دقیقه مدت کتاب
  • 1502 دریافت شده
این داستان، در واقع خاطره‌ای است که نویسنده از زندگی خودش روایت کرده است وماجرا در زمان شوروی کمونیست می گذرد که نویسنده واینوویچ که در مجتمع نویسندگان شوروی در آپارتمانی دولتی زندگی می کند و قصد نقل مکان به آپارتمان دیگری را دارد...

واینوویچ درخواست بهبود شرایط مسکنش را دارد می خواهد و می خواهد به آپارتمان بزرگتری که مدت ها پیش درخواست کرده است نقل مکان کند. همسرش نیز باردار است می خواهد به آپارتمانی با دو اتاق درخواست کرده است. اما وقتی آپارتمان خالی می شود و نوبت به او می رسد ماجرا عوض شده و شخصی با نفوذ و قدرتمندی به نام ایوانکو چشم به همان آپارتمان دارد.
در این میان اعضای مجمع مسکن نویسندگان می خواهند حق واینوویچ را به ایوانگو واگذار کنند. ایوانکو که آپارتمان کنونی اش را با تجهیزات امریکایی مجهز کرده است نمی تواند از آنجا برود بنابراین می خواهد یک اتاق از آپارتمان مورد نظر را که در همسایگی اوست به خانه خود بیفزاید.
در این راستا نویسنده نیز تصمیم می گیرد مبارزه کند و در ابتدا درباره ایوانکو تحقیق می کند و می فهمد که او اصلا نویسنده نیست، اما بر همه صنعت مسکو نظارت دارد. اینوویچ تلاش خود را می کند و از ساکنان دیگر امضا می گیرد و استشهاد جمع می کند و یک اظهاریه حقوقی تهیه می کند که بنابرآن درخواست ایوانکو را غیرقانونی می داند. نویسنده دست به مبارزه وسیعی می زند و پای مقاماتی مانند وزیر فرهنگ به این مسئله باز می شود...

"«ولادیمیر نیکالایویچ واینوویچ» طنزنویس معاصر روس در 26 سپتامبر 1932 در شهر دوشنبه به دنیا آمد. پدرش روزنامه‌نگار و مادرش معلم ریاضی بود. در سال 1941 به همراه پدرش به شهر «زاپاروژیه» (اوکراین کنونی) نقل‌مکان کرد و با آغاز جنگ جهانی دوم و تخلیه شهرها، در نقاط مختلف اتحاد جماهیر شوروی ساکن شد و شغل‌های مختلفی را تجربه کرد. چهارسال سرباز بود (1955-1951) و در دانشسرای تربیت معلم درس خواند. وی از زمان خدمت در ارتش سرودن شعر را آغاز کرد سپس به نثر روی آورد. در سال 1962 به عضویت اتحادیه نویسندگان شوروی درآمد. از سال 1925، که ماجرای پرسروصدای محاکمه «آندی سینیانسکی» و«یولی دانیل» آغاز شد، اینوویچ یکی از کسانی بود که نامه دفاع از این دو نویسنده سرشناس روس را امضا کرد و در اقدامات دیگری نیز با هدف دفاع از حقوق بشر شرکت جست. از آن زمان مشکلات نویسنده با حکومت شوروی شدت گرفت و با چاپ بخش‌هایی از رمان او با عنوان «زندگی و ماجراهای غیرمعمول سرباز ایوان چونکین» در خارج از کشور، مشکلات به اوج رسید. ماجرای کتاب «آقای نویسنده و جنجال بر سر آپارتمان دولتی»حاضر نیز مربوط به همین دوره است و گوشه‌ای از فشارهای حکومت بر وی را نشان می‌دهد."

از ایرانصدا بشنوید

طنز کتاب ضعیف است و یک جاهایی حوصله سر بر می‌شود. راستش خواندنش را پیشنهاد نمی‌کنم! مگر اینکه کنجکاو باشید بفهمید نویسنده چه دردسرهایی برای تعویض آپارتمانش کشیده است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    نظری ثبت نشده است

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا