منو
بوستان سعدی باب اول: در عدل و تدبیر و رای

بوستان سعدی باب اول: در عدل و تدبیر و رای

  • 14 قطعه
  • 386 دقیقه مدت کتاب
  • 4840 دریافت شده
نویسنده:
راوی: امیر اسماعیل آذر
قالب: روایی
دسته‌بندی: شعر
در این کتاب گویا مقدمه و باب اول کتاب بوستان سعدی را با روایت، گزارش و توضیح دکتر اسماعیل آذر تقدیمتان می‌کنیم.

«بوستان» سعدی یا «سعدی نامه» نخستین اثر سعدی، شاعر و حکیم نامدار ایرانی‌ است که کار سرودن آن در سال 655 هجری قمری پایان یافته است. سعدی این اثر را زمانی که در سفر بود، سرود و هنگام بازگشت به شیراز آن را به دوستانش عرضه کرد.
این اثر در قالب مثنوی و در بحر متقارب سروده شده است و از نظر قالب و وزن شعری، حماسی است؛ هرچند که از نظر محتوا به اخلاق و تربیت و سیاست و اجتماعیات پرداخته‌ است. بوستان ده باب دارد و هر باب به موضوعی اختصاص دارد.
ویژگی مهم این اثر، روانی و سادگی زبان‌ آن در کنار مفاهیم عمیق‌ اخلاقی‌ و حکمی است که شیخ شیراز در ضمن حکایات به آنها اشاره می‌کند.
این کتاب حدود چهارهزار بیت دارد و سعدی آن را به نام «اتابک ابوبکر بن سعد زنگی» کرده است. بر این کتاب شرح‌های فراوانی هم نگاشته شده و البته نسخه‌های فراوانی هم از آن تجدید چاپ شده است که نسخه تصحیح زنده‌یاد محمدعلی فروغی و نسخه تصحیح با تحشیه‌نویسی و مقابله با سایر نسخه‌ها به کوشش مرحوم دکتر غلامحسین یوسفی (انتشارات خوارزمی) از مهم‌ترین این کتاب‌ها به شمار می‌روند.

از ایرانصدا بشنوید

اگر دوست دارید در باغ شعر سعدی قدم بزنید و در بوستان گشت و گذاری کنید و از دل حکایت ها و واژه های سعدی به معنایش پی ببرید حتما کتاب بوستان سعدی را با توضیح و گزارش آقای دکتر اسماعیل آذر بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا