منو
کوچه های بی صدا

کوچه های بی صدا

 • 14 قطعه
 • 290 دقیقه مدت کتاب
 • 8616 دریافت شده
نویسنده: مهام میقانی
کارگردان: فریدون محرابی
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«کوچه‌های بی‌صدا» صدای هویت تاریخی محله‌ها و کوچه‌های پایتخت، از «طهران» دیروز تا «تهران» امروز است.

*«کوچه نایب»: پسر «نواب»، کباب‌زن «نایب»، صاحب اولین چلوکبابی تهران است. او درحال درست کردن کباب برای مهمانی شام است. «فهیمه» دخترش درباره‌ی نایب از او و «خان‌جون» سؤال می‌کند. خان‌جون تعریف می‌کند که «ناصرالدین شاه» در سفر به قفقاز از کباب‌های قفقازی خوشش می‌آید و در بازگشت به ایران، به نایب که یکی از آشپزباشی‌های دربار بوده و وردست پدر خدابیامرز «قائم مقام فراهانی» آشپزی می‌کرده، شرح طبخ کبابی را می‌دهد که در قفقاز خورده بود؛ اما نایب کبابی برایش به سیخ می‌کشد که رنگ و بوی کباب قفقازی را پیش شاه بی‌اعتبار می‌کند.
نایب کم کم خودش را از دستگاه شاهی بیرون می‌کشد و یک کباب‌‌پزخانه برای خودش دایر می‌کند. اولین کباب‌پزخانه ایرانی به نام «نایب». حتی ناصرالدین شاه هم سفارش‌های کباب خود را به کباب‌پزخانه نایب می‌داد.
در یکی از مهمانی‌ها ناصرالدین شاه دستور می‌دهد که نایب برایشان کباب درست کند. نایب خان معتقد بود، وقتی قرار است دویست، سیصد سیخ کباب روی منقل باد بزند، دود کباب تا هفت محله آن طرف‌تر می‌رود و نمی‌شود که شاه و اطرافیانش کباب بخورند و جماعت فقیر زیر گذر دود کباب را بو بکشند. او بابت هر سیخ سفارشی دربار یک سیخ هم برای فقرا در نظر می‌گرفت و به عمارت شاهی پیغام می‌داد که راه دوری نمی‌رود، خیرات اموات شاه است.

*«کوچه مستوفی»: «فهیمه» درحال نوشتن و تحقیق است که «سیما» از راه می‌رسد. آنها قرار است به محل فیلم‌برداری در خانه «مستوفی» در کوچه‌ای بن‌بست بروند. سیما از بزرگی و زیبایی خانه تعریف می‌کند. او می‌گوید که «مستوفی الممالک» در همین خانه به دنیا آمده است.
فهیمه قصد دارد تا از خانه و کوچه فیلم‌برداری کند. سیما از زیبایی داخل خانه و از تعداد زیادی نقش و نگار حیوانات افسانه‌ای و آدم‌های بال‌دار و فرشته‌های کوچولو و کلی نقش‌های گل و گیاه و اسلیمی و سبد میوه و قرقاول و طاووس و اردک تعریف می‌کند.
فهیمه معتقد است که این خانه‌ها و تاریخچه آنها باید در قالب فیلم‌های مستند معرفی شوند تا مردم بهتر با آنها آشنا شوند. او می گوید مستوفی یکی از صاحب‌منصبان حکومتی بوده است. یکی از اصیل‌ترین شخصیت‌های تاریخ سیاسی معاصر ایران.
«مستوفی» یعنی حساب‌دار دفتر و خزانه یا همان وزیر دارایی فعلی. سیما فهیمه را به نزد «آقا تقی»، سرایدار پنجاه ساله عمارت مستوفی می‌برد. او تعریف می‌کند که «میرزا حسن» در 11 سالگی سِمت مشاوره مستوفی قبلی را داشت و تا 21 سالگی در همین سمت بود. سپس به اروپا رفت و بعد از هفت سال به ایران بازگشت. سیما، بعد از آن، فهیمه را به دیدن اتاق‌های عمارت می‌برد.

و خود بشنوید قصه‌های کوچه به کوچه این شهر را که بسیار شنیدنی‌اند.

از ایرانصدا بشنوید

هویت شهرها، خیابان‌ها و کوچه‌ها را مردمان آن می‌سازند؛ مردمانی که در گذر از پیچ‌وخم آنها، شادی‌ها و غم‌هایشان را با هم زندگی کرده‌اند. «تهران» فقط یک کلان‌شهر امروزی نیست که حالا آدم‌هایش را در خود می‌بلعد، بلکه در پسِ روزگار نه‌چندان دور این شهر، گنج‌های فرهنگی و تاریخی گران‌بهایی نهفته است. با ما برای کشف این گنج هزاررنج همراه باشید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • خیلی عالیه که ادم تواین تهرانی ک هستیم بفهمیم ک چه آثاری هست و بی اطلاعیم
 • با سلام. من هر دو جلد را گوش کردم. درجه یکککککککک بود. فقط در زمان حال کمی قصه ها کش دار بود که لزومی نداشت. غم انگیز که ساکن تهرانم و خیلی از کوچه ها را ندیده و نه شنیده بودم. و چه هیجان انگیز که این همه کوچه های پررمز و راز دارد این تهران . الهه
 • خیلی جالبه من لذت بردم اجراهم عالیه👏👏👏👏👏
 • مقدمه هر قسمت، خسته‌کننده و ملال‌آور است. بهتر بود برای ورود به قصه اصلی و داستانی که در زمان حال می‌گذرد فکر دیگری می‌شد. مثلاً مرور دست‌نوشته‌های یک محقق یا چیزی از این دست. انتخاب موسیقی جاز، پارادوکس جالبی به‌وجود آورده که اتفاقاً مثبت است. گذشته بیش از حد تقدیس شده و مردمش خیلی پاک و منزه تصویر شده‌اند.
 • خیلی خوبه من ب شخصه در مورد نامگذاری کوچه ها هیچ اطلاعی نداشتم
 • این که سطح روایت‌های تاریخی را با جهت‌گیری‌های سیاسی پایین بیاوریم صحیح نیست. امروز بعد از ۱۲۴ سال از مرگ ناصرالدین شاه لزومی ندارد عصر ناصری را با تیکه و کنایه به خاندان قاجار روایت کرد. این برخورد هم از لذت شنیدن می‌کاهد و هم اعتماد به متن از بین می‌رود.
 • 🌹🌹🌹🌹👏👏👏
 • خیلی عالی بود
 • حواشی و زیاده گویی ها فراوان است. نشد که زیاد پیش بروم؛ وقت زیادی هدر می رود تا دو جمله اطلاعات بدهد.
 • نوع روایت ابتداییست کوچه ای، بنایی، محلی یا مغازه ای را خیلی ضایع معرفی میکنند همش این است که مگر نمیدانستی اینجا ....و شروع میشود اطلاعات دادن پی در پی در مورد کیس مورد نظر
 • عالی بود منتظر جلد دوم هستیم
 • سلام و عرض ادب خدمتون. لطفا نمایشهای شاد صبح جمعه . با شما با حضور اساتید بزرگی همچون مرحوم نوظری رو تهیه کنید که قول میدم مخاطب راضی زیاد خواهد داشت

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا