display result search
منو
صلح بزرگ

صلح بزرگ

  • 9 قطعه
  • 169 دقیقه مدت کتاب
  • 11424 دریافت شده
نویسنده: ادوارد باند
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
در نمایش صلح بزرگ،دورانی از جنگ روایت می‌شود که ارتش به دلیل کمبود مواد غذایی به سربازان دستور می‌دهد مهمترین مصرف کنندگان مواد غذایی را از بین ببرند.هر سرباز موظف می‌شود به شهر خود برگردد و یک کودک زیر 5 سال را بکشد وگرنه خود کشته می شود..

در میان جنگی بزرگ، فرماندهان ارتش برای کم کردن جمعیت و مصرف مواد غذایی سربازان را مجبور می کنند به شهر رفته و کودکان زیر پنج سال را کشته و جسد آنها را تحویل دهند. "گری" سرباز جوانی ست که همراه دوست قدیمی خود "پنبرتون" سعی میکند راه حلی برای این موضوع پیدا کند. وقتی گری به خانه بر می گردد متوجه می شود که مادرش در ازای دریافت مبلغی پول، از نوزاد "خانوم سیمونز"( همسایه شان) نگهداری میکند. در نهایت گری ماجرا را به مادر میگوید اما مادرش به شدت مخالفت میکند ولی وقتی متوجه می شود که اگر پسرش جسد نوزادی را تحویل ندهد، کشته خواهد شد، نوزاد خانوم سیمونز را به گری می دهد. از طرف دیگر خانم سیمونز که خبر کشته شدن بچه ها به دست سربازها را شنیده، سراسیمه به خانه برمی گردد و کودک خود را میخواهد اما می فهمد که گری فرزندش را با خود برده است. او که از همه طرف تحت فشار است، وقتی از پیدا کردن فرزندش ناامید می شود تصمیم می گیرد که...

در «سه گانه بازی» ادوارد باند، یک دنیای وحشیانه را پس از هولوکاست هسته ای می بیند.
قسمت اول: سیاه قرمز و ناشناس، هیولا را معرفی می کند که یک انسان غیر انسانی است که زندگی را ارائه می دهد که او زندگی نمی کند، در رحم مادرش کشته شده است، این بازی جهان را نشان می دهد که می تواند فرزند ناخوشایند را در آینده ببیندیک جامعه پس از آخرالزمان نابودی و جنگ.
در «مردم قلع می توان»، یک جامعه از بازماندگان، سال ها پس از انفجار هسته ای، در مواد غذایی خرد شده زندگی می کند. هنگامی که یک غریبه به نظر می رسد، او به گروه استقبال می شود، اما زمانی که یکی دیگر از بازماندگان در حال مرگ است، سوء ظن وجود دارد. گروهی که متقاعد شده اند آلوده کننده تازه وارد هستند، تصمیم به از بین بردن این تهدید جدید برای وجود خود دارند.
یک زن در سپیده دم بزرگ به جنون می افتد پس از اینکه فرزندش به دستورات نظامی او را به قتل رساند. او توسط یک جامعه جدید پذیرفته شده است که برای مراقبت از او آماده می شوند، اما به جای پذیرفتن پذیرش آنها، او در نهایت تصمیم می گیرد که در بیابان باقی بماند.
این نمایشنامه ها توسط تفسیر باند دربارۀ فرایندهای بداهه پردازی و تجربیاتی که این سه گانه را شکل می دهند.
نمایشنامه های جنگ اولین بار توسط شرکت سلطنتی شکسپیر در سال 1985 به اجرا در آمد: قسمت اول: سیاه قرمز و ناخوانده و قسمت دوم: مردم قلع می توانستند در ماه مه 1985 و قسمت سوم: صلح بزرگ در جولای 1985 اولین نمایشگاه جهانی خود را دریافت کرد.

از ایرانصدا بشنوید

این اثر یک نمایشنامه ی سه گانه است که قسمت سوم آن به نام «صلح بزرگ» در این کتاب گویا به شما تقدیم می گردد. «صلح بزرگ»فضایی تاریک از جنگ و آسیب های آن را نشان می دهد و این آسیب ها تا حدی ادامه دارد که حتی پس از پذیرش صلح و خاتمه آن نیز ، آسیب ها ادامه می یابد. با وجود خشونت و بی رحمی رایج در متن و کشته شدن نوزادها و فروش اجساد، می توان از ابعادی به آن نگاه مثبت داشت زیرا همچنان زندگی و تلاش برای زنده ماندن در آن جریان دارد. * شنیدن این کتاب به دلیل خشونت بسیار و سیاه نمایی های تصویرگرایانه برای کودکان و نوجوانان (در جمع خانواده) پیشنهاد نمی شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

تصاویر

کتاب گویا