display result search
منو
صلح بزرگ

صلح بزرگ

  • 9 قطعه
  • 169 دقیقه مدت کتاب
  • 13143 دریافت شده
نویسنده: ادوارد باند
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
در «صلح بزرگ» دورانی از جنگ روایت می‌شود که به علت کمبود مواد غذایی، به سربازان دستور می‌دهند مهم‌ترین مصرف کنندگان مواد غذایی را از بین ببرند. هر سرباز موظف می‌شود به شهر خود برگردد و یک کودک زیر پنج سال را بکشد وگرنه خودش را خواهند کشت.

در میان جنگی بزرگ، فرماندهان ارتش برای کم کردن جمعیت و مصرف مواد غذایی، سربازان را مجبور می کنند به شهر خود بروند و کودکان زیر پنج سال را کشته و جسد آنها را تحویل دهند.
«گری» سرباز جوانی است که همراه دوست قدیمی خود «پنبرتون» سعی می‌کنند راه حلی برای این موضوع پیدا کنند. وقتی گری به خانه برمی گردد متوجه می شود که مادرش در ازای دریافت مبلغی پول، از نوزاد «خانم سیمونز» (همسایه شان) نگهداری می‎کند.
گری ماجرا را به مادر می‌گوید، اما مادرش به شدت مخالفت می‌کند؛ ولی وقتی متوجه می شود که اگر پسرش جسد نوزادی را تحویل ندهد، کشته خواهد شد، نوزاد خانم سیمونز را به گری می دهد.
از طرف دیگر خانم سیمونز که خبر کشته شدن بچه ها به دست سربازها را شنیده، سراسیمه به خانه برمی گردد و کودک خود را می‌خواهد، اما می فهمد که گری فرزندش را با خود برده است. او که از همه طرف تحت فشار است، وقتی از پیدا کردن فرزندش ناامید می شود تصمیم می گیرد که...

از ایرانصدا بشنوید

این اثر یک نمایشنامه ی سه گانه است که قسمت سوم آن به نام «صلح بزرگ» در این کتاب گویا به شما تقدیم می‌شود. «صلح بزرگ» فضایی تاریک از جنگ و آسیب‌های آن را نشان می دهد؛ حتی پس از پذیرش صلح و خاتمه آن نیز آسیب ها ادامه می‌یابد. با وجود خشونت و بی‌رحمی رایج در متن و کشته شدن نوزادها و فروش اجساد، می توان از ابعادی، به آن نگاه مثبت داشت؛ زیرا همچنان زندگی و تلاش برای زنده ماندن در آن جریان دارد. * شنیدن این کتاب به دلیل خشونت بسیار و سیاه‌نمایی‌های تصویرگرایانه برای کودکان و نوجوانان (در جمع خانواده) پیشنهاد نمی‌شود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا