display result search
منو
پیرمرد

پیرمرد

  • 5 قطعه
  • 87 دقیقه مدت کتاب
  • 5703 دریافت شده
«پیرمرد» بر زمینه‌ی یک رویداد تاریخی، یعنی طغیان رودخانه‌ی می‌سی‌سی‌پی یا همان «پیرمرد» در آمریکا بنا شده است.

شخصیت اصلی رمان «زندانی لاغر» نام دارد؛ مرد جوانی که در پانزده‌ سالگی به‌خاطر اقدام به سرقت مسلحانه، به زندان محکوم شد. او حالا در بیست‌وپنج‌ سالگی، همراه با بقیه‌ی زندانیان برای کمک به سیل‌زدگان روانه می‌شود.
او و «زندانی چاق»، قایق را برمی‌دارند و به آب می‌زنند، اما چندی بعد قایق واژگون می‌شود و زندانی چاق خبر می‌آورد که زندانی لاغر غرق شده است....
«پیرمرد» اولین‌بار به‌صورت بخشی از رمان «نخل‌های وحشی» منتشر شد. بعد در کتابی با نام سه رمان کوتاه شامل «اسب‌های خالدار»، «خرس» و «پیرمرد» به نشر رسید. مالکوم کاولی، دوست فاکنر و منتقد ادبی نیز آن‌ را در مجموعه‌ی «فاکنر جیبی» خود منتشر کرد.

* The Old Man/

*«ویلیام فاکنر»، رمان‌نویس آمریکایی و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات بود که در قالب‌های گوناگون شامل رمان، داستان کوتاه، نمایش‌نامه، شعر و مقاله آثار زیادی دارد. او یکی از مهم‌ترین نویسندگان ادبیات آمریکا و مشخصاً ادبیات جنوب آمریکاست و بزرگ‌ترین رمان‌نویس آمریکایی بین دو جنگ جهانی شناخته می‌شود. ویلیام فاکنر در سال 1949 برنده‌ی جایزه‌ی ادبی نوبل شد و بعدتر، جایزه‌ی ادبی پولیتزر را نیز دریافت کرد.

از ایرانصدا بشنوید

مضمون داستان پیرمرد، جدال نفس‌گیری‌ است میان رودخانه‌ای سیلاب‌گرفته و مردی زندانی. در این اثر، زندانی و دوستش با شخصیت‌های «زندانی چاق» و «زندانی لاغر» معرفی می‌شوند که در طغیان رود می‌سی‌سی‌پی، شرایط خاص و عجیبی برایشان رقم می‌خورد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا