منو
بیگانگان

بیگانگان

  • 8 قطعه
  • 150 دقیقه مدت کتاب
  • 3533 دریافت شده
نویسنده: سعید تشکری
کارگردان: اکبر زنجان پور
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«بیگانگان» روایت کودتای 28 مرداد سال 1332 است که به وسیله سرویس‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس و با عاملیت برخی چهره‌های خارجی و داخلی، علیه ملی شدن صنعت نفت رخ داد.

«کرمیت روزولت» مأمور بلندپایه Secret Intelligence Service در تماس با عوامل خودفروخته ایران، درحال طراحی کودتا و براندازی طرح ملی شدن صنعت نفت است. او به وسیله «ارنست پرون»، خدمتکار مخصوص شاه، از اخبار کاخ سلطنت باخبر می‌شود. انتخابات در تهران برگزار می‌شود و شاه شکست می‌خورد. «زاهدی» و «نصیری» و دیگران تصمیم می‌گیرند با Secret Intelligence Service و CIA همکاری می‌کنند.
«نورمن شوارتسکف» از «ایالت نیوجرسی» آمریکا با مقام بلندپایه سفارت هندوستان وارد ایران می‌شوند. سیا در رقابت با انگلستان تلاش می‌کند مدیریت امور را در دست بگیرد. کرمیت روزولت زیر بار نمی‌رود و با قدرت تمام سعی در فرماندهی دارد. شوارتسکوف را به نقطه نامعلومی می‌فرستند. برادران «رشیدیان» امکانات مالی را در اختیار روزولت می‌گذارند. «شعبان جعفری» و دار و دسته‌اش را با پول خریداری می‌کنند. فضای تهران بسیار سنگین و سرشار از توطئه است. شاه حکم دستگیری سران دولت را صادر می‌کنند. اما کودتا در گام نخست، شکست می‌خورد و شاه به «رم» می‌گریزد. در رم خبر پیروزی کودتاگران به او مخابره می‌شود و ....

از ایرانصدا بشنوید

کودتای 28 مرداد 1332 یکی از بزنگاه‌های تاریخی ایران است که در آن سرویس‌های اطلاعاتی و جاسوسی استعمار بریتانیا و آمریکا، دست به دست هم می‌دهند تا لکه‌ای سیاه بر صفحه سپید تاریخ این سرزمین، از خود به جای بگذارند. این نمایش رادیویی قصه نفوذ و اعمال جنایت‌کارانه این دولت‌های متخاصم است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • لحن کودتاچیان اصلا در شان یک نمایشنامه رادیویی نبود نیازی نبود اینقدر بی ادب و پرخاشگر نشون داده بشن شاه هم که دقیقا ماهیت دلفک داشت
  • رجال دوره پهلوی با تمام جنایاتی که کردند ادبیاتشان این‌چنین لاتی و چاله‌میدانی نبود. لحن شعبان جعفری و دارودسته‌اش را نمی‌توان در دهان وزرا و وکلای جنایت‌کار پهلوی گذاشت. این دو گروه ادبیات یکسانی نداشتند و خاست‌گاه اجتماعی متفاوتی داشتند.
  • عالی بود
  • خسته نباشد واقعا دست پریزاد

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا