منو
چُغُک

چُغُک

  • 11 قطعه
  • 173 دقیقه مدت کتاب
  • 1934 دریافت شده
کتاب چُغُک روایتی جذاب از وقایع تاریخی انقلاب اسلامی در شهر مشهد است که به زبان مردم کوچه و بازار روایت می‌شود.

داستان با تصاویری از کوچه پس‌کوچه‌های مشهد آغاز می‌شود. نیمه‌های شبی مهتابی و در فضایی ملتهب، پسربچه‌ای در کوچه‌ها پرسه می‌زند و شاهد رویدادهای بسیار عجیبی است...
محمدمهدی نوجوانی‌ است که با سن و سال کم و قد و قوارۀ کوچکش، کارهای انقلابی بزرگی می‌کند. او که در جمع انقلابیون مشهد جایگاه ویژه‌ای دارد، از نزدیک شاهد حضور آیت‌الله‌ خامنه‌ای در جریان مبارزات مردم است و با ایشان رابطه‌ی صمیمی و نزدیکی دارد و از سوی ایشان «چُغُک» نامیده می‌شود؛ چُغُک یعنی گُنجشک، باهوش، ریزه میزه و چالاک....

*درباره ی کتاب چُغُک:
چُغُک روایت جذابی از وقایع تاریخی انقلاب اسلامی ایران در شهر مشهد است. داستان به زبان مردم کوچه و بازار است؛ به همین سبب مخاطب امروز خیلی خوب آن را می‌فهمد.
داستان براساس رویدادهای روزهای نهم و دهم دی‌ماه 1357 در مشهد شکل می‌گیرد. ماجراهای این دو روز، از مهم‌ترین اتفاق‌های دوران مبارزات مردم ایران علیه رژیم شاهنشاهی است که در کتاب چُغُک به خوبی تصویر و روایت شده است.
داستان چُغُک یک «سینما رمان» است که در آن بخش‌هایی از داستان به طور کامل به کمک نقاشی و تصاویر تمام صفحه‌ای روایت می‌شود؛ به گونه‌ای که مخاطب، داستان را هم‌چون تصاویر یک فیلم از نظر می‌گذراند و هرچه پیش‌تر می‌رود، تصاویر و کلمات بیشتر به هم گره می‌خورند و روایتی تصویری و جذاب را می‌آفریند.

* این رمان مصور را نشر صهبا در 360 صفحه، در سال 1398 منتشر کرده است.
از والدین عزیز می‌خواهیم این کتاب جذاب و شنیدنی را به نوجوانان خود تقدیم کنند.

آنچه می شنوید نمایش‎نامه‌‌ای است در قالب کتاب گویا که از کتاب چغک اقتباس شده است.

از ایرانصدا بشنوید

درباره‌ی این کتاب همین بس که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «ما تاریخ انقلاب را باید با استفاده از رمان روایت کنیم. یعنی شما هرچه‌قدر هم که کتاب تاریخی بنویسی و این داستان‌ها در قالب کتاب‌های تاریخ روایت بشود، نسل بعدی سراغ این تاریخ نخواهد رفت. این تاریخ باید وارد رمان شود و آن وقت نوجوانان به بهترین نحو ممکن با آن آشنا می‌شوند».

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • این کتاب گویا خیلی جالبه من کتابشو خوندم و الانم دارم کتاب گویا رو گوش میدم خیلی ممنون که گذاشتید❤❤❤
  • هم داستان هم اجرا خوب بود
  • هم داستان هم اجراش خوب بود
  • اصلا نمیشه با این طرز بیان راوی با داستان ارتباط برقرار کرد، کاملا خشک و سرد

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا