display result search
منو
مرگ ساز

مرگ ساز

  • 7 قطعه
  • 120 دقیقه مدت کتاب
  • 3128 دریافت شده
نویسنده: مایکل کرایتون
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«هارولد بنسون»، متخصص رایانه، پس از مجروح کردن مأمور شرکت گاز دستگیر و به بیمارستان دانشگاه نیویورک منتقل می‌شود. پزشکان معالج او، پس از آزمایش‌های متعدد، به این نتیجه می‌رسند که او دچار بیماری صرع روانی است.

پس از تشخیص بیماری «هارولد بنسون»، با موافقت خود او، تصمیم می‌گیرند با قراردادن تعدادی الکترود در مغزش و نصب رایانه‌ای کوچک زیر پوست گردنش، جراحی‌اش کنند. رایانه اصلی که در زیرزمین بیمارستان نصب شده است، این رایانه کوچک را کنترل خواهد کرد.
عمل جراحی با موفقیت به پایان می‌رسد؛ اما بنسون بعد از مدتی ابراز ناراحتی می‌کند. با آزمایش‌هایی متوجه می‌شوند که شوک‌های الکتریکی واردشده به هریک از الکترودهای موجود در مغز او، واکنش‌هایی را ایجاد می‌کند که بنسون از آنها لذت می‌برد.
همان شب هارولد بنسون از بیمارستان فرار می‌کند و پس از ساعتی خبر می‌رسد که او دختری را به قتل رسانده است.
«دکتر راس»، خسته و پریشان از حادثه به‌وجود آمده، به خانه خودش بازمی‌گردد و در منزل با بنسون روبه‌رو می‌شود. بنسون به خاطر شوک‌های الکتریکی وضعیت نابه‌سامانی دارد و پس از مشاجره با دکتر راس، سعی می‌کند که او را هم به قتل برساند؛ اما راس خودش را نجات می‌دهد.

*** «جان مایکل کرایتون» (زاده 23 اکتبر 1942 - درگذشته 4 نوامبر 2008) نویسنده، تهیه‌کننده، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، پزشک و تهیه‌کننده تلویزیونی بود که بیشتر به سبب داستان‌های «علمی – تخیلی» و تکنوتریلرش شناخته می‌شود. کتاب‌هایش درحدود 150 میلیون نسخه در سرتاسر جهان فروخته شده‌اند. کتاب‌های او درون مایه‌های حادثه‌ای (اکشن) دارند و بیشترشان نشان‌دهنده آیندهٔ تیره و تار یکی از فناوری‌های نوین هستند و برخی دیگر از رمان‌های او، زمینه‌های غنی علمی و تحقیقاتی دارند.
از آثار او اقتباس‌های سینمایی بسیاری شده است که یکی از مشهورترین آنها فیلم «پارک ژوراسیک» ساخته «استیون اسپیلبرگ» است.
نمایش رادیویی «مرگ ساز» اقتباسی است از داستان «The Terminal Man» که در سال 1972 انتشار یافته است.

از ایرانصدا بشنوید

همه آنها که پیشرفت روز افزون علم بشر را در حوزه‌های گوناگون دنبال می‌کنند، همیشه این دغدغه را دارند که « دانش انسان در علوم مختلف تا به کجا پیش خواهد رفت؟ و فناوری‌های نوین بر سر انسان آینده، چه خواهد آورد؟» پاسخ برخی از دانشمندان به این پرسش‌ها؛ «نابودی کره زمین و پیامد آن نوع بشر است». شما چه فکر می‌کنید؟ شاید شنیدن این داستان روشنگر ذهن ما و شما باشد!

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا