display result search
منو
مرگ راجر آکروید

مرگ راجر آکروید

  • 7 قطعه
  • 139 دقیقه مدت کتاب
  • 11823 دریافت شده
نویسنده: آگاتا کریستی
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
اهالی روستای «کینگز آبوت» همه از مرگ خانم «فرارز» حرف می‌زنند. او یکی از بیماران «دکتر شپارد» است. درظاهر خانم فرارز به علت مصرف بیش از حد دارو فوت کرده، اما بسیاری از اهالی روستا معتقدند که به‌خاطر عذاب وجدان قتل شوهرش، خودکشی کرده است.

در یک شهرک کوچک، پس از مرگ بیوه‌ای جوان و ثروتمند، نامزد او یعنی «راجر آکروید» هم که یکی از افراد بانفوذ منطقه است، به قتل می‌رسد. پلیس در تحقیقاتش متوجه می‌شود که کسی از خانم «فرارز» اخاذی می‌کرده و چون آکروید از نامش باخبر شده، به قتل رسیده است. «فلورا»، برادرزاده آکروید، با اصرار از کارآگاه مشهور «پوآرو» می‌خواهد تا قاتل را پیدا کند.
پوآرو از دکتر «شپارد» که جسد آکروید را پیدا کرده، می‌خواهد تا در تحقیقاتش به وی کمک کند. پوآرو معتقد است که تمام ساکنان «فرنلی» چیزی را از او پنهان می‌کنند... سپس هرکدام از آنها به نزد پوآرو می‌آیند و رازی را که پنهان کرده‌اند، ابراز می‌کنند. البته همه اینها درحالی اتفاق می‌افتد که «رالف»، پسر خوانده آکروید، بی هیچ نشانی مهمان‌خانه را ترک کرده و مظنون به قتل پدرخوانده‌اش است. اما پوآرو عقیده دارد که شواهد به دقت چیده شده‌اند تا رالف مظنون اصلی به نظر برسد. پوآرو از بازرس می‌خواهد تا خبر دستگیری رالف را در روزنامه‌ها اعلام کنند....

*فیلم:
Neudacha Puaro فیلمی روسی(2002)
le meurtre de roger ackroyd (2004)
Murder of Roger Ackroyd (2007)

*این کتاب در ایران در سال 1372 توسط نشر قطره و با ترجمه خسرو سمیعی،به بازار نشر آمد؛ همچنین نشر هرمس نیز با همین ترجمه این کتاب را چاپ کرده است.

از ایرانصدا بشنوید

«هرکول پوآرو» کارآگاهی است که قبلاً عضو نیروی پلیس بلژیک بوده و حالا به انگلستان آمده و کارآگاه خصوصی شده است. این شخصیت خاص و خارق‌العاده را «آگاتا کریستی» نویسندهٔ شهیر انگلیسی، خلق کرده است. او را می‌توان در کنار «خانم مارپل» و «شرلوک هولمز» از مشهورترین شخصیت‌های داستانی تاریخ «ادبیات پلیسی» دانست. پوآرو شخصیت اصلی بیش از سی داستان بلند و بیش از پنجاه داستان کوتاه است. این سخن معروف پوآرو را به یاد داریم: «کار درست همیشه در درون انسان انجام می‌شود، همه چیز بر عهده سلول‌های خاکستری است. هیچ وقت این سلول‌های کوچک را از یاد مبر دوست من!» امیدواریم از شنیدن این داستان معمایی و پلیسی لذت ببرید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا