منو
مرزداران دریای پارس

مرزداران دریای پارس

  • 12 قطعه
  • 253 دقیقه مدت کتاب
  • 3899 دریافت شده
نویسنده: غلامرضا کاووسی
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
حکایت حماسه‌های پرشکوه، قیام و مقاومت مردم مجاهد و سرفراز کرانه‌های خلیج فارس در سال‌های دو جنگ‌ جهانی... مبارزه مردان تنگستان، دشتستان، بختیاری، بویراحمد، فارس و آذربایجان در مقابل اشغال کشور بی‌طرف ایران.

روایتی شورانگیز که با قیام مجاهدان خطه جنوب علیه اشغالگران انگلیسی آغاز شد و پس از شهادت بسیاری از مردان، همچون «رئیسعلی خان دلواری»، سردار شجاع و خداجو، به رادمردان فارس و افسران دلیر و مومن ژاندارمری شیراز و سپس به ایلات و عشایر سرفراز به امانت رسید.
پس از تبعید نیروهای کنسولگری و بانک شاهی و شهادت «علی قلی خان» و «غلامرضا خان پسیان»، توطئه‌های انگلیسی یکی پس از دیگری خنثی شد. دلاوران و سرداران ایلات، خواستار انحلال پلیس جنوب شدند و در «دشت ارژن» پایگاهی برای تعلیمات جنگی و انهدام خط آهن «بوشهر-برازجان» تشکیل شد.
نیروهای انگلیس به دشت ارژن از زمین و هوا حمله کردند، اما با شهامت شیرمردان این خطه و شیرزن بختیاری، «بی بی مریم»، «تنگه ارژن» گورستان مهاجمان متجاوز شد.
مجاهدان برای قطع دست دشمن و ناکامی حمل اسلحه و مهمات آنها، تصمیم بر انهدام خط آهن گرفتند. در این اوضاع، «شیخ حسین خان چاه کوتاهی»، سردار رشید اسلام، وفات یافت....

از ایرانصدا بشنوید

درمقابل مناسبات یک‌جانبه و سلطه‌آمیز دولت‌های بزرگ غربی با جامعه ایران، رویکردی وجود داشت که ریشه در هویت مذهبی و ملی ایرانیان داشت؛ رویکردی که دربردارنده مؤلفه‌های ضداستعماری و ضداستکباری بود و سرمنشاء بسیاری از جنبش‌های آزادی‌بخش نظیر جنبش تنباکو، مشروطه، جنگل، قیام دلیران تنگستان، نهضت ملی نفت و ... شد. حال در این نمایش رادیویی برآنیم تا زندگی و شهادت یکی از رهبران این جنبش‌ها، یعنی «رئیسعلی دلواری» و دیگر رادمردان جان بر کف سرزمین ایران را با نگاهی دوباره به تاریخ کشورمان بررسی کنیم و نقش آنها را در پیش‌بُرد قیام ضداستعماری «تنگستان» ارج نهیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کتابهای درباره شهیدمیرزا کوچک خان رو بگذارید🌸
  • مفهوم وطن و ملیت و ناسیونالیسم ایرانی در آن زمان به این اندازه رایج نبود. از مشروطه که بگذریم، این خاندان پهلوی بود که ناسیونالیسم را برای اهداف خود رواج داد و آن را به ایدئولوژی حاکم بدل ساخت. جنبش‌های ضداستعماری بیشتر رنگ محلی و رجیونالیستی داشتند تا ناسیونالیستی.
  • بسیار عالی ممنون از زحماتتون و خسته نباشید
  • این مرز و بوم خیلی خون داده امیدوارم هیچ وقت یادش نره راه دلیرها و پهلونها رو

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا