display result search
منو
زندگینامه محمدعلی بهمنی

زندگینامه محمدعلی بهمنی

  • 8 قطعه
  • 105 دقیقه مدت کتاب
  • 1957 دریافت شده
این کتاب گویا پاره روایت‌هایی است از زندگی و آثار شاعر و غزل‌سرای معاصر «محمدعلی بهمنی» که براساس کتاب «روزگار من و شعر (63 روایت از زندگی محمدعلی بهمنی)» نگاشته و روایت شده است.

«محمدعلی بهمنی» دربارهٔ قصه تولّد خود می‌گوید: «دو ماه به زمان تولّدم باقی‌مانده بود که برادرم در دزفول بیمار می‌شود. خانواده هم از این فرصت استفاده می‌کنند تا به عیادتش بروند. این است که در قطار به‌دنیا آمدم و در شناسنامه‌ام درج شد متولّد دزفول، چون دایی من در ثبت احوال آن منطقه بود، شناسنامه‌ام را همان زمان می‌گیرد. البتّه زیاد آنجا نبودم، همان زمان 10 روز یا یک‌ماه را در آنجا سپری کردیم، در اصل تهرانی هستیم. پدرم برای ده ونک و مادرم برای اوین است. دراصل ساکن خود بندرعباس بودیم. دوران کودکی را تهران، بخش شمیرانات، شهر ری، کرج و … به‌صورت پراکنده بودیم، چون پدرم شاغل در راه‌آهن بود، مأموریت‌های ایستگاهی داشتند. از سال 1353 به بندرعباس رفتم.»
او در چاپخانه با «فریدون مشیری» که آن روزها مسئول صفحهٔ شعر و ادب «هفت‌تارچنگ» مجلۀ «روشنکفر» بود، آشنا شد و نخستین شعرش در سال 1330، زمانی که تنها 9 سال داشت، در مجلهٔ روشنفکر به چاپ رسید.
بهمنی از سال 1345 همکاری خود را با «رادیو» آغاز کرد و برنامهٔ «صفحهٔ شعر» را با همکاری «شبکه استانی خلیج فارس» تولید می‌کرد. وی در سال 1374 همکاری خود را با «هفته‌نامهٔ ندای هرمزگان» آغاز می‌کند و صفحه‌ای با نام «تنفس در هوای شعر» را هر هفته در پیشگاه مشتاقان خود قرار می‌دهد.
او از سال 1353 ساکن «بندرعباس» شد. پس از پیروزی انقلاب به تهران آمد و دوباره در سال 1363 به بندرعباس عزیمت کرد و در حال حاضر نیز، ساکن تهران است. بهمنی مسئول «چاپخانهٔ دنیای چاپ» بندرعباس و مدیر «انتشارات چی‌چی‌کا» (در گویش بندرعباسی به معنی قصّه) در بندرعباس است.
او در سال 1378 غزل‌سرای نمونه کشور شد و در سال 1385 نیز به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار شعر معرفی شد.
وی نخستین مجموعه شعر خود را پیش از 30 سالگی و با عنوان «باغ لال» منتشر ساخت و پس از آن هم آثار دیگری را مانند «در بی وزنی»، «در فصل عطسه‌های پیاپی»، «گاهی دلم برای خودم تنگ می‌شود»، «این خانه واژه‌های نسوزی دارد»، «شاعر شنیدنی است»، «خیال که خیس نمی شود» و «نیستان» به دست نشر سپرد.

از ایرانصدا بشنوید

«محمدعلی بهمنی» را باید یکی از مشهورترین غزلسرایان معاصر دانست؛ شخصیتی که در طول زندگی خود تلاش دارد تا به فرهنگ عمومی مردم و البته آداب و رسوم و سنت‌های آن‌ها احترام بگذارد و اشعارش را از زبان خود آنان بسراید. بسیاری بر این عقیده‌اند که غزل‌های او وام‌دار سبک و سیاق «نیما یوشیج» است. آنچنان که خود او می‌گوید: «جسمم غزل است / امّا روحم همه نیمایی است / در آینه تلفیق این چهره تماشایی است...».

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • بی نظیر بود🙏🙏هزاران بار سپاس
  • خیلی عالی و چقدر زیباست اشعار استاد گوش کردن به این اشعار زیبا اختیار اشکامو ندارم
  • پرداختن به زندگی بزرگوارانی که در قید حیات هستند کار ارزشمندیست . ما ایرانیها متاسفانه درفقدان آنها به ارزش وجودیشان پی میبریم . قدر این عزیزان رابدانیم... از انتخاب و تنظیم بسیارخوب این اثر سپاسگزارم.

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا