display result search
منو
باد سهمگین

باد سهمگین

  • 7 قطعه
  • 142 دقیقه مدت کتاب
  • 2471 دریافت شده
باد سهمگین، اولین اثر از سه‌گانه‌ی این نویسنده به حساب می‌آید. کتاب، روایت خطی رشد یک کارخانه‌ی موز در طول چندین دهه است و آستوریاس در هربخش از کتاب، با معرفی شخصیت‌هایی جدید، زمان متفاوتی برای روایت انتخاب می‌کند.

داستان، حول محور مدیر کاشت کارخانه و خانواده ی روسلیا لوسر می‌چرخد؛ شخصیتی مرموز و آمریکایی به نام لستر مید هم در داستان دیده می‌شود که نقشی اساسی در پیشبرد اتفاقات دارد.
مدت کوتاهی پس از افتتاح کارخانه، صاحبان آن، با دستکاری قیمت محصولات، به دنبال سود بیش‌تر هستند. اما نویسنده، طوفان سهمگینی را روایت می‌کند که شرایط را به کلی تغییر می‌دهد.

*میگوئل آنخل آستوریاس، زاده‌ی 19 اکتبر 1899، شاعر و نویسنده‌ی گواتمالایی و از بزرگ‌ترین نویسندگان آمریکای جنوبی محسوب می‌شود. او که در خانواده‌ای بازرگان به دنیا آمد، تحصیلاتش را در رشته‌ی حقوق انجام داد و درجه‌ی دکترا گرفت. سپس در 1924 به پاریس سفر کرد و در دانشگاه سوربن در رشته‌ی نژادشناسی به تحصیل ادامه داد.
شیوه‌ی نگارش آستوریاس خاص خود اوست و می‌توان آن را «رئالیسم جادویی» نامید. فضایی که وی در کتاب‌هایش می‌آفریند، واقعیت‌های روزانه‌ی کشورش است. در آثار آستوریاس، خرافه‌پرستی و فقر درحالی حضور دارند، که در زمینه‌ی زیبایی از طبیعت و منطقه‌ی استوایی، با قلمی شاعرانه عرضه می‌شوند. میگوئل آنخل آستوریاس در سال 1967، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات شد.

*با تشکر ویژه از غزاله یراقی که در بخش تنظیم شنیداری زحماتی را متقبل شدند.

از ایرانصدا بشنوید

«باد سهمگین»، رمانی‎ست که استثمار باغداران موز را توسط اربابان‌شان به تصویر می‌کشد. کتاب، علاقه‌ی سیری‌ناپذیر بشر را برای کسب بیشتر مادیات روایت می‌کند و از تلاش برای بقا و سرانجام قهرِ طبیعت می‌گوید که بشر قادر به مقابله با آن نیست.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان اول لطفا راجع به راوی درست حرف بزنید تمام لطفش به راویشه
  • انگار هیچ چیز تا امروز تغییر نکرده!
  • اين داستان خيلي قشنگ بود....... مصمم بودن در رسيدن به هدف و موفق شدن. آخرش به نظرم خيلي خوب نبود و کمي غير منطقي به نظر مي‌رسيد. اما کلياتش رو خيلي دوست داشتم. راوي دوبلور نيستند؟ صداشون رو خيلي دوست داشتم و ممنونم. مهرنوش زاهدي
    راوی استاد بزرگوار ناصر نظامی هستند
  • این داستان خیلی قشنگ بود....... مصمم بودن در رسیدن به هدف و موفق شدن. آخرش به نظرم خیلی خوب نبود و کمی غیر منطقی به نظر می‌رسید. اما کلیاتش رو خیلی دوست داشتم. راوی دوبلور نیستند؟ صداشون رو خیلی دوست داشتم و ممنونم. مهرنوش زاهدی
  • داستان خوب اما راوی افتضاح.اصلا صدای دلچسبی نداره آقای راوی.داستان رو خراب میکنه.متاسفم

تصاویر

کتاب گویا