منو
داستان زندگی نیما یوشیج

داستان زندگی نیما یوشیج

 • 8 قطعه
 • 109 دقیقه مدت کتاب
 • 5536 دریافت شده
نویسنده: فاطمه رشوند
راوی: بهروز رضوی
قالب: روایی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«علی اسفندیاری» مشهور به «نیما یوشیج» (زادهٔ 21 آبان 1276 – درگذشتهٔ 13 دی 1338) شاعر معاصر و بنیان‌گذار شعر نو، ملقب به «پدر شعر نو» فارسی است.

«علی اسفندیاری»، مردی که بعدها به «نیما یوشیج» معروف شد، در 21 آبان‌ماه سال 1276 مصادف با 11 نوامبر 1897 در منطقه‌ای به ‌نام «یوش»، از توابع شهرستان «نور» مازندران، دیده به جهان گشود.
در زادگاهش خواندن و نوشتن را نزد آخوند ده یاد گرفت. 11 ساله بود که همراه خانواده به تهران کوچ کرد و روبه‌روی مسجد شاه که یکی از مراکز فعالیت مشروطه‌خواهان بود؛ در خانه‌ای استیجاری، مجاور مدرسه‌ دارالشفاء مسکن گزیدند.
او ابتدا به دبستان «حیات جاوید» رفت و پس از چندی، او را به یک مدرسه‌ی کاتولیک فرستادند که آن وقت در تهران به مدرسه‌ «سن‌لویی» شهرت داشت. بعدها در همین مدرسه، مراقبت و تشویق یک معلم خوش‌رفتار «نظام وفا» ـ شاعر بنام آن روزگارـ او را به شعر گفتن سوق داد.
او نخستین شعرش را به نام «قصه‌ی رنگ ‌پریده» در 23 سالگی سرود. نیما در سال 1298 به استخدام وزارت مالیه درآمد و دو سال بعد، با گرایش به مبارزه‌ مسلحانه علیه حکومت قاجار، اسحله تهیه کرد. در همین سال‌ها می‌خواست به نهضت مبارزان جنگلی بپیوندد؛ اما بعدها منصرف شد.
نیما در دی ماه 1301 شعر «افسانه» را سرود و بخش‌هایی از آن را در مجله‌ قرن بیستم به سردبیری «میرزاده عشقی» به چاپ رساند.
در 1305 با «عالیه جهانگیری» ـ خواهرزاده‌ی جهانگیرخان صوراسرافیل ـ ازدواج کرد. در سال 1317 به عضویت در تحریریه‌ «مجله‌ موسیقی» درآمد و در کنار «صادق هدایت»، «عبدالحسین نوشین» و «محمدضیاء هشترودی»، به کار مطبوعاتی پرداخت. در سال 1321 فرزندش «شراگیم» به‌دنیا آمد....
سرانجام، این شاعر بزرگ، درحالی‌که به علت سرمای شدید یوش به ذات‌الریه مبتلا شده بود، برای معالجه به تهران رفت؛ اما معالجات تأثیری نداشت و در تاریخ 13 دی‌ماه 1338 برای همیشه بدرود حیات گفت. او را در تهران دفن ‌کردند؛ تا اینکه در سال 1372 شمسی، طبق وصیتش، پیکرش را به یوش بردند و در حیاط خانه محل تولدش به خاک ‌سپردند.
آثار نیما عبارت‌اند از: «تعریف و تبصره و یادداشت‌های دیگر»، «حرف‌های همسایه»‌، «حکایات و خانواده‌ی سرباز»، «شعر من»، «مانلی و خانه‌ی سریویلی»،‌ «فریادهای دیگر و عنکبوت رنگ»، «قلم‌انداز»، «کندوهای شکسته» (شامل پنج قصه‌ی کوتاه)، ‌«نامه‌های عاشقانه»‌ و ....

*این کتاب اقتباسی است از کتاب «زندگی نیما» به قلم «فاطمه رشوند» که نویسنده و تنظیم کننده ی رادیو، محمدباقر رضایی، آن را برای برنامه ی کتاب شب، رادیو تهران نوشته است.

از ایرانصدا بشنوید

در این مجال شما را با فراز و فرودهای زندگی یکی از تأثیرگذارترین شاعران نوگرای ادبیات فارسی، «نیما یوشیج» آشنا می‌کنیم. شاعری که خالق سبک «شعر نو» بود. این گونه ی شعری راه‌های جدیدی را پیش روی شاعران معاصر گشود. درواقع با تولد این قالب، سیل عظیمی از فضاها، مضامین و اشیایی که تاکنون هیچ راهی در ادبیات نداشتند، فرصت حضور در دنیای ادبیات فارسی را پیدا کردند. تفاوت عمده نوع نگاه نیما و طرفداران او با شاعران کلاسیک، درواقع منظر و دریچه‌ای است که این دو گروه از آن به هستی می‌نگرند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • برادر نیما در نهضت مبارزان جنگل حضور داشت و علیه و ظلم و استکبار مبارزه پرداخت . خود نیما هم باتوجه به علاقه به شخصیت شهید میرزا ،مبارز علیه اجنبی.. و وجود ظلم و ناعدالتی ها زمان قاچار و پهلوی می خواست به نهضت جنگل بپیوندد و در ادامه منصرف گشت ...🇮🇷✔
 • برادر نمیا در قیام نهضت جنگل حضور داشت و نیما هم علاقه مند به مبارزه علیه اجنبی بود 👍روحش شاد🌸
 • متآسفانه هربیست دقیقه از فصل فقط ۴ ،۵ ۵دقیقه آهنگه
 • کاش بیشتر و بهتر بشناسیمشان. آموزگارهای راستین
 • عالی بود ممنون
 • تشکراز تنظیم وروایت خوب واستفاده ازموسیقیهای مناسب...
 • سلام تشکر از شما ،حال دل مرا خوب کردی
 • سلام و تشکر فراوان از راوی محترم و ایران صدا
 • سلام ممنون از ایران صدا و راوی محترم این کتاب . در آخر روایت اگر آثار اشعار نیما و دیار مزار وی را ذکر میکردید بهتر بود .

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا