منو
مرد صدساله‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد

مرد صدساله‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد

  • 10 قطعه
  • 143 دقیقه مدت کتاب
  • 13134 دریافت شده
کتاب «مرد صدساله‌‌‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد» رمانی‌ است مفرح که با هوشمندی و تخیلی غنی، شخصیت اصلی‌‌‌اش را ناخواسته در میانه‌ی مهم‌‌‌ترین رخدادهای تاریخی قرار می‌‌‌دهد و این پیام را اعلام می‌کند: هیچ وقت برای شروع دیر نیست.

«آلن کارلسن» پیرمردی صدساله است که در خانه‌‌‌ی سالمندان زندگی می‌‌‌کند و تصمیم می‌‌‌گیرد در روز جشن تولدش از پنجره فرار کند. آلن در ایستگاه متروکه‌ی قطار با جوانی روبه‌‌‌رو می‌‌‌شود که از او می‌خواهد مراقب چمدانش باشد تا به دست‌شویی برود و برگردد، اما اتوبوس می‌‌‌رسد و جوان هنوز در دست‌شویی است، پس آلن با چمدان راهی سفر می‌‌‌شود؛ سفری پرماجرا.
کتاب «مرد صدساله‌‌‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد»، داستانِ پرماجرا و جذابی دارد و در دو بخش، به صورت یکی در میان، روایت می‌شود.
راوی در یک بخش به ماجراهای آلن بعد از فرار و در بخش دیگر به زندگی آلن ـاز تولد به بعدـ می‌پردازد. زبان اثر طنز است و سرنوشت قهرمان قصه، آلن کارلسن، با رویدادهای واقعی تاریخی پیوند می‌خورد.
از این رمان، یک فیلم سینمایی به کارگردانی «فلیکس هرنگرن» و بازیگر کمدین سوئدی، رابرت گوستافسن، نیز ساخته شده است.

* درباره‌‌‌ی نویسنده: یوناس یوناسن در سال 1961 در جنوب سوئد به دنیا آمد. او که نوشتن را با روزنامه‌نگاری آغاز کرد، با این رمان به شهرت جهانی رسید.
کتاب «مرد صدساله‌‌‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد»، به بیش از 35 زبان ترجمه شده و میلیون‌‌‌ها نسخه از آن به فروش رفته است.

* این کتاب را سه مترجم: شادی حامدی آزاد (انتشارات به‌نگار)، فرزانه طاهری (انتشارات نیلوفر) و جلال رضایی راد (انتشارات نشانه) به فارسی برگردانده‌‌اند.

* فیلم:
The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared (2013)

از ایرانصدا بشنوید

نویسنده در این اثر، همه چیز را به طنز می‌گیرد و دنیایی تخیلی و شگفت‌‌‌انگیز همراه با سرخوشی می‌‌‌سازد. رویدادهای این رمان، براساس اتفاق پیش می‌‌‌رود و برخورد شخصیت‌‌‌های قصه و نگاه خون‌سرد و آسان‌‌‌گیر آنها زندگی و سختی‌‌‌هایش را تحمل‌پذیر می‌‌‌کند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

آسیب ها

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا