منو
 دو داستان ویژه عید غدیر

دو داستان ویژه عید غدیر

  • 4 قطعه
  • 70 دقیقه مدت کتاب
  • 2528 دریافت شده
نویسنده: شهرام اشرف ابیانه
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
روایت پیامبر در پهنه غدیر، در اندیشه نجات امت و تضمین سعادت آنان بود؛ چرا که غدیر حلقه میانى رسالت‏ و امامت‏ است و نبوت‏ با ولایت ادامه می‌یابد.


غدیر درلغت به معنای آبگیر است؛ گودالی در بیابان که آب باران در آن گرد آید. در میان راه دو شهر بزرگ دنیای اسلام، مکه و مدینه، محلی است به نام «جُحفه» که در زمان رسول گرامی اسلام، صلی الله علیه و آله، کاروانیان حج‌گزار در آنجا از هم جدا می شدند و به طرف دیار خود می رفتند. در این محل، غدیر خم جای دارد. علت نام گذاری این غدیر به خم، آن است که آبگیر آنجا به شکل خُمِ رنگرزان بوده و برخی قبایل صحرایی، گاه جامه‌های رنگ کرده خود را در این آبگیر می شستند.
حضرت على(ع) در غدیر، منتخب خدا بود و رسول الله(ص) مامور ابلاغ پیام آسمانی «بلغ ما انزل‏الیک من ربک‏» بود. غدیر تنها نام یک سرزمین نیست؛ یک تفکر است، نشانه و رمزى است که از تداوم خط نبوّت حکایت مى کند. غدیر نقطه تلاقى کاروان رسالت با طلایه داران امامت است.
آرى غدیر یک سرزمین نیست، چشمه اى است که تا پایان هستى مى جوشد، کوثرى است که فنا برنمى دارد، افقى است بى‌کرانه و خورشیدى است عالمتاب.
گرامی‌داشت غدیر، تکریم رسالت پیامبر(ص) و وحى خدایى است. تکریم غدیر، ارج نهادن به فضیلت‏‌هاى متبلور در وجود امام اول شیعیان و اداى احترام به تکمیل دین و اتمام نعمت‏ است.

از ایرانصدا بشنوید

آیا شما ماجرای غدیرخم را می دانید؟ اگر این داستان را نشنیده اید پیشنهاد می کنم روایت این واقعه تاریخی و پرمغز را بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا