display result search
منو
شهیدی در محاق

شهیدی در محاق

  • 7 قطعه
  • 120 دقیقه مدت کتاب
  • 2093 دریافت شده
«کلنل محمدتقی پسیان» (1270_1300 شمسی) از یک خانواده نظامی در آذربایجان برخاسته بود. پس از تحصیلات ابتدایی، از تبریز به تهران رفت و در 23 سالگی سرگرد شد. در سال 1299، پس از گذراندن دوره خلبانی، از اروپا به ایران بازگشت.

«کلنل محمدتقی‌ خان پسیان» در فروردین 1300، طبق فرمان حکومت مرکزی به سوی خراسان حرکت کرد و پس از دیدار با قوای ژاندارمری و نظامی، هدف از مأموریت خود را سروسامان دادن به اوضاع آشفته خراسان اعلام کرد و بی‌درنگ اقدامات برق‌آسایی را علیه قلدران دولتی، چپاولگران بیت‌المال، مزدوران بیگانه و یاغیانی که آسایش و آرامش را از مردم گرفته بودند، آغاز کرد.
در 13 فروردین، والی خراسان را در مجلس شادمانی «سیزده‌به‌در» با عوامل و زیردستانش دستگیر و تحت‌الحفظ روانه مرکز، یعنی تهران، کرد.
چند روز بعد در سِمت والی نظامی در کاخ ایالتی، به سروسامان دادن امور پرداخت. نخستین اقدام مهم نظامی خود را علیه شورشیان «تربت حیدریه» و «کهریز» و «قلعه سنگان بالا» آغاز کرد و برای تسخیر قلعه مذکور و سرکوب یاغیان، روانه آنجا شد.

*مخاطب گرامی، بابت کیفیت پایین نسخه اصلی نمایش پوزش می‌خواهیم.

از ایرانصدا بشنوید

درباره «کلنل محمدتقی پسیان» بسیار نوشته‌اند و گفته‌اند، اما شاید بهترین توصیف سخنی باشد که وی درباره خودش گفته است: «من ایران و ایرانی را نه ‌فقط دوست دارم، بلکه پرستش می‌کنم و اگر مرا بکشند، قطره‌های خونم کلمه ایران را ترسیم خواهد کرد و اگر بسوزانندم، خاکسترم نام وطن را به تصویر خواهد کشید.» از شما دعوت می‌کنیم تا شنونده داستان زندگی این شیرمرد ایران‌زمین باشید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

3

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا