display result search
منو
شهید فَخّ

شهید فَخّ

  • 7 قطعه
  • 151 دقیقه مدت کتاب
  • 2618 دریافت شده
نویسنده: صدرالدین شجره
کارگردان:
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
دوران امامت امام موسی کاظم (ع) همزمان با حکومت ظالمانه «بنی‌ عباس» و مصادف با خلافت «هادی عباسی» است. نطفه حادثه جانگداز «فَخّ» از همان زمان بسته شد که حق خلافت را از فرزندان «رسول خدا (ص)» سلب کردند و به امویان ریاکار و دغل‌باز سپردند.

حکایتی از پایمردی و دلیری مردانی حق طلب و جان بر کف، پیروان «امام موسی کاظم (ع)»، در ماجرای قیامی خون‌بار علیه «هادی عباسی» و والی خون‌خوارش «عبدالعزیز».
این روایت از مجلس درس علوی صاحب‌ سخنی آغاز شد که با احضار زاهد عارف‌اندیش به بارگاه والی و بستن باب روشنایی جویندگان فضیلت و معرفت، به امید قطع ریشه عصیان‌پروری از آنان؛ نه فقط مکتب‌خانه آن علوی زاهد بسته شد، بلکه شاگردان را در دهلیز و سیاهچال به زنجیر کشیدند و جان سوختند.
لیک این همه سودی نبخشید و هادی عباسی از در دیگر درآمد و سیاهی را به نام عبدالعزیز به کار گرفت که او هم نوبه خویش حیله‌هایی را به کار بست، تا شاید در سایه رعب و وحشت مأموران خویش، انزوای مردان حق را فراهم آورد و در امنیت و آسایش مطلق دواسبه در وادی هوس بتازد. این تدبیر نیز مؤثر نیفتاد و انگیزه قیامی را از سوی نواده «امام حسن مجتبی (ع)» و یاران صدیق و جان‌بازش چون «حسن بن محمد» و «سلیمان» و «یحیی» و هزاران مرد پاک‌باخته و از جان گذشته فراهم کرد.

******
از شما مخاطبین محترم به علت کیفیت پایین عذرخواهی می کنیم

از ایرانصدا بشنوید

قیام «شهید فَخّ» یا «واقعه فخّ» از قیام‌های علویان علیه عباسیان است که در 8 ذی‌الحجه سال 169 هجری به رهبری «حسین بن علی» از نوادگان «امام حسن(ع)» در مدینه شکل گرفت و به کشته شدن او و بیشتر یارانش در سرزمینی به نام «فخّ» در نزدیکی «مکه» انجامید. بنابر منابع روایی، «امام موسی کاظم(ع)» ضمن خودداری از شرکت در این قیام، پیش‌تر فرجام آن را خبر داده بود. در روایتی از «امام جواد(ع)» آمده است که پس از «واقعه طَف یا کربلا» جنایتی بزرگ‌تر از واقعه فخ نبود.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

3

محتوا و داستان

3

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • خیلی عالیه... نمایش های رادیویی رو خیلی دوست دارم و البته خیلی برام مفید بوده... ممنون ایران صدا 😊

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا