display result search
منو
داستان زندگی سعدی

داستان زندگی سعدی

  • 8 قطعه
  • 109 دقیقه مدت کتاب
  • 8852 دریافت شده
«مصلح‌الدین» برای رفتن به «مدرسه نظامیه بغداد» و ادامه تحصیل، نیاز به پول داشت. پدرش مرده بود و پدربزرگش کمکی مختصر به او و مادرش می‌کرد، اما کافی نبود. او به سفارش مادرش یک روز درس می‌خواند و روز دیگر کار می‌کرد.

«مصلح‌الدین» بعد از این که به «مدرسه نظامیه بغداد» رفت، درس‌هایش را به بهترین شکل ادامه داد. چنان شد که شاگردان آنجا به هوش و استعداد او غبطه می‌خوردند و گاهی آزارش می‌دادند. او در درس‌ها حتی از استادانش هم پیش‌تر بود. چندی بعد پدربزرگ و سپس مادرش هم از دنیا رفتند. غمی بزرگ بر دلش سنگینی می‌کرد. سرانجام وقتی دید درس‌های مدرسه نظامیه را فراگرفته، تصمیم گرفت برای زیارت خانه خدا راهی مکه شود.

از ایرانصدا بشنوید

«سعدی» یکی از بزرگ‌ترین شاعران ایران است که بعد از «فردوسی» آسمان زیبای ادبیات فارسی را با نور خود روشن ساخت و حتی یکی از بزرگ‌ترین سخنوران ادبی جهان به شمار می‌رود. آنچه که بیش از هر ویژگی دیگر در آثار سعدی تجلی یافته است، «سهل و ممتنع» بودن آن است. این صفت به این معنی است که در نگاه اول، هر کسی آثار او را به راحتی می‌فهمد و با آن ارتباط برقرار می‌کند، اما وقتی می‌خواهد همانند او سخن بگوید، می‌فهمد که این کار دشوار و دست‌نیافتنی است. از شما دعوت می‌کنیم شرح زندگی این شاعر پارسی‌گوی را در این کتاب گویا بشنوید.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

4

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

از همین نویسنده

از همین گوینده

کتاب گویا