منو
 سوانح العشاق

سوانح العشاق

  • 12 قطعه
  • 171 دقیقه مدت کتاب
  • 6802 دریافت شده
نویسنده: احمد غزالی
راوی: محسن حکیم معانی
قالب: روایی
دسته‌بندی: متون کهن
سوانح العشاق تألیف احمد غزالی یا به تعبیر کوتاهتر و متداول سوانح غزالی، چنان که از نامش پیداست متنی است درباره عشق. مؤلف در ابتدا توضیح داده است که مطالب این کتاب به نحوی تنظیم شده که الزاماً مختص عشق الهی یا زمینی نیست.

سوانح، تألیف احمد غزالی عارف و متفکر مشهور قرن پنجم و ششم هجری و برادر ابوحامد محمد غزالی است. نویسنده در این کتاب که آن را به سفارش و توصیه دوستی به رشته تحریر درآورده، کوشیده است عشق و عاشق و معشوق را در ارتباط با یکدیگر توضیح دهد و آداب هر یک را برشمارد. از آن جا که عشق خود مقوله پیچیده و رازآلودی است، گاه طرز بیان نویسنده نیز دچار پیچیدگی شده است که در این کتاب گویا سعی شده حتی المقدور با تأکیدهای به جا و ادای درست جمله ها، گره این پیچیدگی ها برای مخاطب تا حدی باز شود و فهم متن آسان تر شود.
این کتاب به نحوی تنظیم شده که الزاماً به عشق الهی یا زمینی مختص نیست و تمام معانی و تعاریف عشق را دربرمی گیرد. در این کتاب درباره جایگاه و احوال و چیستی عاشق و عشق و معشوق و رابطه و تعامل این سه مقوله به تفصیل سخن رفته است.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب سوانح العشاق از متون بسیار مهم ادبیات فارسی است. این اهمیت هم به واسطه موضوع کتاب است و هم نحوه و شیوه تألیفش که بر بسیاری از آثار پس از خود تأثیر گذاشته است. شنیدن کتاب گویای سوانح به علاقه‌مندان ادبیات فارسی کمک می کند تا متن را بهتر بفهمند. همچنین برای دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی که قرائت متون، از وظایف تحصیلی شان به شمار می‌رود، مفید است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • با سلام لطفا کتاب تذکره الاوالیای عطار رو هم قرار بدین خیلی ممنون
  • خیلی عالی ... کاش تداوم داشته باشه این کار فرهنگی. سپاسگزار.
  • لمعات عراقی رو هم خیلییی کتاب خوبیه در نورد عشق و عاشق و معشوقه اگر خونده بشه ..،مننونیم
  • دوست داشتنی

تصاویر

از همین گوینده

کتاب گویا