display result search
منو
ماری استوارت

ماری استوارت

  • 9 قطعه
  • 180 دقیقه مدت کتاب
  • 12562 دریافت شده
نویسنده: فریدریش فون شیلر
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
ماری استوارت ( 1542-1587) فرزند جیمز پنجم، شش روزه بود که ملکه اسکاتلند شد. او با پادشاه فرانسه ازدواج کرد، اما در سال 1580 بیوه شد و به اسکاتلند بازگشت. در آن‌جا به دشمنی و مخالفت با الیزابت اول، ملکه انگلستان، پرداخت.

ماری استوارت که خود روزی ملکه بود، حال در زندان ملکه الیزابت اسیر شده و دادگاه لندن او را به جرم قتل و شرارت به مرگ محکوم کرده است. این حکم زمانی اجرا خواهد شد که ملکه الیزابت آن را امضا کند، اما ملکه برای امضای آن تردید دارد.
عده ای از درباریان ملکه را برای اعدام ماری استوارت تحت فشار قرار می‌دهند و عده‌ای دیگر برای نجات ماری تلاش می‌کنند که به نتیجه نمی‌رسد.

*درباره ی نویسنده:
«فریدریش شیلر» در کنار گوته یکی از دو قله‌ی بلند ادبیات آلمان است که مقام و اهمیت خود را تا امروز حفظ کرده است. نمایش‌نامه‌های شیلر همچنان در تئاترها روی صحنه می‌رود و ترانه‌های او در آثار آهنگ‌سازان به گوش می‌رسد.
کودکی و نوجوانی شیلر زیر فشارهای سیاسی و اجتماعی گذشت. پدرش افسر ارتش بود و شیلر در 14 سالگی وارد آموزشگاه نظامی شد. او به زودی از اجبارهای زندگی ارتشی بیزار شد و با عصیانی زودرس به آن واکنش نشان داد.
شیلر هجده ساله بود که نفرت و بیزاری خود از بیداد و زورگویی را در نمایشنامه‌ی راهزنان بیان کرد. برخی از مهم‌ترین آثار نمایشی شیلر عبارت‌اند از: ماری استوارت، دوشیزه اورلئان، عروس مسینا و ویلهلم تل.
شیلر در سال 1805 در 46 سالگی درگذشت.

از ایرانصدا بشنوید

چقدر با تاریخ دربار انگلیس و فرانسه آشنا هستید؟ اگر به دانستن این تاریخ سراسر فریب و خون‌ریزی علاقه دارید، شما را به شنیدن این کتاب گویا از آثار نویسنده معروف، فردریش فون شیلر، دعوت می‌کنم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا