display result search
منو
ارزش

ارزش

  • 7 قطعه
  • 114 دقیقه مدت کتاب
  • 4492 دریافت شده
نویسنده: آرتور اشر میلر
کارگردان: اکبر زنجان پور
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«ویکتور» می‌خواهد اثاث خانه پدرش را بفروشد. همسرش «استر» از «والتر»، برادر ویکتور، متنفر است؛ چراکه توانسته درس بخواند و ثروتمند شود. وی معتقد است که اثاثیه پدری متعلق به ویکتور است و والتر از آنها سهمی ندارد. در این زمان والتر سر می‌رسد.

«ویکتور» و همسرش «اِستر» منتظر سمسار هستند تا وسایل خانه پدری ویکتور را بفروشند. استر از ویکتور می‌خواهد وسایل را ارزان نفروشد. آنها درباره مسائل مختلف با هم بحث می کنند. استر از «والتر»، برادر ویکتور، متنفر است؛ چون توانسته درس بخواند و ثروتمند شود؛ در حالی که ویکتور، به خاطر نگهداری از پدرش، نتوانسته ادامه تحصیل بدهد و در نتیجه آنها وضعیت مالی خوبی ندارند.
استر معتقد است که اثاثیه پدری متعلق به ویکتور است و والتر نباید سهمی از آنها داشته باشد. او همچنین از ویکتور می‌خواهد از برادرش کمک بگیرد و کار دلخواهش را دنبال کند.
سمسار می‌آید و ویکتور به او می‌گوید که اثاثیه خانه شانزده سال دست نخورده مانده و آنها در فکر فروش نبوده‌اند؛ حالا هم به خاطر خراب کردن خانه‌ های این منطقه مجبور به فروش آنها هستند.
سمسار وسایل را بررسی می‌کند و از آنها خوشش می‌آید، ولی بر سر قیمت چانه می زند. ویکتور می‌خواهد همه وسایل را بفروشد، ولی سمسار تنها چند تکه از آنها را می‌خواهد. سرانجام پس از کلی بحث و حرف، آنها معامله می کنند.
در این زمان والتر سر می‌رسد و ویکتور به او می‌گوید که اثاث را فروخته است. استر و والتر با قیمت سمسار موافق نیستند و باز هم بینشان بحث می‌شود. در میان این بحث‌ ها استر و ویکتور متوجه می‌شوند که والتر در باتلاق موفقیت و اسکناس غرق شده است. او بعد از کلی کلنجار با خودش حالا می‌ داند چطور ویکتور را دوست داشته باشد. والتر معتقد است که استر و ویکتور خوشبخت‌اند و به ویکتور پیشنهاد کار در یک آزمایشگاه تحقیقاتی را می‌دهد؛ ولی ویکتور به تصور اینکه والتر برایش دلسوزی می‌کند، پیشنهاد را نمی‌پذیرد؛ در حالی که والتر معتقد است ویکتور خودش از آرزوهایش دست کشیده است.

*نمایشنامه:
Price (1968)
******
از شما شنوندگان محترم، به خاطر کیفیت پایین برخی از لحظه‌های این کتاب گویا، پوزش می‌خواهیم.

از ایرانصدا بشنوید

«آرتور میلر» نویسنده، نمایشنامه‌ نویس و فیلمنامه‌ نویس شهیر آمریکایی است. وی نویسنده‌ای است متعهد که پیوسته جریان‌های فرهنگی و سیاسی اجتماع خود را موضوع آثارش قرار داده و نیش قلمش را بر نظام سلطه‌گر سرمایه‌داری فرود آورده است. او در نمایشنامه‌ های خود همیشه خانواده‌ای را مطرح می‌ کند که تحت نفوذ سرمایه‌داری در حال سقوط است. افراد خانواده یکدیگر را دوست دارند، به هم عشق می‌ورزند، ولی شرایط موجود باعث از هم گسیختگی خانواده و درنتیجه دشمنی افراد با هم می‌شود. کتاب گویای «ارزش» سبک رئالیستی منحصر به فردی دارد که تصویر دقیقی از جامعه معاصر آمریکا و ارزش‌های رو به زوال آن ارائه می‌دهد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

4

آسیب ها

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • اجرای بی نقص و عالی!
  • جداً که مناسبات کثیف سرمایه‌داری چقدر عواطف و روابط پاک خانوادگی را دست‌خوش دگرگونی قرار داده و تخم کینه و نفاق را به جای آن کاشته است. در همه جای جهان و در تمام فرهنگ‌ها.

تصاویر

کتاب گویا