منو
شوق سرزمین

شوق سرزمین

  • 6 قطعه
  • 81 دقیقه مدت کتاب
  • 3080 دریافت شده
نویسنده: علی افضل
کارگردان: جواد پیشگر
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
وزارت راه با استخدام دکتر «حسابی» او را برای نقشه‌برداری راه «بندرلنگه» تا «بوشهر» به نواحی جنوبی فرستاد؛ در حالی‌ که این یک دام بود....

دکتر «محمود حسابی» چهار سال اول دوران کودکی خود را در تهران سپری کرده بود، سپس با والدین و برادرش «محمد» عازم «شامات» شد. او در هفت سالگی تحصیلات ابتدایی خود را در «بیروت» و در مدرسه «کشیش‌های فرانسوی» گذراند، پس از تعطیل شدن مدرسه‌های فرانسوی به دلیل جنگ جهانی اول، به مدت دو سال در منزل به تحصیل ادامه داد و پس از آن در «کالج آمریکایی بیروت» مشغول به تحصیل شد.
وی در هفده سالگی لیسانس «ادبیات» و در نوزده سالگی لیسانس «بیولوژی» را دریافت کرد؛ همچنین در رشته‌های مهندسی راه و ساختمان، پزشکی، برق، ریاضیات و ستاره‌شناسی به تحصیل مشغول شد.
دکتر حسابی در دانشگاه «سوربن» فرانسه تحصیل علم فیزیک را آغاز کرد و در سال 1927 و در بیست و پنج سالگی «دانشنامه دکترای فیزیک» را دریافت کرد. او با وجود امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور، به ایران بازگشت.
او پس از بازگشت به ایران، برای گرفتن مقداری پول و سرمایه یک کارخانه نزد پدرش رفت، اما جواب «معزالسلطنه»، پدرش، به این درخواست منفی بود. این پاسخ منفی از جانب پدر، راهی جدید در مسیر پر فراز و نشیب زندگی علمی این دانشمند فرهیخته ایجاد کرد....

از ایرانصدا بشنوید

کتاب گویای « شوق سرزمین » تنها بخش کوچکی از دستاوردهای مردی است که تمام عمرش را به شوق سرزمینش سپری کرد، پروفسور« محمود حسابی » چهره برجسته علم و فرهنگ معاصر و بنیانگذار فیزیک نوین ایران. شنیدن این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

تصاویر

از همین نویسنده

کتاب گویا