منو
بحر بیکرانه

بحر بیکرانه

  • 7 قطعه
  • 128 دقیقه مدت کتاب
  • 11280 دریافت شده
نویسنده: نظامی گنجوی
کارگردان: ژاله علو
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: رمان و داستان
«بحر بیکرانه» بر اساس یکی از شیرین ترین و دردناک‌ترین قصه های «پنج گنج حکیم نظامی گنجه ای» است؛ داستان «لیلی و مجنون» که ماجراهای پرسوز و گدازی که بر دو عاشق و معشوق در طول زمان رفته است را روایت می کند...

«لیلی» دختری زیبا از قبیله «عامریان» بود و «مجنون» پسری زیبا از دیار عرب. نام اصلی او «قیس» بود و بعد از آشنایی با لیلی او را «مجنون» یعنی دیوانه خواندند، چرا که او دیوانه وار دور کوه «نجد» که قبیله لیلی در آنجا بود، طواف می‌کرد. قیس با لیلی در راه مکتب آشنا شد و این دو شیفته یکدیگر شدند. ابتدا عشقشان مخفی بود، اما از آنجا که قصه دل را نمی توان مخفی نگاه داشت، رسوای عالم شدند و قصه دلدادگی آنها به همه جا رسید.
پدر لیلی مردی بود مشهور و ثروتمند و همانند بعضی از مردان آن روز، حاضر نبود دخترک زیبای خود را به فردی چون قیس دهد که تنها سرمایه‌اش یک دل عاشق بود و بس.
پدر مجنون به خواستگاری لیلی رفت، اما نه تنها پدر لیلی، بلکه همه قبیله عامریان با این وصلت مخالفت کردند.
مجنون چون جواب رد شنید زاری‌ها و گریه‌ها کرد، ولی دست بردار نبود. قبیله لیلی قصد آزار او را کردند و او گریخت....

از ایرانصدا بشنوید

کتاب گویای «بحر بیکرانه» روایتگر داستان «لیلی و مجنون» است که در ادبیات جهان، نمونه های فراوانی دارد؛ اما «حکیم نظامی گنجه ای» با آن منظومه خواندنی‌اش داستان را به این اسم، جاویدان کرد و نام آن دو را به عنوان نماد «عاشق و معشوق» بر سر زبان ها انداخت. شنیدنش را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

5

فصل ها

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

کتاب گویا